Integracja przy tenisowym stole. Droga do Los Angeles

Igor Misztal wygrał II Ogólnopolski Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego. Zawody w Krakowie zostały zorganizowane w pięciu kategoriach. Swoje umiejętności zaprezentowali m.in. członkowie kadry narodowej, w tym medaliści Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Impreza odbyła się w ramach projektu „Sięgnijmy po medale – Los Angeles 2028”. „Nasze Sprawy” objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Tenisiści stołowi ponownie zagrali w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Zarządzająca nią Fundacja Centrum Inicjatyw Sportowych była organizatorem turnieju, a IKS Start Kraków – współorganizatorem.

– Nie ma w Polsce drugiego takiego obiektu, który na taką skalę jest dedykowany sportowcom z niepełnosprawnościami. Szczycimy się nim i tym, co się tutaj dzieje. Krakowskiemu samorządowi przyświeca idea, aby tworzyć wydarzenia, które mają integracyjny charakter. Wtedy też sport osób z niepełnosprawnościami trafia do jak najszerszego grona odbiorców – powiedział „NS” Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami.

Turniej został rozegrany w pięciu kategoriach: Amatorzy (bez licencji lub z licencją V lub IV ligi), OzN Senior, OzN Junior, OzN Wózki oraz OPEN Integracja (amatorzy i osoby z niepełnosprawnością). Wprowadzono więc zmiany w porównaniu z pierwszą edycją, kiedy nie było osobnych zmagań dla juniorów i wózkowiczów. Regulamin przewidywał nie więcej niż 56 uczestników zawodów. Do rywalizacji przystąpili m.in. członkowie kadry narodowej, w tym medaliści Letnich Igrzysk Paraolimpijskich, Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Europy.

– Ogromnie cieszymy się z tego, że turniej ponownie się odbywa. Chcieliśmy do tegorocznej edycji włączyć juniorską grupkę i to zrobiliśmy. Zaprosiliśmy też na rozegranie meczu pokazowego dzieci z zespołem Downa – zaznaczyła Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych.

Sięgają po medale
W kategorii Open Integracja zwyciężył Igor Misztal, który w ub.r. zajął drugie miejsce. Za nim sklasyfikowany został triumfator pierwszej edycji – Piotr Grudzień, mający w swojej kolekcji 4 medale Letnich Igrzysk Paraolimpijskich (w grze drużynowej – złoty i brązowy, w grze indywidualnej – srebrny i brązowy). W takiej też kolejności zawodnicy ukończyli rywalizację w stawce seniorów OzN.

Czołową trójkę w Open Integracja uzupełnił Carlo Vito Fornari Labbe, który okazał się najlepszy wśród amatorów. W gronie wózkowiczów zwyciężył Rafał Czuper, trzykrotny medalista Letnich Igrzysk Paraolimpijskich (dwukrotnie srebrny, raz brązowy). Natomiast zmagania juniorów wygrał Kamil Kowalski.

– Na zawody przyjechały osoby z różnych części Polski. Zainteresowanie udziałem było bardzo duże, zarówno wśród amatorów, jak i OzN. Chcemy więc wydłużyć turniej, bo niestety w tym roku musieliśmy odmówić części osób ze względu na limit miejsc. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku rywalizacja potrwa dłużej niż jeden dzień – podkreśliła Agnieszka Pleti.

Zmagania zostały zorganizowane w ramach projektu „Sięgnijmy po medale – Los Angeles 2028”. Jest on realizowany od roku przez Fundację Centrum Inicjatyw Sportowych, która nawiązała współpracę z PKN Orlen. Celem tej inicjatywy jest zainteresowanie OzN uprawianiem dyscyplin paraolimpijskich. Służą temu campy sportowe. Podczas nich prezentowane są różne możliwości dla poszczególnych grup.

– Mieliśmy już kilkudniowe obozy dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wzroku i słuchu. Uczestnicy sprawdzają, czy chcą uprawiać daną dyscyplinę amatorsko lub zawodowo. Rozmawiają z trenerami, poznają zaplecze, ale też dowiadują się o trudach. To zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji – podsumowała prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych.

Wyniki
Open Integracja
1. Igor Misztal
2. Piotr Grudzień
3. Carlo Vito Fornari Labbe

OzN Senior
1. Igor Misztal
2. Piotr Grudzień
3. Michał Deigsler

OzN Wózki
1. Rafał Czuper
2. Rafał Lis
3. Daniel Staszak

OzN Junior
1. Kamil Kowalski
2. Barbara Jabłonka
3. Dominik Bartosik

Amator
1. Carlo Vito Fornari Labbe
2. Michał Józefiak
3. Krzysztof Schaniel

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 20.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również