Jeden z najlepszych meczów w historii, szaleńcza radość i wielkie emocje we Wrocławiu

Dziesięć goli w meczu mistrza z wicemistrzem Polski, remis uratowany pięknym golem w ostatniej akcji meczu, a ponadto wspaniała postawa Śląska Wrocław i historyczny triumf Stali Rzeszów. W stolicy Dolnego Śląska odbyło się wielkie święto ampfutbolu, po którym Wisła Kraków jest bliska obrony mistrzostwa PZU Amp Futbol Ekstraklasy.
[VIDEO GOLE -> https://twitter.com/AmpFutbolPolska/status/1675210826192502784]

Kiedy lider gra z wiceliderem tabeli, zespoły niekiedy paraliżuje stawka spotkania. Zupełnie inaczej było jednak we Wrocławiu, gdzie w IV turnieju PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2023 Wisła Kraków zremisowała z TS Podbeskidziem Kuloodpornymi Bielsko-Biała 5:5. Było to spotkanie pełne pięknych goli, zwrotów akcji, emocji; mecz, obok którego nie dało się przejść obojętnie.

– Jeżeli ktoś pierwszy raz oglądał ampfutbol, czy to na żywo, czy to w transmisji, to na pewno był zachwycony tym, co zobaczył i powie o tym znajomym, a oni następnym. Mam nadzieję, że to przełoży się na kolejne osoby z całego kraju, które będą uprawiały tę dyscyplinę, czego bardzo bym chciał – tłumaczy Bartosz Łastowski, ampfutbolista TSP Kuloodpornych.

To właśnie Łastowski ustalił wynik spotkania w doliczonym czasie gry, gdy kopnął do bramki z rzutu wolnego. – Kiedy podchodziłem do piłki, Krzysiek Wrona szepnął mi do ucha, że to ostatnia akcja meczu. No, na pewno mnie to uspokoiło – ironizuje ze śmiechem Łastowski. Gwiazda ligi i reprezentacji Polski wytrzymała jednak presję i pięknym golem ustaliła wynik na 5:5. – Mam dziurę w pamięci od momentu strzału. Cały zespół oszalał ze szczęścia – opowiada Łastowski, który nie potrafił sobie przypomnieć równie efektownego meczu w historii polskiego ampfutbolu.

Strzał Łastowskiego sprawił, że Wisła Kraków po raz pierwszy w sezonie zakończyła mecz bez zwycięstwa. Mimo wszystko „Biała Gwiazda” jest coraz bliżej obrony mistrzostwa Polski, bo następnego dnia pokonała TSP Kuloodpornych. Wygrała również z Wartą Poznań. – Być może ten sobotni mecz wyjdzie nam na dobre, bo najwyraźniej byliśmy trochę zbyt rozluźnieni. Na szczęście nie straciliśmy zbyt wielu punktów, w niedzielę zagraliśmy już skoncentrowani do końca i wciąż mamy szansę świętować mistrzostwo na kolejnym turnieju przed własną publicznością – wyjaśnia Jakub Kożuch, zawodnik Wisły Kraków. We Wrocławiu zdobył on swoją setną bramkę w historii występów w PZU Amp Futbol Ekstraklasie. – Nawet o tym nie wiedziałem, dlatego byłem zaskoczony, gdy dostałem od zespołu specjalną pamiątkę z tej okazji. Gram w lidze od pierwszego sezonu, więc trochę tych goli się nazbierało, dlatego trudno byłoby je wszystkie zapamiętać – mówi Kożuch, który z uśmiechem opuszcza Wrocław.

Dla stolicy Dolnego Śląska turniej rozgrywany 1-2 lipca był pierwszym kontaktem z ampfutbolem, bo gospodarze dopiero debiutują w rozgrywkach. Zawody okazały się jednak olbrzymim sukcesem, a na zawodnikach i kibicach wielkie wrażenie robiła arena zmagań. Stadion Śląska Wrocław przy Oporowskiej jeszcze niedawno gościł reprezentację Polski oraz mecze ekstraklasy w klasycznej odmianie piłki nożnej. – Od dzieciństwa marzyłem, żeby zagrać w herbem Śląska na piersi, a możliwość dokonania tego na stadionie przy Oporowskiej jest dla mnie czymś tak niewyobrażalnym, że stresowałem się tym już na długo przed wyjściem na boisko – mówi Maciej Materac, bramkarz Śląska, który był zdecydowanie najlepszym zespołem grupy B.

Sukces „Wojskowych” był możliwy m.in. dzięki wsparciu kibiców Śląska. – To, jak trybuny zareagowały na naszego gola na 1:0 w spotkaniu przeciwko Legii Warszawa, sprawiło, że potem padły kolejne. Fani byli dla nas dużą pomocą – podkreśla Materac, który sukces w turnieju zadedykował Mariuszowi Kędzierskiemu, innemu z bramkarzy Śląska, który na rozgrzewce przed pierwszym sobotnim meczem doznał kontuzji kolana.

Inne historyczne wydarzenie kibice we Wrocławiu obejrzeli w spotkaniu Stali Rzeszów z Nowymi Technologiami Różyca. Drużyna z Podkarpacia odniosła pierwsze zwycięstwo w historii, a zdobycie premierowych trzech punktów przypieczętował w ostatniej akcji meczu Marcel Zając. – To niesamowite uczucie. Strzelenie pierwszego gola w PZU Amp Futbol Ekstraklasie, zrobienie tego w spotkaniu, które dało nam historyczne zwycięstwo… To emocje jak po zdobyciu mistrzostwa świata. Każdemu życzę takich przeżyć, one nie pozwalają się uspokoić jeszcze przez długi czas – opowiada rozradowany Zając. – Dla osoby, która nie startowała wcześniej w zawodach sportowych, to wspaniałe ukoronowanie kilkunastu miesięcy ciężkiej pracy – dodaje.

Zając zdobył bramkę w ostatniej akcji meczu, gdy wyszedł sam na sam z Bartłomiejem Katą, bramkarzem Nowych Technologii Różyca. – To były takie emocje, że nie wiedziałem co się dzieje. Nie usłyszałem nawet, że sędzia zakończył spotkanie i tylko zauważyłem, że cały zespół, łącznie z trenerami, biegnie w moją stronę i rzuca się na mnie. Wspaniałe przeżycie – nie ukrywa emocji zawodnik Stali.

Kolejny turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy odbędzie się 2-3 września w Krakowie. Wisła ma szansę zapewnić sobie wówczas drugie z rzędu mistrzostwo Polski, więc już teraz można być pewnym, że trybuny stadionu Prądniczanki będą pełne miłośników najlepszego ampfutbolu.

IV turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2023 we Wrocławiu
SOBOTA, 1 LIPCA
Śląsk Wrocław – Legia Warszawa 4:0
I. Sbiyaa 20+3’, M. Chrharh 28′, A. Bachbach 36′, M. Chrharh 40+2′
TSP Kuloodporni Bielsko-Biała – Wisła Kraków 5:5
K. Grygiel 14′, P. Świercz 18′, K. Grygiel 20+2′, D. Dobkowski 26′ (sam.), D. Mendes 30′ (k.) – D. Dobkowski 20+6′, L. Marcantognini 28′, M. Kabała 31′, P. Mizera 40+4′, B. Łastowski 40+7′
Stal Rzeszów – Nowe Technologie Różyca 2:0
A. Kupryjanow (sam.) 23′, M. Zając 40+4’
Warta Poznań – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała 0:3
B. Łastowski 5′, B. Łastowski 7′, B. Łastowski 30′
Nowe Technologie Różyca – Legia Warszawa 2:1
A. Miedwediuk 28′, B. Lunaschi 32′ – M. Adamczyk 19′,
Wisła Kraków – Warta Poznań 3:0
K. Kapłon (K. Grygiel) 3′, K. Rosiek (bez asysty) 8′, K. Kapłon (bez asysty) 27′

NIEDZIELA, 2 LIPCA
Legia Warszawa – Stal Rzeszów 2:0
E. Ihab 1′, M. Adamczyk 14’
TSP Kuloodporni Bielsko-Biała – Warta Poznań 3:0
B. Łastowski 6′, M..Aharchi 30′, D. Dobkowski 38′
Stal Rzeszów – Śląsk Wrocław 1:3
M. Dean 14′ – M. Chrharh 3′, A. Bachbach 22′, I. Sbiyaa 36′
Wisła Kraków – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała 3:1
J. Kożuch 2’, K. Kapłon 20+3′, K. Rosiek 23′ – D. Dobkowski 19′
Śląsk Wrocław – Nowe Technologie Różyca 7:1
I. Sbiyaa 1′, I. Sbiyaa 9′, M. Chrharh 18′, I. Sbiyaa 22′, M. Chrharh 24′, M. Chrharh 32′, I. Sbiyaa 39′, I.Sbiyaa 40+2′ – G. Stańkowski 34’ (sam.)
Warta Poznań – Wisła Kraków 0:2
K. Kapłon 24′, D. Mendes 25′
Sponsor Tytularny ligi – PZU.

Rozgrywki dofinansowane są ze środków Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PFRON.

Zobacz galerię…

pr/, fot. Amp Futbol Polska

Data publikacji: 03.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również