Judocy niepełnosprawnością intelektualną rywalizowali w Elblągu

Blisko 140 zawodników i zawodniczek wzięło udział w Otwartych Mistrzostwach Polski w Judo Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Europejskim Festiwalu Judo, jakie rozegrano w dniach 26-28 maja w Elblągu.

Hala Sportowo-Widowiskowa MOSIR w Elblągu gościła reprezentantów 14 klubów, którzy rywalizowali w 32 grupach, które uwzględniały wagę, grupę sprawnościową oraz stopień niepełnosprawności.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Uczniowski Klub Sportowy Ada Judo Fun Gdańsk, którego reprezentanci zdobyli w Elblągu (siedem złotych medali). Drugą pozycję wywalczyli zawodnicy Akademii Judo Poznań (sześć złotych medali), którzy wyprzedzili drużynę Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg (pięć złotych medali).

Zawody stały na wysokim poziomie, a większość walk była bardzo wyrównana. Trudno jest opisać emocje widoczne na twarzach zawodników zarówno po wygranej, jak i przegranej potyczce, których zagrzewali do walki zgromadzeni w hali kibice.

Mistrzostwom w Elblągu przyglądali się przedstawiciele Polskiego Związku Judo na czele z prezesem Jackiem Zawadką. PZ Judo nominował obsadę sędziowską, która jest przeszkolona w zakresie sędziowania judo dla osób z niepełnosprawnościami.

Rosnący poziom tych zawodników i ich rywalizacji to duża zasługa trenerów, którzy ich przygotowują, poświęcając na to wiele godzin treningów. Nieodzowna jest także pomoc terapeutów, fizjoterapeutów oraz rodziców.

Organizatorem mistrzostw była Spółdzielnia Socjalna Ruczaj z Elbląga, turniej dofinansowano ze środków PFRON, zaś wsparcia udzieliły Integracyjny Klub Sportowy Atak i Polski Związek Judo.

pr/, fot. mat. prasowe

Data publikacji: 01.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również