Symfonia Radości nadchodzi wielkimi krokami!

Po trzech latach Dziecięca Orkiestra Onkologiczna Fundacji ISKIERKA pod batutą Piotra Sutta wraca do NOSPR w Katowicach z koncertem: „SYMFONIA RADOŚCI”!

7 czerwca 2023 roku o g. 18.00 odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny, podczas którego dzieci na co dzień zmagające się z chorobą nowotworową zagrają na instrumentach perkusyjnych z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Adama Sztaby.

Nowe aranżacje na 2 orkiestry i chór oraz wiele muzycznych niespodzianek. Do współtworzenia tego koncertu zostali zaproszeni: MAŁGORZATA OSTROWSKA, RALPH KAMINSKI, GRZEGORZ TURNAU I KUBA JURZYK. To nie koniec atrakcji.
Nieodłącznym elementem koncertów jest także chór, złożony z przedstawicieli danej grupy zawodowej. Tym razem będzie to CHÓR INFORMATYKÓW, w skład którego wejdą darczyńcy fundacji z firm 3 Soft S.A. i Sii Polska, na co dzień posługujący się raczej klawiaturami komputerów. Zdecydowali się pokonać tremę i wesprzeć „śpiewająco” podopiecznych ISKIERKI. Do tego wyzwania przygotowuje ich „cuda-czyniący” chórmistrz, dyrygent i multiinstrumentalista BENEDYKT ODYA, profesor UKW w Bydgoszczy.

Podopieczni Fundacji ISKIERKA tworzący Dziecięcą Orkiestrę Onkologiczną, na co dzień dzieci zmagające się z chorobą nowotworową, zagrają na instrumentach perkusyjnych swój 14. w historii koncert, a drugi na scenie NOSPR w Katowicach (2020 r.: koncert „ISKIERKA Symfonicznie”). To wydarzenie muzyczne, które od lat udowadnia, jak różne muzyczne światy mogą się spotkać i przy okazji zrobić kawałek DOBRA. Pokazuje, że w muzyce nie ma ograniczeń, a dzieci chore onkologicznie mogą stać się pełnoprawnymi artystami. W dniu koncertu mają bowiem okazję zapomnieć o trudach leczenia, miesiącach lub latach pomiędzy szpitalem, a domem.

Będzie to również święto dla samej fundacji, obecnych i byłych podopiecznych, darczyńców i przyjaciół. Chwila na zaprezentowanie naszej działalności i docenienie kolejnych laureatów Statuetki „Przyjaciel Fundacji ISKIERKA” czyli tych, dzięki którym możemy pomagać, nie tylko od święta. Zapraszamy!

Wydarzenie poprowadzą: Jarosław Boberek i Mirosław Neinert.
Dochód z koncertu przeznaczony jest na rzecz dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin -podopiecznych Fundacji ISKIERKA.
Więcej na: www.fundacjaiskierka.pl oraz na stronie NOSPR

Trzymajcie za nas kciuki i za nasze dzieciaki! Trema i radość już w pełni😊

Info: Fundacja ISKIERKA, fot. Paulina Steć

 

Muzyczne warsztaty dla dzieci z Asi Miną
… odbyły się oczywiście przed wielkim koncertem w NOSPR, 18 maja, a zostaliśmy na nie zaproszeni na Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

ASI MINA, czyli Joanna Bronisławska – muzyk, pedagog, animatorka kultury, koncertowała już z Dziecięcą Orkiestrą Onkologiczną Fundacji ISKIERKA w 2016 roku, a teraz warsztaty odbywają się w ramach przygotowań do tegorocznego koncertu Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej SYMFONIA RADOŚCI. Bez nut i wcześniejszych lekcji będzie tworzyć z dziećmi mini utwór muzyczny.

Asi Mina przyniosła ze sobą instrumenty m.in. prosto z Afryki, różne kalimby, talking drumy czyli bębny gadające, burzownice imitujące dźwięk grzmotów, inne imitujące rechot żaby, pozwalające w wyobraźni przenieść się na łąkę. Ale też różne i – jak mówi „nie instrumenty” – przedmioty, które są w naszym otoczeniu.

Zmagające się z chorobą nowotworową dzieci sięgnęły po te bębny, cymbały, kalimby, by się z nimi zapoznać i wspólnie muzykować. Na dziwne dźwięki reagują zaciekawieniem, cieszą się z dźwięku, mają to, czego dorosłym już często brakuje: nieposkromioną wyobraźnię, odwagę, abstrakcyjne myślenie. I choć Asi Mina pracuje z dziećmi od 27 lat, często i tak ją zaskakują, zaczynają coś robić z opowieścią czy intsrumentem dla niej nieoczekiwanego.

Wielką wartością tych warsztatów jest to, że bez samolotu i paszportu, bez wizy, dzięki muzyce można podróżować, dźwięk jest niewidzialny, można swobodnie żeglować sobie na jego fali, przenosić poza miejsce, w którym się jest. A każda minuta oderwania dzieci od miejsca w którym są, jest bezcenna…

Jedna z mam powiedziała: „O, jak szybko znaleźliśmy się nad morzem!” Wszyscy tutaj borykają się z czymś niezmiernie trudnym; a nagle, dzięki jednemu bębnowi „ocean drumm i zamknięciu oczu, jesteśmy w stanie przenieść się w zupełnie inną przestrzeń i poczuć się na chwilę lepiej.

Muzyka łączy, nagle dzieciaki stają się orkiestrą, improwizują, są w stanie stworzyć na żywo jakąś sytuację i wszyscy się w niej odnajdują, muszą siebie wzajemnie słuchać, to taka dodatkowa wartość – jestem w grupie, a jednocześnie jestem ważnym elementem tej całości.

Chemioterapia to długi proces leczenia, który wymaga odpowiedniego wsparcia. Małym pacjentom Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach ten szpitalny czas Fundacja ISKIERKA pomaga urozmaicić, między innymi poprzez warsztaty muzyczne.

Warsztaty organizowane przez fundację są cykliczne. Mama Bartka, ośmiolatka, który oznajmił, że nie będzie rozmawiał z mediami i poszedł do swojego pokoju mówi, że ISKIERKA robi bardzo dużo dla dzieciaków z oddziału, w każdą środę są jakieś zajęcia, jakieś warsztaty. Środa to jest na oddziale wyczekiwany dzień, wiadomo, że będzie się coś działo.

– Dzieciaki wyśmienicie reagują na takie warsztaty, bo jest to namiastka, iskierka normalności w tym długotrwałym i niezwykle trudnym procesie terapeutycznym, te choroby są same w sobie niezwykle trudne – powiedziała na NS kierownik tego oddziału, dr Agnieszka Mizia-Malasz.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 01.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również