Zawody zostały przeprowadzone w trzech grupach z podziałem na kobiety i mężczyzn:
a) jeżdżący na rowerach klasycznych
b) jeżdżący na siedząco – rowery ręczne – handbike
c) grupa integracyjna.
Jako pierwsi wystartowali zawodnicy z grupy H3 jeżdżący na handbike’ach. Jest to najsilniejsza grupa, w której startował m.in. mistrz świata Arkadiusz Skrzypiński.
Starterem honorowym tej grupy był dyrektor generalny wyścigu Henryk Pięta, prezes katowickiego „Startu”. Sędzią na zawodach był Tomasz Bartosik, trener kadry narodowej.
Monika Pudlis (IKS „Smok” Lotos, PGNiG, Apotex Orneta) po raz kolejny zdecydowanie zwyciężyła w mistrzostwach Polski w tej dyscyplinie sportu wśród kobiet. Niestety nie udał się ten wyczyn na Mistrzostwach Świata w Dani. Na tych zawodach, które odbyły się w dniach od 5 do 11 września zajęła czwarte miejsce. Zabrakło 1,5 min. by stanąć na najniższym stopniu podium. Startuje w pozycji klęczącej, co stwarza większy opór powietrza niż u zawodniczek w pozycji leżącej. Taki nowy handbikde dopiero testuje, możliwe, że na nim ten wynik byłby lepszy. Myśli i przygotowania Moniki Pudlis są już skierowane na przyszłoroczną Paraolimpiadę. – Nie będzie to łatwe zadanie, ale trzeba wierzyć w siebie i walczyć do końca – powiedziała mistrzyni Polski. A nie są to bezpodstawne nadzieje, bo jej osiągnięcia są imponujące. Swoją przygodę ze sportem za namową Bogdana Króla zaczęła w 2005 r. Ma za sobą 153 starty w tym 140 wygranych, m. in. tegoroczny maraton w Rzymie, Puchar Świata w Kanadzie. Cztery razy zajmowała drugie miejsce w Rzymie i Nowym Jorku w 2006 r., trzy razy trzecie miejsce (Nowy Jork w 2005 r. i Hiszpania – tegoroczny Puchar Świata), cztery razy czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w Kanadzie 2010 r. i w Danii 2011 r., dwa razy była piąta na Mistrzostwach Świata we Włoszech 2009 r.. Od 2006 r. jest mistrzynią Polski w jeździe indywidualnej na czas i ze startu wspólnego. W obecnym sezonie zajmuje trzecie miejsce w ogólnej punktacji liczonej do Pucharu Świata oraz czwarte miejsce na liście rankingowej UCI „Paraolimpiady Londyn 2012″. Od czterech lat jest w kadrze Polski.
Kolejny utytułowany sportowiec Arkadiusz Skrzypiński (Team Sopur/Start Szczecin) cieszył się, że trzy pierwsze miejsca w wyścigu ze startu wspólnego w grupie H3 zdobyli zawodnicy ze „Startu” Szczecin. Dyplomatycznie przyznał, że nie zasługiwał na zwycięstwo i cieszy się z trzeciego miejsca. Pytany o wyniki w Mistrzostwach Świata, dobrze ocenił swoją jazdę na czas i zajęcie czwartego miejsca. W wyścigu ze startu wspólnego odwróciła się sytuacja sprzed roku, kiedy na końcówce wyprzedził Joëla Jeannota. W tym roku to Francuz był lepszy, a Arkadiusz przyznał, że chyba nieco za szybko rozpoczął finisz.
Również Skrzypiński najbliższe starty, m.in. w Heidelberg MaxiMaraton 9 października br., traktuje jako przygotowania do Paraolimpiady w Londynie. Później rozpoczną się ostre treningi na siłowni i treningi szosowe. – Jak za rok przyjedziemy na EDF TOUR to będziemy już medalistami – zapewniał Arkadiusz Skrzypiński.
Startuje 16 lat – 10 lat na wózkach sportowych, a od sześciu na handbike’u. Ma na swoim koncie wiele zwycięstw i medali. Po wielu latach startów – do zawodów i rywalizacji podchodzi bez większego stresu i napięcia.
Wkrótce po zakończeniu wyścigu szosowego odjechał do Berlina, by tam uczestniczyć w kolejnym maratonie. Pod Bramą Brandenburską wywalczył drugie miejsce.
Celem Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym niepełnosprawnych jest integracja społeczna osób niepełnosprawnych ze środowiskiem pełnosprawnych, a także promowanie kolarstwa wśród osób niepełnosprawnych oraz wyłonienie w poszczególnych kategoriach mistrzów Polski.
Organizatorzy do udziału w wyścigach zachęcają również pełnosprawnych sympatyków kolarstwa, a także osoby z instytucji i organizacji społecznych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, jak i osoby niepełnosprawne, by mogły odkryć nowe możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu i możliwości rehabilitacji poprzez kolarstwo.
Sponsorami mistrzostw byli: Grupa EDF Polska (sponsor tytularny), Ministerstwo
Sportu i Turystyki, PFRON.
Tekst i fot.: MaC
Wyniki Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych:
Wyścig ze startu wspólnego
HANDBIKE MĘŻCZYŹNI GRUPA1 (H1+H2)
1. Szumiec Rafał Start Poznań H2
2. Nowicki Robert Aktywni Wrocław H2
3. Jurgowian Marcin Start Bielsko-Biała H2
HANDBIKE MĘŻCZYŹNI GRUPA2 (H3)
1. Wandachowicz Zbigniew Start Szczecin H3
2. Wilk Rafał Start Szczecin H3
3. Skrzypiński Arkadiusz Start Szczecin H3
HANDBIKE MĘŻCZYŹNI GRUPA3 (H4)
1. Król Bogdan IKS Smok Orneta H4
2. Chrustowski Marcin IKS Smok Orneta H4
3. Monikewicz Arkadiusz IKS Smok Orneta H4
HANDBIKE KOBIETY GRUPA1 (H2+H3)
1. Pudlis Monika IKS Smok Orneta H4
2. Seligowska Monika IKS Smok Orneta H4
3. Kaczmarczyk Ewa handcycling.pl H4
ROWERY KLASYCZNE MĘŻCZYŹNI GRUPA1 (C1+C2+C3)
1. Kąkol Andrzej Skorpion Polkowice C2
2. Beszczyński Dariusz Start Szczecin C1
3. Kluz Przemysław Start Katowice C3
ROWERY KLASYCZNE MĘŻCZYŹNI GRUPA2 (C4+C5)
1. Odrzywołek Ludwik Start Bielsko-Biała C5
2. Szarow Rafał Start Bielsko-Biała C5
3. Rosiński Michał TKSON Toruń C5
GRUPA INTEGRACYJNA
1. Węglarski Roman EDF
2. Zamarlik Damian
3. Sulecki Ryszard EDF
Wyniki: Jazda indywidualna na czas
ROWERY KLASYCZNE MĘŻCZYŹNI GRUPA1 (C1+C2+C3)
1. Andrzej Kąkol C2
2. Dariusz Beszczyński C1
3. Przemysław Kluz C3
ROWERY KLASYCZNE MĘŻCZYŹNI GRUPA2 (C4+C5)
1. Rafał Szarow C5
2. Ludwik Odrzywołek C5
3. Klos Michał C5
HANDBIKE KOBIETY GRUPA1 (H2+H3)
1. Monika Pudlis H4
2. Monika Seligowska H4
3. Marzena Kołodziejczyk H4
HANDBIKE MĘŻCZYŹNI GRUPA1 (H1+H2)
1. Rafał Szumiec H2
2. Robert Nowicki H2
3. Igor Sikorski
HANDBIKE MĘŻCZYŹNI GRUPA3 (H4)
1. Bogdan Król H4
2. Marcin Chrustowski H4
3. Ryszard Moryc H4
HANDBIKE MĘŻCZYŹNI GRUPA2 (H3)
1. Rafał Wilk H3
2. Zbigniew Baran H3
3. Zbigniew Wandachowicz H3