Kolejne sukcesy polskich żeglarzy na Mistrzostwach Świata

Kolejne sukcesy polskich żeglarzy na Mistrzostwach Świata

W dniach 13-18 października 2018 w Japonii rozegrano Mistrzostwa Świata w klasie Hansa 303. Piotr Cichocki zdobył złoty medal, a Waldemar Woźniak zajął czwarte miejsce.

Mistrzostwa były rozgrywane w formule otwartej. W regatach startowali razem i łącznie byli klasyfikowani żeglarze pełnosprawni z żeglarzami z niepełnosprawnością, bez podziału na kategorie mężczyzn i kobiet. Mistrzostwa w tej formule rozgrywane są co dwa lata.

Reprezentacja Polski liczyła 3 osoby: Waldemar Woźniak, Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień. Trenerem kadry był Grzegorz Prokopowicz.
Polska reprezentacja występowała w roli faworytów, gdyż w rozegranych w czerwcu tego roku Mistrzostwach Europy Żeglarzy z Niepełnosprawnością w tej klasie Piotr Cichocki zdobył złoty medal, a Waldemar Woźniak został brązowym medalistą.

Również w rozegranych w USA we wrześniu br. Mistrzostwach Świata Żeglarzy z Niepełnosprawnością w tej klasie obaj nasi zawodnicy zdobyli medale – Waldemar Woźniak srebrny, a Piotr Cichocki brązowy.

W regatach rozgrywanych na zatoce w pobliżu Hiroszimy wzięło udział 43 żeglarek i żeglarzy z wielu krajów – Australia, Chile, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Brazylia, Kanada, Tajlandia, Brazylia, Korea, Singapur, Hong Kong, Filipiny, Indonezja, Japonia, Polska.

Przez cały czas trwania regat były słabe wiatry. Z trudem rozegrano 9 wyścigów.
Od początku aż do ostatniego wyścigu walka o pierwsze miejsce toczyła się między Piotrem Cichockim i Chrystopherem Symondsem reprezentantem Australii, który zdobył złoty medal w Mistrzostwach Świata w USA. Zadecydowało lepsze miejsce w ostatnim wyścigu. Cichocki był pierwszy, a jego konkurent drugi i tym samym Cichocki zdobył złoty medal.

Waldemar Woźniak żeglował dobrze, ale miał trochę kłopotów zdrowotnych i przegrał o 3 punkty walkę o brązowy medal z reprezentantem Japonii.

Olga Górnaś-Grudzień miała kłopoty ze sprzętem i w tej sytuacji zajęcie przez nią 11 miejsca należy uznać za sukces.

Nasi reprezentanci kolejny raz udowodnili, że stanowią ścisłą czołówkę światową.

Wyniki:
1. Piotr Cichocki (Polska) – (13 pkt.)
2. Chrystopher Symonds (Australia) – (14 pkt.)
3. Takumi Niwa (Japonia) – (22 pkt.)
4. Waldemar Woźniak (Polska) – (25 pkt.)
5. Chi Yueng Puk (Hong Kong) – (32 pkt.)
6. Kazumi Iwane (Japonia) – ( 60 pkt.)
7. Aaron Yong Quan (Singapur) – (65 pkt.)
8. Hogean Song (Korea) – ( 66 pkt.)
9. Magali Moraines (Francja) – (72 pkt.)
10. Jessica Campbell (Wielka Brytania) – (73 pkt.)
11. Olga Górnaś-Grudzień (Polska) – (74 pkt.)

Marek Winiarczyk, fot. Grzegorz Prokopowicz

Data publikacji: 25.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również