Kraków przyjazny wszystkim turystom

Kraków przyjazny wszystkim turystom

Kraków jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Aby być miastem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich, również osób niewidomych i niedowidzących, wprowadza się wiele usprawnień stosując standardy Unii Europejskiej.

W 2003 roku z inicjatywy prof. Hanny Grabowskiej-Pałeckiej, specjalistki ds. architektury dla niepełnosprawnych z Politechniki Krakowskiej powstał projekt „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty”. Dzięki makietom, mapom i technologii GPS w telefonach komórkowych, turyści będą mieli dostęp do czytanych przez lektora informacji o historii mijanych zabytków.

krakow1 krakow2

Ponadto Urząd Miasta Krakowa ogłosił konkurs na makiety reprezentujące najważniejsze zabytki Krakowa, które już powstały i są opisane w języku polskim, angielskim i jęz. Braille’a. Prócz makiet samych budowli odtworzono również niektóre detale, np. witraż S. Wyspiańskiego „Bóg Ojciec”, na którym każdy kolor został oznaczony odrębną fakturą i okno romańskie znajdujące się w kościele św. Andrzeja. Trasa niewidomego turysty obejmuje m.in. plac Matejki, Barbakan, Bramę Floriańską, Muzeum Jana Matejki, Rynek Główny i Kościół Mariacki, Ratusz, plac Wszystkich Świętych, plac św. Magdaleny, Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej i kończy się na Wzgórzu Wawelskim.
W planach jest też powstanie makiety Sukiennic.
W ten sposób Kraków staje się miastem coraz bardziej przyjaznym dla każdego turysty.
Jotka
fot.: mmkrakow.pl

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również