Finał konkursu „Kujawsko-pomorskie bez barier”

Finał konkursu „Kujawsko-pomorskie bez barier"

Bank Spółdzielczy w Koronowie zwyciężył w czwartej edycji konkursu „Województwo kujawsko-pomorskie bez barier". Nagrody specjalne otrzymały Gminne Centrum Administracyjno-Kulturalne w Sadkach oraz prowadzony przez Urząd Miasta i Gminy Piotrków Kujawski WTZ w Nowej Wsi.

Jak co roku, finałowa gala wręczenia nagród połączona była z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce 6 grudnia w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Marszałek Piotr Całbecki wraz z przewodniczącą sejmiku województwa Dorotą Jakutą wręczyli laureatowi nagrody głównej okolicznościową tablicę do wmurowania na ścianie obiektu bez barier oraz nagrodę finansową. Nagrody specjalne miały formę finansową. Wszyscy nominowani uhonorowani zostali dyplomami uznania.

szansa1 szansa

Początkowo nagrodę główną stanowiła statuetka zaprojektowana przez uczniów liceum plastycznego z Grudziądza. Aby nagroda była widoczna na zewnątrz obiektu, zaproponowano zaprojektowanie tablicy „Obiekt bez barier” do wmurowania w ścianę budynku. Mieszkańcy regionu oraz turyści mają dzięki temu możliwość dostrzeżenia jak wiele obiektów jest dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Projekt tablicy wykonała profesor Iwona Langowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

foto_3 foto_5

Organizowany przez Urząd Marszałkowski konkurs wyróżnia inwestorów oraz gospodarzy obiektów, którzy biorą pod uwagę potrzeby i ograniczenia osób niepełnosprawnych.

Do konkursu „Województwo kujawsko-pomorskie bez barier” można było zgłaszać obiekty w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych z dysfunkcjami narządu ruchu, wzroku i słuchu. W tym roku do konkursu napłynęło 13 zgłoszeń. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli organizacji pozarządowych na podstawie przeprowadzonych wizytacji nominowała do nagrody głównej 5 obiektów:
· Bank Spółdzielczy w Koronowie (powiat bydgoski),
· DPS „Dom Kombatanta” w Dobrzejewicach (gmina Obrowo, powiat toruński),
· Gminne Centrum Administracyjno – Kulturalne w Sadkach (powiat nakielski),
· WTZ przy Urzędzie Miasta i Gminy Piotrków Kujawski w Nowej Wsi (powiat włocławski),
· ZAZ w Drzonowie (gmina Lisewo, powiat chełmiński).
We wszystkich edycjach konkursu zgłoszono 149 obiektów, do nagrody głównej nominowano 34 obiekty i przyznano 15 tytułów „Obiekt bez barier”.
Do uświetnienia gali przyczynili się występem tanecznym uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej im. gen. Maczka w Bydgoszczy, przygotowani pod kierunkiem mgr Anny Bielawskiej oraz występ Pawła Ejzenberga, finalisty ostatniej edycji programu „Mam talent”. Na zakończenie, zgromadzonych gości rozbawił program kabaretowo-muzyczny pt „Piosenki PRL-u” przygotowany przez aktorów Teatru im. Wilama Horzycy oraz Teatru Lalki i Aktora „Baj Pomorski”.
6 grudnia to także dzień Mikołajek. Zaproszonych gości witały wolontariuszki w mikołajkowych strojach rozdając bilety wstępu, którym zamiast tradycyjnego papierka był słodki poczęstunek.
Spotkanie było również formą podziękowania wszystkim osobom, które wspierają i działają na rzecz osób niepełnosprawnych.

Pełnomocnik Zarządu Województwa
Ds. Osób Niepełnosprawnych

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również