Kto wygra #Guttmanny2022? – rusza Plebiscyt Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego!

Już od dziś można zgłaszać kandydatury w 4. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku. Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna czekają na najlepszego sportowca, trenera, organizację i wydarzenie minionego roku. Pierwszy etap Plebiscytu potrwa do 3 listopada.

Świeżo za nami 2. Orlen Paralympic Run, który po raz pierwszy odbył się w wersji stacjonarnej i stał się świętem radości i aktywności dla każdego. Polski Komitet Paraolimpijski nie zwalnia tempa. Rusza bowiem 4. Plebiscyt Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca 2022 roku. Zwycięzca otrzyma statuetkę imienia Sir Ludwiga Guttmanna – twórcy igrzysk paraolimpijskich – wykonaną z brązu i zaprojektowaną przez Andrzeja Renesa oraz nagrodę finansową. W ubiegłym roku „Guttmanna” i 10 tysięcy złotych zgarnęła znana paralekkoatletka Róża Kozakowska. Statuetki przyznawane będą także w trzech innych kategoriach: trener/trenerka, wydarzenie i organizacja roku.

W I etapie, który potrwa do 3 listopada,  internauci zgłaszają swojego kandydata/tkę na najlepszego sportowca, trenera, wydarzenie i organizację sportową roku. W drugim etapie Kapituła dokona wyboru 20 nominowanych spośród sportowców i po pięcioro w pozostałych kategoriach. Ostatni, III etap Plebiscytu będzie polegał na głosowaniu internautów na specjalnie do tego przygotowanej platformie. Gala Finałowa Plebiscytu, podczas której poznamy zwycięzców, planowana jest na 7 grudnia o godzinie 18:00 w Hotelu Arche w Warszawie.

Organizacja plebiscytu ma na celu promocję sportu osób z niepełnosprawnościami i przede wszystkim paraolimpijczyków, którzy mogą być wzorem do naśladowania i inspiracją dla innych. Będzie także propagować uprawianie sportu i aktywności fizycznej mimo niepełnosprawności. W myśl zasady, którą powtarzają paraolimpijscy mistrzowie: Niemożliwe nie istnieje!

Ubiegłoroczny Plebiscyt wygrała paralekkoatletka Róża Kozakowska, rekordzistka świata w rzucie maczugą i zdobywczyni dwóch medali paraolimpijskich w Tokio. W poprzednich latach triumfowali Kinga Dróżdż (2020, paraszermierka) oraz Jacek Czech (2019, parapływanie). Trenerem Roku 2021 został szkoleniowiec reprezentacji Polski w paratenisie stołowym, Andrzej Ochal, za Wydarzenie Sportowe Roku uznano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy, natomiast Organizacją Roku 2021 głosami internautów został wybrany GZSN „Start” Gorzów. Nagrodę Specjalną Przyjaciela Sportu Paraolimpijskiego otrzymał jeden z pierwszych animatorów sportu osób z niepełnosprawnościami w Polsce, prof. Aleksander Kabsch.

Wszystkich, którzy kochają i wspierają sport paraolimpijski zapraszamy do zgłaszania kandydatur! Można to zrobić, wypełniając specjalny formularz na stronie: https://paralympic.org.pl/guttmanny/4-plebiscyt-polskiego-komitetu-paraolimpijskiego-na-sportowca-2022-roku/

Wyniki Plebiscytu zostaną ogłoszone podczas Finałowej Gali Plebiscytu 7.12. 2022 r., a wydarzenie to będzie transmitowane za pośrednictwem mediów społecznościowych

Szczegółowy regulamin Plebiscytu znajduje się na stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w zakładce Guttmanny2022.

Zapraszamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych i tym samym bycia na bieżąco z wynikami Plebiscytu.

Plebiscyt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Miło nam także dodać, że patronat medialny nad Plebiscytem objęli TVP Sport oraz Polskie Radio S.A.

Info: PKPar

Data publikacji: 20.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również