Łuczniczka po raz 15. w Bydgoszczy

Trofea dla zawodników

4 października 2014 r. w Bydgoszczy w Kompleksie Sportowym Zawisza – siłownia CWZS Zawisza odbył się już po raz piętnasty Puchar Polski Osób Niepełnosprawnych w Podnoszeniu Ciężarów (wyciskaniu leżąc) Łuczniczka 2014.

Udział w zawodach wzięli zawodniczki i zawodnicy z Gdyni, Gdańska, Grudziądza, Koszalina, Katowic, Radomia, Warszawy, Wrocławia oraz gospodarze z Bydgoszczy.
Głównym organizatorem zawodów był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” a współorganizatorem Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start Bydgoszcz”. W trakcie rywalizacji zarówno zawodniczki i zawodnicy osiągnęli wyniki przeważające zarówno ich rekordy życiowe jak i Polski.
Wśród kobiet zobaczyliśmy miedzy innymi Justynę Kozdryk naszą medalistkę Paraolimpiady z 2008 roku z Pekinu oraz obecną wicemistrzynię świata z Dubaju, która zwyciężyła pewnie w kategorii łączonej (41-50 kg) z wynikiem 90 kg. Udany debiut zanotowała zawodniczka Startu Katowice Magdalena Kostka zajmując drugie miejsce wśród zawodniczek w kategorii (55-61 kg) z wynikiem 50 kg. Także dobre wyniki uzyskali Beata Jankowska/Start Wrocław 85 kg i Paulina Przywecka-Puziak/Start Bydgoszcz 83 kg w kategorii łączonej (67-87+kg).
Natomiast wśród mężczyzn zabrakło na starcie czołowych zawodników medalistów mistrzostw Świata i Europy co wykorzystali inni zawodnicy. Na wyróżnienie zasługuje m.in. wynik uzyskany przez zawodnika gospodarzy zawodów Marcina Spychalskiego, który w kategorii wagowej 72 kg zaliczył 148 kg. Dwie próby tego zawodnika do ciężaru 153 niestety nie były udane. Krzysztof Janaszkiewicz reprezentant „Startu” Wrocław dość łatwo wygrał kategorię wagową 97 kg z nowym rekordem życiowym 160 kg, zaliczone w trzeciej próbie. Bardzo dobry wynik uzyskał zwycięzca kategorii wagowej powyżej 107 kg Sebastian Ordański reprezentujący Centrum Rehabilitacji Grudziądz. Uzyskany przez niego rezultat jest o 10 kg wyższy od własnego rekordu Polski w grupie II. Tomasz Majewski „Start” Koszalin bardzo uzdolniony junior i przyszłość polskiej reprezentacji po raz kolejny ustanawia rekord Polski juniorów do lat 23. Tomek zaliczył 153 kg w kategorii wagowej do 88 kg i poprawił własny rekord Polski aż o 7 kg. Widać tu dobrą pracę trenerów klubowych i oczywiście Tomka, który systematycznie poprawia swoje wyniki.
Zawodnicy zostali nagrodzeni wspaniałymi medalami. Dodatkowo prezydent Bydgoszczy ufundował puchar dla najlepszej zawodniczki, otrzymała go Justyna Kozdryk/Start Radom i zawodnik Sebastian Ordański/Centrum Rehabilitacji Grudziądz. Również wyróżnienia otrzymali: Paulina Przywecka-Pudziak/Start Bydgoszcz, która okazała się najlepszą juniorką i Rafał Wit/Start Katowice najlepszy junior oraz Marcin Spychalski/Start Bydgoszcz jako najlepszy zawodnik z Bydgoszczy. Także nagrodzony został Dawid Kowalski również z Bydgoszczy za ustanowienie rekordu życiowego. Wyniki uzyskane przez zawodników podczas Pucharu Polski XV Łuczniczka 2014 są dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się drużynowymi Mistrzostwami Polski, które na początku listopada odbędą się w Tarnowie. Tytułu mistrzowskiego bronić będą zawodnicy „Startu” Wrocław.
Impreza została sfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu I Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Bydgoszczy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy – środków PFRON.
Tekst i fot. Grzegorz Leski
Data publikacji: 13.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również