Medalowa kronika z Rio de Janeiro
39 medali, w tym 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych - to dorobek reprezentacji Polski podczas XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Biało-czerwoni zajęli dziesiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze chwile sportowego święta z udziałem Polaków. Do „Operacji Rio" powrócimy w kolejnym wydaniu „Naszych Spraw".
7 września
Ceremonia otwarcia XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Walkę o medale zapowiedziało 4342 sportowców ze 159 krajów oraz ekipa uchodźców. W gronie tym nie było Rosjan, którzy zostali wykluczeni z powodu afery dopingowej. Jednak na słynnej Maracanie nie zabrakło flagi Rosji. Rozwinął ją białoruski oszczepnik Aliaksandr Trypuc, za co został pozbawiony akredytacji przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski.
Znicz olimpijski zapalił brazylijski pływak Clodoaldo Silva. W uroczystości nie wziął udziału przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Polska przysłała 90 reprezentantów w 13 dyscyplinach. Rolę chorążego reprezentacji pełnił Rafał Wilk.
8 września
Pierwsze medale dla Polski podczas XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. 49-letni Robert Jachimowicz w finale rzutu dyskiem (F52) osiągnął wynik 19,10 m, co dało mu srebro. W Sydney w 2000 r. wywalczył złoto, ale szybko je stracił po niesprawiedliwej dyskwalifikacji. Do sportu powrócił po trzynastu latach przerwy.
Wicemistrzostwo paraolimpijskie zdobył też Bartosz Tyszkowski. W finale pchnięcia kulą (F41) 22-latek zanotował wynik 13,56 m. O centymetr lepszy od niego okazał się Niemiec Niko Kappel.
Bliska medalu w kolarstwie torowym była Anna Harkowska. W wyścigu na dochodzenie na 3000 m (C5) wykręciła czas 3.54,701, do podium zabrakło więc… 0,004 sekundy.
Joanna Mendak ma w swojej kolekcji złoto z Aten, Pekinu i Londynu. Imponującego dorobku nie powiększyła po finałowym wyścigu na 100 m stylem motylkowym (S13). 27-latka popłynęła w czasie 1.08,37, co oznaczało siódme miejsce.
9 września
Kolejny srebrny medal dla Polski. Zdobył go Wojciech Makowski, który w rywalizacji na 100 m stylem grzbietowym (S11) zanotował wynik 1.08,28. 24-latek osiągnął identyczny czas jak Amerykanin Bradley Snyder.
Czwarte miejsce w konkursie podnoszenia ciężarów w kategorii do 45 kilogramów zajęła Justyna Kozdryk. 36-latka zaliczyła 95 kg w pierwszej próbie, a kolejne podejścia spaliła.
O podium otarli się również Lucyna Kornobys w rzucie oszczepem (F34) oraz Łukasz Mamczarz w skoku wzwyż (T42). 38-latka uzyskała wynik 17,88 m, czyli swój najlepszy w tym sezonie. Do brązu zabrakło jej 28 centymetrów.
Mateusz Michalski cieszył się w Londynie ze złota i srebra. W finale biegu na 100 m (T13) musiał się zadowolić piątym miejscem z czasem 11,01.
10 września
Pierwszy złoty medal dla Polski podczas XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Najlepiej w finale pchnięcia kulą (F20) zaprezentowała się Ewa Durska. 39-latka uzyskała wynik 13,94 m, tym samym poprawiła rekord świata. Wcześniej po mistrzostwo paraolimpijskie sięgnęła też w Sydney oraz Londynie.
W zgoła odmiennym nastroju była Anna Harkowska, która rywalizowała na kolarskim torze. 36-latka zajęła trzynaste miejsce na 500m (C4-5).
11 września
Reprezentacja Polski wzbogaciła się o cztery medale. trzy z nich zostały wywalczone na stadionie lekkoatletycznym. Z wicemistrzostwa paraolimpijskiego cieszył się Michał Derus. 25-latek ukończył finał biegu na 100 m (T47) z czasem 10,79 s, czyli wyrównał swój najlepszy tegoroczny wynik.
Alicja Fiodorow finiszowała jako druga w finale biegu na 100 m (T47). 31-latce zmierzono wynik 12,46 s, co dało jej szósty w karierze medal paraolimpijski.
Anna Trener-Wierciak sięgnęła po brąz w skoku w dal (T38). 25-latka w swojej najlepszej próbie skoczyła 4,53 m. O 1 cm gorszy wynik zanotowała Litwinka Ramune Adomaitiene, która zajęła czwarte miejsce.
Srebro w tenisie stołowym zdobyła Krystyna Siemieniecka. 37-latka dotarła do finału singla (klasa 11), gdzie lepsza od niej okazała się Ukrainka Natalia Kosmina. Spotkanie zostało rozstrzygnięte w trzech setach.
12 września
Biało-czerwoni zapisali na swoje konto cztery kolejne medale. Ten z najcenniejszego kruszcu zdobył Maciej Lepiato. 28-latek w finale skoku wzwyż (T44) osiągnął wysokość 2,19 m i tym samym ustanowił nowy rekord świata.
W Londynie Patryk Chojnowski wywalczył złoto w tenisie stołowym. W Rio de Janeiro mógł ten wyczyn powtórzyć, jednak w finale singla (klasa 10) musiał uznać wyższość rywala z Chin. 26-latek miał szansę rozstrzygnąć pojedynek na swoją korzyść, ale Ge Yang wygrał piątego seta na przewagi.
Do niecodziennej sytuacji doszło w szermierce na wózkach. Trzecie miejsce w szabli (kategoria B) zajął Adrian Castro. 26-latek zmierzył się o brąz z Grzegorzem Plutą, czyli swoim przyszłym teściem. Pojedynek zakończył się wynikiem 15:8.
Na najniższym stopniu podium stanęła też Oliwia Jabłońska. 19-latka ukończyła finałowy wyścig na 100 m stylem motylkowym (S10) z wynikiem 1.08,77.
13 września
Ten dzień to prawdziwe medalowe żniwa reprezentacji Polski. Biało-czerwoni sięgnęli aż po osiem krążków, w tym dwa złote. Natalia Partyka wywalczyła po raz czwarty z rzędu mistrzostwo paraolimpijskie w tenisie stołowym. W finale singla (klasa 10) 27-latka wygrała 3:0 z Chinką Qian Wang.
Na Mazurka Dąbrowskiego zasłużył też Maciej Sochal. 29-latek zapewnił sobie zwycięstwo w finale rzutu maczugą (F32) w ostatniej serii. Wówczas zapisał na swoje konto wynik 33,91 m.
Polscy lekkoatleci jeszcze trzy razy stanęli na podium. W finale biegu na 1500 m (T20) 24-letni Daniel Pek finiszował jako drugi, a 34-letni Rafał Korc przybiegł czwarty.
Katarzyna Piekart zdobyła swój drugi w karierze medal paraolimpijski. Do złota z Londynu dołączyła brąz w rzucie oszczepem (F46). 30-latka uzyskała wynik 41,07 m, a więc swój najlepszy w tym sezonie.
Barbara Niewiedział ukończyła bieg na 400 m (T20) na trzecim miejscu. 35-latka sięgnęła po trzeci krążek podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich, wcześniej cieszyła się ze złota w Sydney oraz Londynie.
Polacy zafundowali sobie też kolekcję medali w tenisie stołowym. 28-letni Rafał Czuper dotarł do finału singla (klasa 2). Pojedynek o złoto trwał cztery sety, a zwycięsko wyszedł z niego Francuz Fabien Lamirault.
Mecz o brązowy medal (klasa 8) na swoje konto zapisał Piotr Grudzień. 24-latek wygrał 3:2, a jego rywalem był Chińczyk Chaoqun Ye.
Trzecim miejscem (klasa 9) może poszczycić się Karolina Pęk. Wprawdzie 18-latka przegrała dwa pierwsze sety pojedynku o brąz, ale w trzech kolejnych jej wyższość musiała uznać Brazylijka Danielle Rauen.
14 września
Cztery medale dla Polski, w tym dwa w kolarstwie szosowym w jeździe indywidualnej na czas. Rafał Wilk sięgnął po mistrzostwo paraolimpijskie (H4). 41-latek po raz trzeci w karierze zdobył złoto na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich, z wcześniejszych cieszył się w Londynie. W tej samej konkurencji Arkadiusz Skrzypiński zajął ósme miejsce.
Anna Harkowska powiększyła swoją medalową kolekcję. Po trzech srebrach w Londynie, 36-latka ponownie finiszowała jako druga (C5). Renata Kałuża została sklasyfikowana jako czwarta (H 1-2-3).
Marzena Zięba wywalczyła srebro w podnoszeniu ciężarów w kategorii +86 kg. 26-latka zapewniła sobie wicemistrzostwo paraolimpijskie wynikiem 134 kg uzyskanym w trzeciej próbie.
Do grona medalistów Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro dołączyła Lucyna Kornobys. 38-latka zajęła drugie miejsce w pchnięciu kulą (F34), uzyskując wynik 8 m.
Blisko podium w pływaniu była Paulina Woźniak. 24-latka ukończyła finał 100 m stylem klasycznym (SB8) tuż za medalistkami. Joanna Mendak finiszowała jako piąta na 50 m stylem dowolnym (S13).
15 września
Na konto Polski trafiło sześć medali, w tym dwa w kajakarstwie. Jakub Tokarz był najszybszy w finałowym wyścigu na 200 m (KL1). 34-latek popłynął po mistrzostwo paraolimpijskie w czasie 51,084, czyli poprawił swój rekord życiowy.
Nieco wcześniej Kamila Kubas ukończyła rywalizację na tym samym dystansie (KL1). 33-latka zanotowała wynik 1.00,232, który dał jej brązowy krążek.
W kolarstwie szosowym kolejny sukces odniósł Rafał Wilk. 41-latek jako pierwszy Polak zdobył drugi medal w Rio de Janeiro. W wyścigu ze startu wspólnego (H4) sięgnął po wicemistrzostwo paraolimpijskie. 3 sekundy wcześniej linię mety przekroczył Niemiec Vico Merklein. Jako dziesiąty finiszował Arkadiusz Skrzypiński. Z kolei Renata Kałuża ukończyła wyścig ze startu wspólnego (H1-2-3-4) na piątym miejscu.
Karolina Kucharczyk wywalczyła srebro w skoku w dal (T20). 25-latka najdalej skoczyła w swojej drugiej próbie, kiedy zanotowała wynik 5,55 m. Cztery lata wcześniej sięgnęła po mistrzostwo paraolimpijskie.
Biało-czerwoni dorzucili do swojego dorobku brąz w szermierce na wózkach. Medal ten wywalczyła drużyna szpadzistów w składzie: Michał Nalewajek, Dariusz Pender i Kamil Rząsa. O miejscu na najniższym stopniu podium przesądziło zwycięstwo 45:29 z Grecją.
Brąz w łucznictwie zapewniła sobie Milena Olszewska. 32-latka wygrała 6:5 pojedynek o trzecie miejsce w łuku klasycznym. Jej przeciwniczką była reprezentantka Korei Południowej Hwa-Sook Lee.
Na zakończenie dnia Polska miała już w sumie 30 medali.
16 września
Kolejne cztery medale dla Polski, w tym trzy w lekkiej atletyce. Barbara Niewiedział zdobyła swój drugi krążek w Rio de Janeiro. 35-latka w świetnym stylu wygrała finałowy bieg na 1500 m (T20). Złoto okrasiła pobiciem własnego rekordu paraolimpijskiego, który wynosi teraz 4.24,37. Na czwartym miejscu rywalizację ukończyła Arleta Meloch. 37-latka uzyskała czas 4.33,19, swój najlepszy w tym sezonie.
Z drugiego srebra w Rio cieszyła się Alicja Fiodorow. 31-latka została wicemistrzynią paraolimpijską w biegu na 200 m (T47). W finale zanotowała czas 25,61, swój najlepszy w tym sezonie. Utytułowana lekkoatletka ma w swojej kolekcji już siedem medali z Letnich Igrzysk Paraolimpijskich.
Lech Stoltman sięgnął po brąz w pchnięciu kulą (F55). O sukcesie 31-latka przesądził wynik 11,39 m uzyskany w czwartej próbie. Tuż za podium znalazł się Karol Kozuń. 34-latek zanotował rezultat gorszy o 6 cm od swojego kolegi z kadry.
Biało-czerwoni zdobyli też srebro w szermierce na wózkach. Wicemistrzami paraolimpijskimi została drużyna florecistów w składzie: Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Jacek Gaworski. Ci dwaj pierwsi zapewnili sobie po drugim krążku w Rio de Janeiro. W finale Polacy przegrali 27:45 z Chińczykami.
17 września
Pięć medali dla Polski, w tym dwa w tenisie stołowym. Mistrzostwo paraolimpijskie wywalczyła drużyna w składzie Natalia Partyka, Karolina Pęk i Katarzyna Marszał. W finale (klasa 6-10) Polki wygrały 2:1 z Chinkami, choć drogę po złoto rozpoczęły od porażki w spotkaniu deblowym. Natalia Partyka zdobyła więc w Rio de Janeiro dwa medale z najcenniejszego kruszcu, a Karolina Pęk cieszyła się wcześniej z brązu.
W meczu o trzecie miejsce (klasa 9-10) Polacy pokonali 2:0 Francuzów. Drużynę na medal utworzyli Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki. Pierwszy z nich sięgnął w Rio de Janeiro po dwa krążki.
Na dorobek dnia złożyły się też dwa medale w kolarstwie szosowym. Ścigające się w tandemie Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław (pilot) wygrały wyścig ze startu wspólnego (kategoria B). Trasę o długości 69 km pokonały w czasie 1:58.02.
Anna Harkowska ponownie została wicemistrzynią paraolimpijską w kolarstwie szosowym. Swoje drugie srebro w Rio de Janeiro wywalczyła w wyścigu ze startu wspólnego (C4-5). 35-latka sięgnęła po piąty w karierze medal paraolimpijski, wszystkie są z tego samego kruszcu.
Janusz Rokicki zajął drugie miejsce w finale pchnięcia kulą (F57). Miejsce na podium zapewnił sobie wynikiem 14,26 m uzyskanym w trzeciej próbie. W CV 42-latka pojawił się więc trzeci medal paraolimpijski, wcześniejsze przywiózł z Aten i Londynu.
Załoga Monika Gibes i Piotr Cichocki była blisko medalu w żeglarstwie. 27-latka i 56-latek wygrali ostatni z jedenastu wyścigów (SKUD18), ale ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Ich wynik był gorszy o jeden punkt od załogi z Wielkiej Brytanii, która sięgnęła po brąz.
18 września
Na Maracanie ceremonia zamknięcia XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Wcześniej jeszcze ostatnie sportowe emocje, ale już bez udziału Polaków, którzy zakończyli starty w sobotę. Biało-czerwoni zdobyli w sumie 39 medali, w tym 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W Londynie w 2012 r. wystąpiła liczniejsza ekipa, która przywiozła 36 krążków, w tym 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych. Wówczas reprezentacja Polski zajęła dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej, a w Rio de Janeiro – dziesiątą. Najlepsze okazały się Chiny, które sięgnęły po 239 medali, w tym 107 złotych, 81 srebrnych oraz 51 brązowych. Kolejne miejsca zajęły Wielka Brytania (147: 64 – 39 – 44), Ukraina (117: 41 – 37 – 39), Stany Zjednoczone (115: 40 – 44 – 31) oraz Australia (81: 22 – 30 – 29).
XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie zostaną zorganizowane w Tokio w 2020 r.
Oprac. Marcin Gazda
Data publikacji: 20.09.2016 r.