Międzynarodowy goalball w Dąbrowie Górniczej
W terminie 22-24 kwietnia br. po raz trzeci odbył się Międzynarodowy Turniej w Goalball zawodników w wieku do lat 23, którego organizatorem był katowicki Start. Wyjaśnianie Czytelnikom „Naszych Spraw" zasad gry w goalball byłoby nietaktem, przypomnieć jednak należy, że to jedyna gra zespołowa uprawiana przez osoby z dysfunkcją wzroku.
Gościny – również po raz trzeci – udzielił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej.
W tym roku odbył się w marcu pierwszy (z czterech) turniej Mistrzostw Polaki w goalball w Lublinie, w którym triumfowała drużyna Katowice I wyprzedzając Wrocław I, a na trzecim miejscu uplasowały się aż trzy drużyny: Bierutów, Lublin i Wrocław II.
W zawodach w Dąbrowie Górniczej wzięły udział cztery polskie i cztery zagraniczne drużyny. Ze względu na dużą ich liczbę – na podstawie rankingu z roku ubiegłego – dokonano podziału zespołów na dwie grupy. W grupie A rywalizowały ekipy z Wrocławia, Cluj (Rumunia), Lasek i Madrytu (Hiszpania). W grupie B – z Katowic, Budapesztu (Węgry), Charkowa (Ukraina) i Bydgoszczy.
Zespoły hiszpański i ukraiński debiutowały w tym turnieju.
Poziom rozgrywek był bardzo wysoki – wiele drużyn poprawiło swoją obronę i rzuty, co zaowocowało emocjonującymi meczami o miejsca. Najbardziej jednak dramatyczną walkę stoczyli outsiderzy tabeli rywalizując o miejsca 7-8 – młody zespół z Lasek i debiutanci z Bydgoszczy. Po zaciętej wymianie piłek przewaga przechylała się na stronę bydgoszczan, jednak młodzież z Ośrodka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach w samej końcówce regulaminowego czasu doprowadziła do remisu 19:19. Zgodnie z zasadami miała miejsce 3-minutowa dogrywka, w której o wyniku meczu decyduje tzw. złoty gol, tzn. pierwszy gol strzelony w dogrywce. Ten gol padł na korzyść Lasek, ale trenerzy obu drużyn popełnili błędy, efektem których były podwójne rzuty karne wykonywane przez każdy z zespołów. Niecodzienne emocje zakończyły się zwycięstwem Lasek 20:19.
Cały turniej wygrała drużyna z Wrocławia, pokonując wszystkie zespoły, w tym cztery przed czasem, biorąc w finale rewanż nad Katowicami (17:10), z którymi przegrała miesiąc wcześniej.
Lista końcowa turnieju przedstawia się następująco:
Miejsce Bramki
1. Wrocław 67:20
2. Katowice 66:41
3. Budapest 50:46
4. LSDV Cluj 40:43
5. Madryt 40:43
6. Charków 38:55
7. UKS Laski 25:54
8. Bydgoszcz 40:64
Królem strzelców Międzynarodowego Turnieju w Goalball w 2016 roku został Łukasz Eitner (Katowice) z liczbą bramek 29.
Najlepszym obrońcą został Kamil Czachara (Wrocław).
Zdaniem trenerów najwszechstronniejszym zawodnikiem turnieju był Krisztian Kovacs (LSDV Cluj).
Impreza sfinansowana została ze środków Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza,
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i środków własnych WSSiRN Start Katowice.
Piotra Szymalę, szefa katowickiego Startu i trenera zawodników goalballa spytałem czy i co zmieniło się w Polsce jak chodzi o uprawianie tej dyscypliny.
– W naszym kraju w sposób systematyczny goalball trenowany jest przez dziesięć zespołów, zawodników pomału przybywa, co szczególnie jest widoczne we Wrocławiu, który prawdopodobnie mógłby już wystawić trzy drużyny. Sporo jest też narybku w naszej ekipie, który głównie wywodzi się z ośrodka w Dąbrowie Górniczej, który nas gości.
W tym sezonie przewidzianych jest 12 turniejów goalballa, łącznie z uczestnictwem w zagranicznych. Prócz jeszcze trzech turniejów o mistrzostwo Polski najbliższe poważne zawody to Silesia Cup, który odbędzie się w czerwcu najważniejszą tegoroczną imprezą będą październikowe Mistrzostwa Europy w Portugalii, które poprzedzą turnieje międzynarodowe w Słowenii i Hiszpanii.
Tekst i fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 05.05.2016 r.