Mistrzostwa Polski Juniorów w Goalball

Katowicki Start był organizatorem tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorów w Goalball, które odbyły się w dniach 19-21 listopada 2010 roku na hali AWF w Katowicach. Uczestniczyły wszystkie wcześniej zgłoszone drużyny, tj. w kategorii juniorów 6 drużyn, w kategorii młodzików 3 drużyny oraz 6 zespołów w kategorii kobiet.

W dwóch kategoriach juniorów i kobiet grano systemem „każdy z każdym”, natomiast w kategorii młodzików grano systemem „mecz i rewanż”. Ze względu na dużą liczbę zgłoszonych drużyn rozgrywano mecze 2×8 minut w kategorii juniorów, a w dwóch pozostałych – tj. kobiet i młodzików – 2×7 minut. W sumie rozegrano 31 meczy we wszystkich grupach.

6. SZCZECIN 0 pkt

Królem strzelców w tej kategorii został Konrad Andrzejuk (Katowice) – 42 bramki, najlepszym obrońcą Jakub Ogonowski (Lublin), a najwszechstronniejszym zawodnikiem wybrany został w drodze plebiscytu Marek Mościcki (Lublin).

Kategoria młodzików

1. LASKI I 12 pkt.
2. LASKI II 3 pkt.
3. KATOWICE 3 pkt.

Królem strzelców w kategorii młodzików został Kacper Kowalewski (Laski I ) – 21 bramek, najlepszym obrońcą Krystian Kisiel (Laski I ), najwszechstronniejszym zawodnikiem w wybrany został Łukasz Eitner (Katowice).

Kategoria kobiet

2. SZCZECIN I 9 pkt.
3. LUBLIN 6 pkt
4. LASKI II 3 pkt
5. SZCZECIN II 0 pkt

Królową strzelców została Karolina Kozak (Szczecin I) – 18 bramek, najlepszą obrończynią Paulina Frączek (Laski I), a najwszechstronniejszą zawodniczką wybrana została Olga Witak (Laski I).

– Ta dyscyplina rozwija się, coraz więcej zawodników uprawia goalball – powiedział Robert Prażmo, trener kadry i zawodników z Lublina. – Przykładem są te zawody, zaplanowane na 50 uczestników, a przybyło ich ponad 70. W kategorii juniorów Lublin broni tytułu mistrzowskiego po raz jedenasty, wśród młodzików potęgą są Laski, które mają znakomite zaplecze, zaś w kategorii seniorów w tym roku dominował Wrocław przed Katowicami i Lublinem.
Ten rok stał pod kątem przygotowań do roku przyszłego, w którym odbędą się Mistrzostwa Europy w Białymstoku. Zadaniem naszej kadry goalballa będzie w 2011 roku wyjść z europejskiej grupy C, a w roku 2012 – przejść z grupy B do A. Wtedy będziemy mieli realne szanse na udział w Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku.

– Prowadzę zajęcie w SOSW w Dąbrowie Górniczej i tam staram się wyławiać obiecujących zawodników – powiedział Piotr Szymala, trener goalballa, sam czynny zawodnik i organizator tegorocznych mistrzostw. – W chorzowskim ośrodku nie ma zainteresowania dyrekcji i kadry by zachęcać młodzież do uprawiania tej dyscypliny sportu.
Wysoko oceniam zaangażowanie moich młodzików, którzy warunkami fizycznymi przewyższają zawodników z Lasek, ale brak im doświadczenia i nie potrafią wykorzystać tego na boisku. Zaś doświadczenie i ogranie odgrywają w tej dyscyplinie kluczową rolę. Natomiast jak chodzi o śląskich seniorów, to w tym roku bardzo pechowo przegraliśmy z Wrocławiem.

Zespoły, które zajęły miejsca w pierwszej trójce otrzymały puchary, a zawodnicy tych drużyn otrzymali medale, zaś wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Otrzymali również paczki ze słodyczami i upominki ufundowane przez AWF Katowice i Urząd Miasta Katowice.
Impreza przebiegała w sportowej i koleżeńskiej atmosferze, żadna z ekip nie wzniosła protestu, a żaden z zawodników nie odniósł poważnych kontuzji.

Tekst i fot.: Ryszard Rzebko