Mistrzostwa Świata INAS – Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Mistrzostwa Świata INAS - Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Osiemnaście medali (dziewięć złotych, osiem srebrnych i jeden brązowy) zdobyli w Pradze biało-czerwoni, którzy w minionym tygodniu walczyli o komplety medali 9. Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

14 czerwca br.w finale rzutu oszczepem panów na drugiej pozycji uplasował się Krzysztof Pabiańczyk. Niespełna 27-letni zawodnik w najlepszej swojej próbie uzyskał 45,12 m. Zwyciężył reprezentujący Iran Hassan Dehghari, a uzyskane przez niego 49,40 m jest jego nowym rekordem życiowym. Na trzecim stopniu podium stanął Fin Jani Tissari (43,15 m).
Kompletnie nie udały się występy naszych sztafet 4×100 m. W rywalizacji wśród panów triumfowali Japończycy (44,49 s) przed Hongkongiem (45,00 s) i Wielką Brytanią (45,06 s). Polski zespół w składzie Ceglarek, Jaciuk, Pabiańczyk i Pietrucha ukończył bieg na siódmej pozycji (47,58 s). W zmaganiach pań bezkonkurencyjne okazały się Japonki (54,17 s), które zaledwie o 0,02 s pokonały Portugalki (54,19 s). Na trzeciej pozycji uplasowały się Ukrainki (56,84 s). Polki w składzie Stenka, Pieczychlebek, Zedig oraz Niewiedział zostały zdyskwalifikowane.
W sobotnie przedpołudnie rozdano ostatnie komplety medali podczas tych mistrzostw. W finale rzutu dyskiem tuż za podium znalazł się Krzysztof Kaczmarek, który już w pierwszej próbie uzyskał 32,90 m. Polak walkę o brąz przegrał z piątkowym triumfatorem rzutu oszczepem Irańczykiem Dehghari (33,06 m). Zwyciężył Estończyk Deniss Sadelnikow (36,98 m) przed Finem Joni Pajalą (34,92 m). Na ósmej pozycji z nowym rekordem życiowym sklasyfikowany został Krzysztof Pabiańczyk (30,51 m).
W finałowym biegu na dystansie 800 m mężczyzn jako drugi przekroczył linię mety Daniel Pek. Polak czasem 1:55,06 min. poprawił znacząco swoją życiówkę. Jest to drugi krążek wywalczony przez tego zawodnika indywidualnie podczas tych mistrzostw. 22-latek dwa dni wcześniej okazał się bezkonkurencyjny w rywalizacji na 1500 m. Zwyciężył reprezentant Wenezueli Luis Paiva 1:54,68 min. Brąz przypadł Portugalczykowi Samuelowi Freitasowi 1:57,31 min.
Z trzema złotymi medalami wywalczonymi indywidualnie powróci z Pragi Barbara Niewiedział. 31-latka tym razem nie miała sobie równych w rywalizacji na dystansie 800 m. Polka przekroczyła linię mety z czasem 2:15,08 min, o ponad cztery sekundy wyprzedzając drugą Węgierkę Bernadett Biacsi (2:19,65 min) i o osiem sekund Tunezyjkę Aidę Naili (2:23,36 min).
Barbara Niewiedział, złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie triumfowała również w biegu na 1500 m z czasem 4:37.46 s. Jako druga swój bieg ukończyła Arleta Meloch (4:41,90 s), zaś brąz przypadł w udziale Węgierce Ilonie Biacsi (4:44.14 s). Co ciekawe dokładnie w takiej samej kolejności finiszowały wymienione zawodniczki podczas zeszłorocznych zmagań w Londynie, zatem status quo został zachowany.
Trzy złote medale przywiezie z Pragi również Karolina Kucharczyk. Mistrzyni paraolimpijska w skoku w dal dziś okazała się najlepsza na dystansie 200 m. 22-latka czasem 26,25 s poprawiła życiówkę i zaledwie o 0,01 s wyprzedziła drugą na mecie Ukrainkę Natalię Jezłowiecką (26,26 s). Tuż za nią przybiegła jej rodaczka Natalia Kobyliacka (26,90 s), która o 0,02 s wygrała walkę o brąz z Sabiną Stenką (26,92 s).
Brązowy medal w skoku wzwyż wywalczyła Bogumiła Zedig. 30-latka w pierwszych podejściach czysto pokonała poprzeczkę zawieszoną na 1,33 m, 1,38 m oraz 1,43 m. Wszystkie trzy próby na 1,48 m zakończyły się już niestety niepowodzeniem. Złoto przypadło Szwedce Emmie Eriksson (1,50 m). Srebro powędrowało do Portugalki Eriki Gomes (1,48 m).
W finałowym biegu na dystansie 5000 m na siódmej pozycji sklasyfikowany został Tadeusz Chudzyński. Polak pobiegł do mety z czasem 16:58,93 min., tracąc tym samym do zwycięzcy nieco ponad półtorej minuty. Złoty medal wywalczył Japończyk Daisuke Nakagawa (15:27,77 min). Pozostałe krążki przypadły jego rodakom Ryo Kaneko (15:50,50 min) i Tomohiro Yonekurze (16:06,96 min).
Po drugie złoto, tym razem w konkurencji rzutu dyskiem, sięgnęła Ewa Durska. Dwukrotna mistrzyni paraolimpijska w pchnięciu kulą w trzeciej próbie uzyskała 36,78 m. Polka o prawie dwa metry pokonała drugą dziś Portugalkę Ines Fernandes (34,99 m). Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentująca Wenezuelę Eddy Guerrero (25,08 m).
Na zakończenie mistrzostw rozegrane zostały finałowe biegi sztafetowe 4×400 m, w których biało-czerwoni wywalczyli dwa srebrne krążki. W rywalizacji wśród panów nasz zespół w składzie Ceglarek, Jaciuk, Pietrucha, Pek musiał uznać wyższość Wenezuelczyków (3:25,84 min). Polacy linię mety przekroczyli z czasem 3:31,02 min. Na najniższym stopniu podium stanęli Australijczycy (3:32,81 min.). W zmaganiach pań bezkonkurencyjne okazały się Ukrainki (4:05,63 min). Polki w składzie Stenka, Meloch, Pieczychlebek i Niewiedział przegrały z nimi o prawie pięć sekund (4:10,55 min). Brąz powędrował do Brytyjek (4:25,26 min).

Info: tylkoigrzyska, oprac. MaC

Data publikacji: 17.06.2013 r.