MŚ w biegach narciarskich i Puchar Świata alpejczyków

Przełom stycznia i lutego br. obfitował w ważne imprezy sportowe. W dniach 24.01-1.02.201 odbyły się mistrzostwa świata w biegach narciarskich w amerykańskim Cable, a od 22 do 25 stycznia rywalizowano w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w St. Moritz.

W Cable reprezentowało Polskę trzech zawodników: Kamil Rosiek, który rywalizował w grupie biegaczy siedzących, Witold Skupień i debiutant Janusz Pilch rywalizowali w grupie biegaczy stojących. W biegach długich na 15 km Kamil Rosiek zajął 7 miejsce, a Witold Skupień w biegu na 20 km techniką dowolną zajął miejsce 12. Niestety Janusz Pilch nie ukończył tego biegu. Lepiej wypadł w biegu sprinterskim stylem klasycznym; dotarł do półfinału, w którym był piąty co przekreśliło szansę na finał. Ostatecznie zajął 10. miejsce, co jest dobrym wynikiem debiutującego zawodnika na imprezie tej rangi. Witold Skupień w tej konkurencji był 17. a Kamil Rosiek 15.
W biegach na 10 km 10. miejsce zajął Kamil Rosiek a 14. Janusz Pilch. Na skutek urazu nie wystąpił Witold Skupień.
W zamykającej mistrzostwa sztafecie 4×2,5 km w kategorii open Polacy zajęli piąte miejsce, głównie dzięki dobrej formie Janusza Pilcha. Jest to o jedną lokatę lepszy wynik niż na Paraolimpiadzie w Soczi. W tej rywalizacji najlepsi byli Francuzi, Rosjanie i Ukraińcy.
Natomiast podczas finału Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w St. Moritz w slalomie gigancie Maciej Krężel z przewodniczką Anną Ogarzyńską zajął czwarte miejsce ze stratą 9,70 s. do zwycięzcy Rosjanina Walerija Redkozubowa, drugi był jego rodak Iwan Francew, a trzeci Włoch Giacomo Bertagnolli.
Niestety przejazdu nie ukończył w kat. siedząc Igor Sikorski. W tej kategorii wygrał Georg Kreiter z Niemiec, przed Coreyem Petersem z Nowej Zelandii oraz Christophem Kunzem ze Szwajcarii.
W kategorii dla niewidomych i niedowidzących Maciej Krężel z przewodniczką Anną Ogarzyńską zajęli ostatecznie 6 miejsce, drugi był Jakub Krako ze Słowacji a trzeci Walerii Redkozubow. Igor Sikorski w kategorii siedząc zajął 11 miejsce. Pierwsza trójka to Tyler Walker z USA, Gord Kreiter z Niemiec i Roman Rabl z Austrii.
Pod koniec lutego sportowców czeka kolejna rywalizacja, rozpoczną się bowiem MŚ w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych.