Za nami Mistrzostwa Polski w Paranarciarstwie Biegowym. Tak jak w ostatnich sezonach, trasy zostały wytyczone w Ptaszkowej (woj. małopolskie). W gronie startujących znaleźli się kadrowicze, którzy wkrótce polecą do Pekinu. Oni właśnie zdominowali rywalizację w trzech konkurencjach. Dla nich był to element przygotowań do zbliżających się Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.
1-3 lutego odbyły się Mistrzostwa Polski w Paranarciarstwie Biegowym. Impreza została zorganizowana przez PZSN Start oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grybowie. Ponownie areną zmagań było Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej.
– Staramy się, żeby MP w poszczególnych dyscyplinach gościły w różnych miejscowościach. Ale ten ośrodek odwiedziliśmy po raz kolejny. Trasy zawsze są świetnie przygotowane. Kiedyś nie było śniegu, ale obsługa Centrum zadbała o naśnieżanie. To naprawdę świetne miejsce, również kadrowicze dobrze się tu czują. Nie jest zasadne, żeby szukać innego – powiedział „NS” Marcel Jarosławski, dyrektor zawodów oraz członek zarządu PZSN Start.
Reprezentant Polski Witold Skupień zaznaczył, że jest zadowolony z tej lokalizacji MP. Uwielbia startować w Ptaszkowej. Dobrze się czuje na takich trasach, tzn. z ostrymi podbiegami i bardzo szybkimi technicznymi zjazdami. One mogą być trudne dla początkujących zawodników, ale organizatorzy odpowiednio je modyfikują. 32-latek przyznał, że nie lubi tam trenować. Mało jest bowiem długich prostych, które umożliwiają zbudowanie formy.
– Za Ptaszkową przemawia jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, szczególnie dla osób poruszających się na wózkach. Zakwaterowanie jest w obiekcie, który znajduje się tuż obok trasy. Wystarczy wyjść przed hotel i już można biegać – dodał Marcel Jarosławski.
Kadra na start
Program MP na wtorek (1 lutego) objął m.in. odprawę techniczną. Natomiast pierwszych triumfatorów zawodów poznaliśmy kolejnego dnia. Najpierw odbył się bieg – prolog techniką klasyczną (1 km), a kilka godzin później – bieg na dystansie średnim techniką dowolną (2 km lub 3 km – w zależności od kategorii). Z kolei w czwartek zorganizowano bieg długi techniką dowolną (3 km, 5 km lub 7,5 km).
– W tym roku w rywalizacji wzięło udział około 30 zawodników, co jest rekordową frekwencją podczas MP. Oczywiście, rok temu było więcej startujących w Ptaszkowej, ale wtedy przyjechali narciarze z zagranicy. Wówczas odbył się też Puchar Europy World Para Nordic Skiing. Cieszy nas to, że coraz więcej osób wybiera narciarstwo – opisał Marcel Jarosławski.
Pierwszy dzień sportowej rywalizacji zbiegł się z konferencją w Warszawie, podczas której odbyło się ogłoszenie kadry na Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie (4-13 marca). Najliczniejszą część reprezentacji stanowią właśnie przedstawiciele narciarstwa biegowego. Do Chin mają polecieć Iweta Faron, Monika Kukla, Krzysztof Plewa, Witold Skupień oraz Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim. W Ptaszkowej zabrakło tego ostatniego duetu. Z kolei Iweta Faron najpierw była obecna na konferencji, a kolejnego dnia wystartowała w biegu długim techniką dowolną.
– Z frekwencją na MP jest coraz lepiej, do czego przyczyniają się m.in. media społecznościowe. Mimo wszystko troszkę brakuje młodych, ambitnych zawodników. Czasem szybko rezygnują, bo biegi narciarskie są bardzo wymagające. Jednocześnie mamy sportowców, którzy na co dzień uprawiają inne dyscypliny, a w zimie trenują na biegówkach. To fajne połączenie i przygotowanie do swoich konkurencji – zaznaczył Witold Skupień.
Test przed Pekinem
To właśnie kadrowicze zdominowali rywalizację w Ptaszkowej. Jak zaznaczył Marcel Jarosławski, reprezentanci Polski są na wyższym poziomie od pozostałych uczestników MP. Aczkolwiek czasem zdarzają się zacięte biegi.
– Podczas mistrzostw kadra nie ma dużej konkurencji. Startujemy bardziej na zasadzie realizacji zadań wyznaczonych przez trenera. I to się udało w pełni wykonać. To było takie bieganie na 90 proc., sprawdzenie, czy na decydującym okrążeniu lub ostatnim kilometrze jesteśmy w stanie przyspieszyć. Bo szczytową formę szykujemy na marzec – powiedział Witold Skupień.
Już w styczniu potwierdził swoją klasę, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata w parasportach zimowych w Lillehammer. Wówczas zajął drugie miejsce w biegu na 12,5 km. W Ptaszkowej do swojego sportowego CV dopisał 3 tytuły MP. Spośród kadrowiczów, po 3 zwycięstwa odnieśli Monika Kukla oraz Krzysztof Plewa. Z kolei Iweta Faron wygrała jedyną konkurencję, w której wzięła udział – bieg długi.
– Każdy z reprezentantów wystartował z założeniami ustalonymi z trenerem kadry. Oczywiście to był element przygotowań do Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Na pewno Witek Skupień i Iweta Faron mają największe szanse z grupy narciarzy biegowych, żeby zaistnieć w Pekinie. Miejmy nadzieję, że będzie dobrze – podkreślił Marcel Jarosławski.
Od 1976 r. reprezentacja Polski bierze udział w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. W dotychczasowych występach zdobyła 45 medali. Ostatni krążek wywalczony w narciarstwie biegowym jest zasługą Katarzyny Rogowiec, kiedy zajęła trzecie miejsce w biegu na 15 km. 4 lata wcześniej dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium, zwyciężając na 5 km i 15 km.
– Jadę po złoty medal i nie ukrywam tego. Brakuje mi takiego wyniku, bo już dwukrotnie zdobywałem wicemistrzostwo świata. Bardzo ciężko trenuję, przed nami ostatnie szlifowanie formy. Jeśli dopisze zdrowie, trafimy z nartami i będę miał swój dzień, to jak najbardziej mogę walczyć o zwycięstwo czy miejsce na podium. Na to się nastawiam, nie ma żadnych kalkulacji. Biegam od dziesięciu lat i fajnie byłoby pokazać, co człowiek jest wart – podsumował Witold Skupień.
Wyniki Mistrzostw Polski w Paranarciarstwie Biegowym
Bieg-prolog techniką klasyczną
B1-3 mężczyźni: Błażej Bieńko
LW2-9 kobiety: Ewelina Cybulska
LW2-9 mężczyźni: Witold Skupień
LW10-12 kobiety: Monika Kukla
LW10-12 mężczyźni: Krzysztof Plewa
Open kobiety: Paulina Lichocka
Open mężczyźni: Sergiusz Kondraciuk
Bieg na dystansie średnim techniką dowolną
B1-3 kobiety: Ewa Pochwat
B1-3 mężczyźni: Błażej Bieńko
LW2-9 mężczyźni: Witold Skupień
LW10-12 kobiety: Monika Kukla
LW10-12 mężczyźni: Krzysztof Plewa
Open kobiety: Zuzanna Damięcka
Open mężczyźni: Sergiusz Kondraciuk
Bieg długi techniką dowolną
B1-3 mężczyźni: Łukasz Zgłobicki
LW2-9 kobiety: Iweta Faron
LW2-9 mężczyźni: Witold Skupień
LW10-12 kobiety: Monika Kukla
LW10-12 mężczyźni: Krzysztof Plewa
Open kobiety: Paulina Lichocka
Open mężczyźni: Sergiusz Kondraciuk
Marcin Gazda, fot. Adrian Stykowski / PZSN Start
Data publikacji: 16.02.2022 r.