Najlepsi w 2007 r. sportowcy niepełnosprawni

W warszawskim Centrum Olimpijskim 11 kwietnia odbyła się Gala Sportu Niepełnosprawnych. Przedstawiciele Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START wybrali dziesiątkę najlepszych sportowców niepełnosprawnych w 2007 roku.

Na najwyższym miejscu na podium ponownie stanęła Natalia Partyka, tenisistka stołowa, zawodniczka Startu Wejherowo, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i świata, także igrzysk paraolimpijskich.
Drugie miejsce zdobyła pływaczka Startu Białystok, Joanna Mendak – mistrzyni olimpijska, złota medalistka Mistrzostw Świata Niewidomych i Niedowidzących w Sao Paulo w 2007 r. oraz wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski.
Trzecie miejsce przypadło mistrzowi Europy w wyciskaniu sztangi leżąc, zawodnikowi Startu Wrocław – Sławomirowi Szymańskiemu. Pomimo młodego wieku zaliczany jest do ścisłej czołówki europejskiej. W roku 2007 w Kavali zdobył tytuł mistrza Europy w kategorii 52 kg seniorów i juniorów, ustanawiając rekord kontynentu oraz świata juniorów.
Najlepszym trenerem roku został Wojciech Kikowski, opiekun lekkoatletów. Najlepszą imprezą roku uznano Mistrzostwa Europy oraz Puchar Świata w Szermierce na Wózkach, które odbyły się w kwietniu w Warszawie.
Pozostałe miejsca w wyróżnionej dziesiątce zajęli:
Alicja Bukańska – łuczniczka Startu Gorzów. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski i Europy w hali i na torach otwartych, złota medalistka w mistrzostw świata w 2007 roku, na których wywalczyła złoty medal w pozycji stojącej oraz kwalifikację do turnieju paraolimpijskiego.
Wojciech Kosowski – zawodnik Startu Białystok. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski i zawodów międzynarodowych w strzelectwie sportowym w konkurencji pistolet pneumatyczny. W mistrzostwach Europy, które odbyły się w Niemczech w 2007 roku zdobył złoty medal.
Mateusz Michalski – niedowidzący lekkoatleta Startu Poznań. Lider światowego rankingu w biegach na 100 i 200 m.
Dariusz Pender – szermierz Szkolnego Klubu Sportowego „Konstancin”. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, Europy i świata oraz igrzysk paraolimpijskich w Sydney i Atenach. W 2007 roku w Mistrzostwach Europy w Szermierce na Wózkach w Warszawie zdobył cztery brązowe medale.
Jolanta Pawlak, Piotr Majka – wioślarze Startu Szczecin. Dyscyplina w programie igrzysk paraolimpijskich znalazła się po raz pierwszy. W 2007 roku zdobyli brązowy medal mistrzostw świata i uzyskali kwalifikację do regat paraolimpijskich Pekin 2008.
Alicja Fiodorow – lekkoatletka radomskiego Startu. Medalistka igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata, Europy i Polski w biegach krótkich. Mistrzyni Światowych Igrzysk IWAS w 2007 r., na których wywalczyła złote medale na 100 i 200 m .
Dorota Janowska i Piotr Iwanicki – reprezentanci Klubu „Swing-Duet” w Łomiankach. Trzykrotni mistrzowie świata w tańcu integracyjnym na wózkach. W mistrzostwach Europy, w Warszawie 2007 roku zdobywcy najwyższej lokaty w tańcach latynoamerykańskich.
III Galę Sportu Niepełnosprawnych zorganizowaną przez Polski Komitet Paraolimpijski i Polski Komitet Olimpijski oraz Klub Rotary Żoliborz uświetnił występ Anny Marii Jopek, z udziałem niewidomego pianisty Damiana Pietrasika i jego zespołu „Światła miasta”. Podkreślić należy, iż Damian jest nie tylko muzykiem, również wybitnym sportowcem – pływakiem, m.in. srebrnym medalistą mistrzostw świata w pływaniu w 2007 r. w Durbanie i jednym z laureatów konkursu na najlepszego sportowca niepełnosprawnego w roku ubiegłym.
Oprac. MaC

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również