Niedzielna Liga Futsalu

Niedzielna Liga Futsalu to rozgrywki w piłkę nożną halową, w których uczestniczy 28 drużyn z Gliwic i innych miast Śląska. Dzięki udziałowi w NLF drużyny wspierają osoby niepełnosprawne, bowiem dochód z ligi przekazywany jest na pomoc podopiecznym „Całej Naprzód”. W ramach NLF realizujemy też program aktywizacji społeczno-zawodowej. Jednym z głównych partnerów tego przedsięwzięcia jest Gliwickie Towarzystwo Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej „Piątka”.

Rozgrywki odbywają się w każdą niedzielę w Gliwicach na hali przy ul. Chorzowskiej 5. Start zawsze w pierwszy weekend września. W ciągu 8 sezonów udzielono ponad 80 tys. zł wsparcia osobom niepełnosprawnym.

Dla części spośród 400 zawodników ważny jest przede wszystkim sport, możliwość podnoszenia umiejętności i rywalizacja o puchar NLF, dla innych niesienie pomocy i dobra zabawa.

Wszyscy razem tworzą Niedzielną Ligę Futsalu – największą w Polsce charytatywną ligę piłkarską.

Niedzielna Liga Futsalu to:
– 28 drużyn
– 26 kolejek ligowych
– 364 rozegrane spotkania
– 400 zawodników
– Inicjatywa roku 2013 w Gliwicach
– Marka Zakup Prospołeczny
– Współpraca z drużynami ekstraklasy
– Mecze pokazowe oraz mecze gwiazd
– ponad 80 000 zł pomocy dla osób niepełnosprawnych

Pomysł i ogólny zarys Niedzielnej Ligi Futsalu wyszedł w 2012 roku od Łukasza „Dudu” Dudka, który następnie podzielił się nim z Łukaszem Gorczyńskim, ówczesnym prezesem Stowarzyszenia „Cała Naprzód” i do dziś jednym z dwóch głównych koordynatorów ligi.

Inauguracyjny sezon 2012/2013 kończy się liczbą 14 drużyn. Kilka kolejek przed końcem rozgrywany jest mecz pokazowy pomiędzy ówczesnym liderem NLF, drużyną FC No Name a ekipą gliwickich samorządowców.

W pierwszym sezonie udaje się zebrać 5.430,00 zł pomocy, która przekazana jest dla trzech podopiecznych – Szymona Żydka, Pawła Lewka i Ani Urban.

Liga się rozrasta. Dołączają kolejne drużyny. Jest nieco łatwiej, bo jako „Cała Naprzód” są już rozpoznawalni w mieście z uwagi na szereg innych charytatywnych akcji.

Dużą zmianą jest rozszerzenie liczby drużyn –do 28. Wzrost świadczy zarówno o skali zainteresowaniu NLF, jak i o znaczeniu futsalu w Gliwicach.

W sezonie 2016/2017 po raz pierwszy odbył się również puchar ligi. Zebrana na pomoc kwota 8.000,00 zł została przekazana na dofinansowanie leczenia 4-letniej Nikoli Miecznikowskiej, chorującej na nowotwór.

Liga z roku na rok trwa, rozwija się. Przez cały czas trwania rozgrywek przewinęło się drużyn około 40 i ponad pół tysiąca zawodników. Na halę przychodzą kibicować całe rodziny.

Realizowany jest program aktywizacji społeczno-zawodowej. Trwa współpraca z kilkudziesięcioma podmiotami. Rozwijany jest gliwicki futsal. Gra trwa!

Pierwszorzędnym celem istnienia Niedzielnej Ligi Futsalu jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Cały dochód z rozgrywek przeznaczany jest na wsparcie podopiecznych „Całej Naprzód”. Dokonano zakupu lub dofinansowano zakup m.in. koncentratora tlenu, defibrylatora, hanbike’a, podnośnika transportowego, wózka specjalistycznego, ortez dla wielu osób indywidualnych i szkół, np. na organizację festynu integracyjnego.

Drugorzędnym celem jest przede wszystkim dobra zabawa, propagowanie sportu, a w szczególności samego futsalu. Zawodnicy mają szansę rozwijania swoich umiejętności poprzez możliwość rywalizacji z innymi drużynami.

Oprac. em/, fot. archiwum NLF

Data publikacji: 14.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również