Niepełnosprawnik.eu na mapie Warszawy
Od 23 czerwca oficjalna mapa miasta stołecznego Warszawy jest zasilana danymi z wyszukiwarki Niepełnosprawnik (www.niepelnosprawnik.eu). Jest to przewodnik, w którym można sprawdzić architektoniczną dostępność miejsc publicznych dla osób z niepełnosprawnościami. Informacja ta jest adresowana nie tylko do tej grupy osób, pomocna jest również administracji publicznej, biznesowi.
Na mapie Warszawy (www.mapa.um.warszawa.pl) można znaleźć między innymi informacje o podziale administracyjnym miasta, drogach dla rowerów, zobaczyć Warszawę w jej historycznych granicach. Od teraz na mapie przybywa kolejna ważna warstwa: Warszawa Dostępna z danymi z wyszukiwarki Niepełnosprawnik.
Niepełnosprawnik, współfinansowany ze środków m.st. Warszawy i prowadzony przez Fundację TUS, jest obecny w Warszawie od ośmiu lat. Dostarcza informacji o dostępnych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami miejscach publicznych: urzędach, sklepach, kawiarniach, kinach, bankach, pocztach i wielu innych; w wyszukiwarce można znaleźć informacje o prawie 8 tys. dostępnych obiektach. Od teraz wszystkie te informacje są osiągalne bezpośrednio z oficjalnej mapy Warszawy. Dane z Niepełnosprawnika są ładowane do mapy i na bieżąco synchronizowane. Każda osoba z ograniczoną mobilnościa, osoba mieszkająca lub odwiedzająca Warszawę może na mapie znaleźć informacje o dostępności interesujących ją miejsc.
Niepełnosprawnik na mapie Warszawy to kolejny przykład dobrej współpracy m. st. Warszawy i Fundacji TUS a zarazem dowód na to, że współpraca samorządu i organizacji pozarządowych może w istotny sposób wpływać na sytuację osób z niepełnosprawnościami. Zapraszamy na mapę Warszawy i do oglądania warstwy Warszawa Dostępna.
Dodatkowych informacji udzielają: ze strony Fundacji TUS Wioletta Kastrau wioletta.kastrau@tus.org.pl. Aby skontaktować się z Biurem Geodezji i Katastru należy korzystać z adresu ortofoto@um.warszawa.pl.
Korzystanie z przestrzeni publicznej i dostęp do informacji są jednymi z podstawowych praw człowieka. Brak informacji stanowi ogromną barierę i utrudnia osobom z niepełnosprawnością ich codzienną aktywność.
pr
Data publikacji: 23.06.2015 r.