Niewidomi na tandemach

Niewidomi na tandemach

Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wielką przyjemność może sprawić przejażdżka na rowerze. Dzięki inicjatywie Pomorskiej Fundacji Sportu i Turystyki Osób niepełnosprawnych Keja, radość jaką daje rowerowa wycieczka poznały również osoby niewidome.

Fundacja zorganizowała rajd rowerowy na tandemach, który wyruszył 22 czerwca z Wisły przy Baraniej Górze a zakończył się 7 lipca br. w Gdańsku – Twierdza Wisłoujście. Rajdowi przewodniczył pracownik fundacji Waldemar Rogowski.  Jak mówił, zaczęło się od tego, że kilku znajomych, widzących i niewidzących, wymyśliło wspólną wycieczkę rowerową na tandemach. – Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i grupa chętnych zaczęła się rozrastać do tego stopnia, że zorganizowano Rajd Wisła. Wzięło w nim udział 20 niewidomych, z umiejętnością jazdy na rowerze. Jednak przed wyprawą konieczny był trening, bo na tandemie jeździ się inaczej niż na zwykłym rowerze.

Uczestnicy mieli do pokonania 1300 km w ciągu dwóch tygodni i dokonali tego. Codziennie pokonywali ok. 60 do100 km. Rajd był także okazją do zdobycia Ogólnopolskiej Odznaki PTTK „Wiślana Trasa Rowerowa”. Jak przekonują niewidomi taka wyprawa to dla nich ogromne przeżycie. Oprócz odczuwania pozostałymi zmysłami nowych dźwięków, zapachów, mogli po drodze zwiedzać zabytki, np. Muzeum Dźwięków i poznać wiele ciekawych osób.

Na trasie rajdu uczestnikom towarzyszyły różne lokalne kluby skupiające rowerzystów: Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów, Oświęcimski Klub Rowerowy PassionBike, Niepołomickie Stowarzyszenie Rowerowe, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, Klub Turystyki Kolarskiej PTTK Kalinka.

Patronat honorowy nad rajdem objął Polski Komitet Olimpijski i Polskie Radio Gdańsk. Rowery bezpłatnie wypożyczyło Stowarzyszenie Sportu, Turystyki i Rekreacji Osób z Dysfunkcją Wzroku SMREK z Bielska-Białej. A to właśnie z wypożyczeniem tandemów jest największy problem. Jest to specyficzny sprzęt i jest go mniej niż chętnych do korzystania z niego.

Właśnie podczas Rajdu Wisła powstała idea stworzenia swoistej bazy danych w formie strony internetowej, która ma pomóc niewidomym znaleźć wolontariuszy do kierowania tandemami (oraz – w razie potrzeby – także tandemy do wspólnych jazd). Zasada działania strony jest prosta: niewidomi oraz wolontariusze wypełnianiają odpowiednie formularze, a koordynator przekazuje wzajemne dane kontaktowe osobom z tej samej miejscowości (rejonu).

Zgłoszenia przyjmowane są zarówno od osób dysponujących tandemem, jak i nie posiadających go. Dotyczy to wyłącznie osób pełnoletnich (nadesłanie zgłoszenia jest traktowane jako deklaracja pełnoletności).

Zasięg przejażdżek zainteresowani ustalają pomiędzy sobą. Mogą to być zarówno pojedyncze, krótkie spacery, jak i wyprawy wielodniowe.

Więcej na stronie: www.terakowski.republika.pl/niewidominatandemach

W najbliższym czasie bo już 3 sierpnia 2013 r. Waldemar Rogowski organizuje wycieczkę po okolicach Gdańska. Kontakt dla zainteresowanych – również wolontariuszy pod adresem: screenreaders@gmail.com

Zobacz galerię…

Jotka

fot. Maria Dymacz, Marta Kalocińska, Stanisław Świercz

Data publikacji: 21.07.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również