Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych już 4 marca

Briefing zapowiadający Olimpiady Specjalne

W całym kraju sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną odliczają dni do rozpoczęcia największej w tym roku sportowej imprezy Olimpiad Specjalnych. Już 4 marca w Zakopanem rozpocznie się pierwszy etap turnieju, w którym w sumie weźmie udział blisko 500 niepełnosprawnych zawodników.

Turniej odbędzie się w dwóch miastach: najpierw w stolicy Podhala, a później w Bydgoszczy. W pierwszej części – od 4 do 7 marca – w rywalizacji weźmie udział 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na rakietach śnieżnych. Z kolei od 17 do 20 marca zmierzy się 250 zawodników drużyn hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarzy szybkich.

– Zawody i treningi Olimpiad Specjalnych w Polsce dają ich uczestnikom ogromną siłę rehabilitacyjną i integracyjną. Pozwalają osobom z niepełnosprawnością intelektualną uprawiać sport, rywalizować i brać udział w życiu społecznym. Już za kilka dni na Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach prawie 500 sportowców Olimpiad Specjalnych pokaże swoje umiejętności. Wszyscy będziemy im bardzo gorąco kibicować – podkreślił prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbędzie się 4 marca. Uroczystego otwarcia Igrzysk dokona małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

– Celem Igrzysk i jednocześnie celem Olimpiad Specjalnych Polska jest pokazanie, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia pełnosprawności czy niepełnosprawności, ma bardzo dużo do zaoferowania społeczeństwu – swoje umiejętności, zaangażowanie. Olimpiady Specjalne działają w Polsce od 35 lat i każdego dnia pokazujemy, że wszyscy możemy być dumni z naszych sportowców, czerpać z nich inspirację i wiele się od nich nauczyć. Dziękujemy też naszym partnerom i sponsorom, takim jak: Ministerstwo Sportu, PFRON, Tauron Polska Energia czy Huawei, dzięki którym Olimpiady Specjalne Polska mogą działać każdego dnia – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce.

W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

Info i fot. PFRON
Data publikacji: 28.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również