Ogromne ciężary i wielkie emocje

Artur Łanucha - Stowarzyszenie Centrum Formy drugi w kategorii open

23 listopada w Przylesiu gmina Olszanka odbyły się IV Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym, w których udział wzięło prawie 100 zawodniczek i zawodników.

Przybyli oni między innymi z Wrocławia, Legnicy, Kamiennej Góry, Strzegomia, Knurowa, Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Lubrańca, oczywiście byli również obecni gospodarze z LZS KS Olszanka-Pogorzela, a także zawodniczki i zawodnicy z niepełnosprawnością reprezentujący klub Start Wrocław oraz RaNo Opole.

Celem tych zawodów była między innymi integracja zawodników pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, propagowanie aktywnego uprawiania sportu, popularyzacja tej dyscypliny na terenie województwa opolskiego. Patronat nad imprezą przyjął między innymi marszałek województwa opolskiego – Andrzej Buła, starosta powiatu brzeskiego – Maciej Stefański i wójt gminy Olszanka – Aneta Rabczewska. Organizatorem imprezy był klub LZS KS Olszanka-Pogorzela. Każdy z uczestników zawodów otrzymał mały upominek, a pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii zostały nagrodzone medalami a miejsce pierwsze dodatkowo pucharem.

W mistrzostwach padło kilka wspaniałych wyników, a na wyróżnienie zasługuje aż 112,5 kg, które uzyskała w trzecim podejściu Małgorzata Hałas-Koralewska okazując się – pomimo niepełnosprawności – najlepszą zawodniczką turnieju. Wśród zawodniczek pełnosprawnych dominowała Aneta Szot z Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza z wynikiem 97,5 kg.

Wśród mężczyzn zacięta rywalizacja toczyła się pomiędzy Grzegorzem Jazowieckim/TKKF Śródmieście Legnica, Arturem Łanuchą/SCF Dąbrowa Górnicza, a także Arturem Wróblewskim/UKS Pover Kuźnik Chorzów. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Artur Wróblewski, który w kategorii wagowej 120 kg wycisnął w drugim podejściu sztangę ważącą 220 kg. Mając już zapewnione zwycięstwo w trzecim zadysponował na sztangę aż 230 kg, ale jeszcze nie powiodło się tym razem, choć zabrakło niewiele. Artur uzyskał w punktacji Wilks’a 129,95 pkt. Drugie miejsce przypadło Arturowi Łanusze z nowym rekordem życiowym 202,5 kg/127,21 pkt., a na trzecim uplasował się Grzegorz Jazowiecki – 190 kg/127,01 pkt.
Także bardzo dobry wynik uzyskał wśród zawodników z niepełnosprawnością Bartosz Kuriata/Start Wrocław, który był najlepszy w swojej grupie, wyciskając na ławce ciężar 140 kg i z wynikiem punktowym 119,52 pkt znalazł się na wysokim szóstym miejscu w stawce 72 zawodników.

Były to wspaniałe zawody i bardzo dobrze zorganizowane dzięki ich inicjatorowi i głównemu organizatorowi Dariuszowi Ilów, wspieranemu przez jego team. Nic dziwnego, ze cieszą się dużą frekwencją zawodników, uzyskano też wiele wspaniałych wyników, zarówno wśród kobiet jaki i mężczyzn, przewyższających rekordy Polski, rekordy życiowe. Pani wójt gminy Olszanka Aneta Rabczewska nie ukrywała iż zawody to ogromna szansa dla samorządu, a osiągnięcia sportowców mogą wpłynąć na promocję regionu. Zawodniczki i zawodnicy zostali uhonorowani pucharami, medalami a także licznymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez organizatora.

Na zakończenie zawodów wystąpił gościnnie Tomasz Jarosiewicz, który zaprezentował się widzom w pokazie jednej z konkurencji trójboju siłowego – w przysiadzie. W pierwszym podejściu zaliczył 300 kg a w drugim 320 kg. Tomek dostał ogromne oklaski od widzów a od organizatorów drobny upominek.

Zobacz galerię…
Grzegorz Leski
fot. Andrzej Słaby
Data publikacji: 02.12.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również