Parakajakarze?

Od 19 do 22 sierpnia na torze regatowym MALTA w Poznaniu odbywały się Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie, których organizatorem był Polski Związek Kajakowy. Była to największa w tym roku impreza sportowa w Polsce i co bardzo ciekawe, z udziałem niepełnosprawnych kajakarzy.

Mistrzostwa Świata odbywają co roku pod egidą Światowej Federacji Kajakowej (ICF) z siedzibą w Lozannie. Jej przewodniczący – Jose Perurena Lopez od kilku lat dopinguje narodowe federacje kajakowe do zintegrowania tego dyscypliny sportu z osobami niepełnosprawnymi, tak aby w bliskiej przyszłości mogła znaleźć się w programie Letnich Igrzysk Paraolimpijskich.

Rok temu poznańskie Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START widząc dobre perspektywy na wykreowanie nowej dyscypliny sportu adaptowanego dla niepełnosprawnych rozpoczęło proces organizacji i szkolenia. Na poznańskim torze regatowym Malta – jednym z najdoskonalszych w świecie przygotowano reprezentację Stowarzyszenia do zaplanowanych na sierpień 2010 roku Mistrzostw.

Te okazały się przełomowym momentem dla przyszłości parakajakarstwa. Uczestniczyło ponad 60 zawodników z dysfunkcjami narządu ruchu z 28 krajów. ICF została zaskoczona tak dużym zainteresowaniem. Kilkuletnie starania o nadanie przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) kajakarstwu statusu sportu paraolimpijskiego mają dużą szansę na powodzenie. Jesienią dowiemy się czy kajaki znajdą się w programie igrzysk paraolimpijskich Rio’2016. Jeśli aplikacja ICF zyska akceptację to w pewnej części zawdzięczać ja będzie naszym zawodnikom startujących w poznańskich mistrzostwach – absolutnym pionierom parakajakarstwa w Polsce – Beacie Wachowiak-Zwara, Dianie Grabowskiej, Marcinowi Straburzyńskiemu i Dawidowi Lisowi, a także ich szkoleniowcom – dwukrotnej medalistce igrzysk olimpijskich w Seulu i Barcelonie – Izabeli Dylewskiej i Pawłowi Łukaszewiczowi, także tym którzy bezinteresownie pomagali w pierwszym sezonie przygotowań – poznańskiemu POSiR-owi i Klubowi Sportowemu „Posnania”.

Zawodnicy grupy „para” startowali w Poznaniu w sprincie 200 m w konkurencjach kajaków i kanu, w trzech grupach startowych kobiet i mężczyzn (LTA, TA i A – mówiąc w skrócie od osób chodzących do poruszających się na wózkach). Kajakarze START-u wystapili po raz pierwszy w tej dyscyplinie i na takich zawodach, więc nie można było oczekiwać od nich medalowych sukcesów (Beata Wachowiak-Zwara była na przyzwoitym szóstym miejscu w finale kajaków). Sukcesy przyjdą na pewno bo jest entuzjazm zawodników, chęć do pracy, jest profesjonalizm trener Dylewskiej i determinacja Stowarzyszenia. Kajakarstwo w Poznaniu ma świetne warunki do rozwoju.

Za rok w węgierskim Szeged kolejne Mistrzostwa Świata, na pewno z udziałem jeszcze większej liczby zawodników z niepełnosprawnością, prawdopodobnie z naszym udziałem i – co najważniejsze – z niezwykłą atmosferą integracji jakiej w światowym sporcie nie ma w żadnej dyscyplinie. Ciągle jeszcze niezwykłym jest widok najlepszych sportowców świata, autentycznych herosów wysokiego wyczynu, medalistów olimpiad startujących niemal w ramię w ramię z sportowcami niepełnosprawnymi. Przenikając się wzajemnie tworzą naturalne, bardzo czytelne, atrakcyjne widowisko sportowe. ICF stworzyło nową jakość w sporcie.

Do Paraolimpiady w Rio de Janerio zostało raptem 6 lat – jest co wiosłować !

Romuald Schmidt
Prezes
Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów START
w Poznaniu
www.start.org.pl

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również