Paralekkoatletyczne ME: minister Gliński pogratulował Polakom sukcesu

„To robi ogromne wrażenie” – napisał na Twitterze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński o wyczynie polskich paralekkoatletów, którzy w zakończonych 5 czerwca w Bydgoszczy mistrzostwach Europy zdobyli 49 medali (15 złotych, 20 srebrnych i 14 brązowych).

Gospodarze imprezy zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. Zwyciężyła Rosja przed Ukrainą. Wcześniej w Polsce nie była organizowana tak ważna impreza w sporcie paraolimpijskim.

– W zeszłym tygodniu w Bydgoszczy gościliśmy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Wzięło w nich udział blisko 700 sportowców z 44 krajów. Polscy reprezentanci zdobyli aż 49 medali, w tym 15 złotych. To robi ogromne wrażenie! Serdecznie gratuluję zawodnikom i organizatorom! – napisał Gliński.

W ostatnim dniu zawodów po złoto sięgnął m.in. Janusz Rokicki w pchnięciu kulą w kategorii F57. Wynik 13,90 był jego najlepszym w sezonie i dał mu zwycięstwo. Rokicki jest trzykrotnym srebrnym medalistą paraolimpijskim.

Złote medale wywalczyli w Bydgoszczy także: Mirosław Madzia w rzucie dyskiem w kat. F11, Michał Derus na 100 m w kat. T47, Aleksander Kossakowski na 5000 m w kat. T11, Piotr Kosewicz w rzucie dyskiem w kat. F52, Maciej Lepiato w skoku wzwyż w kat. T42/44/63/64, Bartosz Tyszkowski w pchnięciu kulą w kat. F41, Karolina Strawińska w rzucie dyskiem w kat. F55, Faustyna Kotłowska w rzucie dyskiem w kat. F64, Karolina Kucharczyk w skoku w dal w kat. T20, Joanna Oleksiuk w pchnięciu kulą w kat. F33, Lucyna Kornobys w pchnięciu kulą w kat. F34 i Renata Śliwińska w pchnięciu kulą w kat. F40.

Dwa złote medale wywalczyła Joanna Mazur, która razem z przewodnikiem Michałem Stawickim okazała się najlepsza na 400 i 1500 m w kat. T11. (PAP)