Parastrzeleckie Mistrzostwa Europy: Wszyscy Polacy wracają z medalami!

Barbara Moskal i Katarzyna Orzechowska

ME w norweskim Hamar rozpoczęły się dla Biało-Czerwonych od …trzęsienia ziemi, a potem było już tylko ciekawiej. Pierwszy dzień to trzy medale i rekord Europy dla Polski!. Ostatniego dnia okazało się, że ten doskonały początek parastrzeleckich ME w norweskim Hamar zwiastował najlepsze dotychczas mistrzostwa kontynentalne w historii naszej reprezentacji, która łącznie zdobyła 12 medali – 3 złote, 7 srebrnych i 2 brązowe.

Po kolei. 14 marca w konkurencji karabin pneumatyczny osób z dysfunkcją wzroku AR 60 VI-S Polskę reprezentowały 2 zawodniczki: Barbara Moskal (Podkarpacie Przemyśl) wraz z asystentką Katarzyną Moskal oraz Katarzyna Orzechowska (OKS WiM Olsztyn) wraz z asystentem Dariuszem Mendrzejewskim.

W kwalifikacjach Moskal uzyskała wynik 543,1 i zajęła 3 miejsce, tuż za nią na 4 pozycji uplasowała się Orzechowska z wynikiem 528,4. Obie Panie awansowały do rywalizacji finałowej, w której najlepsza wśród reprezentantów Hiszpani, Słowacji, Szwajcarii, Finlandii i Chorwacji okazała się Barbara Moskal, zwyciężając z wynikiem 211,9 i zdobyła tytuł mistrzyni Europy, ustanawiając rekord Europy. Druga z reprezentantek spisała się równie dobrze – Katarzyna Orzechowska ostatecznie zajęła 3 miejsce i zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy. Srebro zdobyła Hiszpanka, Maria Sonia Rivero Fernandez.

W konkurencji R1 – karabin pneumatyczny stojąc mężczyzn rywalizowało dwóch reprezentantów Polski: Marek Dobrowolski (Legia Warszawa) i Waldemar Andruszkiewicz (Start Szczecin). W kwalifikacjach Dobrowolski zajął 13 miejsce z wynikiem 589,5, zaś Andruszkiewicz był 14 z wynikiem 584,2

W konkurencji R2 – karabin pneumatyczny stojąc kobiet Polskę reprezentowała Emilia Babska (Legia Warszawa) która w kwalifikacjach uzyskała 615,3 i z 3 miejsca awansowała do rywalizacji finałowej. Po emocjonującym finale, ze stratą zaledwie 0,1 punktu do zwycięskiej Słowaczki – Veroniki Vadovicowa, Babska zajęła 2 miejsce i zdobywając srebrny medal została wicemistrzynią Europy. Na trzecim miejscu finał zakończyła Szwedka – Anna Normann.

Po pierwszym dniu zawodów Polska miała zatem na koncie 3 medale, po jednym złotym, srebrnym i brązowym krążku.

Kolejne dni w kolorze srebra z dodatkiem brązu – Polacy nie zwalniają tempa!

W drugim dniu Parastrzeleckich Mistrzostw Europy (15 marca) reprezentacja Polski zdobywała kolejne medale – zespołowo w konkurencji pistolet pneumatyczny P1 Sowiński, Pierzyński i Rodzik sięgnęli po srebrny medal, zaś indywidualnie Szymon Sowiński zdobył srebro, a Kacper Pierzyński brąz. Świetny występ zanotowali również w karabiniarze – drużyna Babska & Dobrowolski zdobyła srebrny medal w konkurencji R10.

Łącznie Polska na półmetku rywalizacji miała zgromadzonych 7 medali – 1 złoty, 4 srebrne i 2 brązowe.

W konkurencji P1 – Pistolet pneumatyczny mężczyzn ajlepszy z trójki Polaków okazał się wicemistrz paraolimpijski z Tokio 2020 – Szymon Sowiński, który z wynikiem 558 pewnie awansował do finału z 4 lokaty. Kacper Pierzyński z wynikiem 548 awansował na 8 lokatę i zapewnił sobie start w finale.

Łączny wynik Polaków to 1654 co sprawiło, że w klasyfikacji drużynowej zajęli oni 2 miejsce, zdobywając srebrny medal. Nowym mistrzem Europy został Czech – Tomas Pesek.

W drugiej z rozgrywanych konkurencji R10 – karabin pneumatyczny MIX zespół w składzie Emilia Babska oraz Marek Dobrowolski (oboje Legia Warszawa) zaprezentowali się rewelacyjnie – w pierwszej części kwalifikacji zajęli wysokie 2 miejsce z łącznym wynikiem 607,2, w drugiej części kwalifikacji również zajęli drugie miejsce z wynikiem 404,4 – uzyskując przewagę 7,5 punktu nad trzecią drużyną Grecji. W efekcie zakwalifikowali się do meczu o medal złoty, w którym ulegli triumfatorom wszystkich etapów tej konkurencji. Ostatecznie Babska i Dobrowolski zdobyli srebrny medal i zostali wicemistrzami Europy w konkurencji R10.

Trzeciego dnia rywalizacji w Hamar świetnie spisała się Barbara Moskal zdobywając wicemistrzostwo Europy w strzelaniu z karabinka pneumatycznego leżąc. W tej konkurencji nie do pokonanai okazał się Hiszpan Ager Solabarietta Txakartegi.

Biało-czerwoni drudzy w klasyfikacji medalowej parastrzeleckich ME!

Ostatniego dnia rywalizacji Polacy zdominowali kategorię P5 (pistolet pneumatyczny standard), w której zdobyli złoty i srebrny medal oraz czwarte miejsce indywidualnie. Indywidualne rezultaty przełożyły się na zwycięstwo naszych reprezentantów w drużynie.

W czwartym i jednoczenie ostatnim dniu Parastrzeleckich Mistrzostw Europy reprezentanci Polski rywalizowali w konkurencji P5 – pistolet pneumatyczny standard. Po zaciętej rywalizacji przed ostatnią serią cała trójka Polaków plasowała się na miejscach medalowych, ostatecznie jednak rywalizacja zakończyła się dwoma medalami indywidualnymi:
– Szymon Sowiński (Start Zielona Góra) zajął 1 miejsce z wynikiem 352pkt i został mistrzem Europy
– Kacper Pierzyński (Start Szczecin) zajął 2 miejsce z wynikiem 350pkt i został icemistrzem Europy
– Filip Rodzik (Skorpion Polkowice) zajął 4 miejsce z wynikiem 348pkt

W klasyfikacji zespołowej w tej konkurencji Polacy z aż 80 punktową przewagą pokonali reprezentację Czech i zdobyli złoty medal zostając drużynowymi mistrzami Europy.

Zakończyły się ostatecznie Mistrzostwa Europy w parastrzelectwie z 10 m, które w dniach 13-18 marca odbywały się na olimpijskim obiekcie Vikingskipet w Hamar w Norwegii. Dla reprezentacji Polski były to najlepsze dotychczas mistrzostwa kontynentalne w historii – łącznie Polacy zdobyli 12 medali – 3 złote, 7 srebrnych i 2 brązowe. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła drugie miejsce za reprezentacją Słowacji, którzy mieli mniej medali, ale o wygranej zdecydowała liczba zdobytych medali złotych.

Rezultaty indywidualne:
Szymon SOWIŃSKI (Start Zielona Góra):
– 1 miejsce w konkurencji P5 – Pistolet pneumatyczny standard
– 2 miejsce w konkurencji P1 – Pistolet pneumatyczny mężczyzn

Barbara MOSKAL (Podkarpacie Przemyśl):
– 1 miejsce w konkurencji VIS – Karabin pneumatyczny stojąc osób z dysfunkcją wzroku
– 2 miejsce w konkurencji VIP – Karabin pneumatyczny leżąc osób z dysfunkcją wzroku

Emilia BABSKA (Legia Warszawa):
– 2 miejsce w konkurencji R2 – Karabin pneumatyczny stojąc kobiet
– 2 miejsce w konkurencji R10 – Karabin pneumatyczny leżąc MIX (w drużynie z Markiem Dobrowolskim)
– 19 miejsce w konkurencji R3 – Karabin pneumatyczny leżąc

Kacper PIERZYŃSKI (Start Szczecin)
– 2 miejsce w konkurencji P5 – Pistolet pneumatyczny standard
– 3 miejsce w konkurencji P1 – Pistolet pneumatyczny mężczyzn

Marek DOBROWOLSKI (Legia Warszawa)
– 2 miejsce w konkurencji R10 – Karabin pneumatyczny leżąc MIX (w drużynie z Emilią Babską)
– 7 miejsce w konkurencji R3 – Karabin pneumatyczny leżąc
– 13 miejsce w konkurencji R1– Karabin pneumatyczny stojąc mężczyzn

Katarzyna ORZECHOWSKA (OKS WiM Olsztyn)

Filip RODZIK (Skorpion Polkowice)
– 4 miejsce w konkurencji P5 – Pistolet pneumatyczny standard– 9 miejsce w konkurencji P1 – Pistolet pneumatyczny mężczyzn

Waldemar ANDRUSZKIEWICZ (Start Zielona Góra)
– 14 miejsce w konkurencji R1– Karabin pneumatyczny stojąc mężczyzn
– 20 miejsce w konkurencji R3 – Karabin pneumatyczny leżąc

Rezultaty zespołowe:
Złoty medal w konkurencji P5 – Pistolet pneumatyczny standard – Szymon SOWIŃSKI, Kacper PIERZYŃSKI, Filip RODZIK
Srebrny medal w konkurencji P1 – Pistolet pneumatyczny mężczyzn – Szymon SOWIŃSK, Kacper PIERZYŃSKI, Filip RODZIK
Brązowy medal w konkurencji R3 – Karabin pneumatyczny leżąc – Marek DOBROWOLSKI, Emilia BABSKA, Waldemar ANDRUSZKIEWICZ

Źródło: ZKF Olimp i PZSN „Start”, oprac. rhr/, fot. Marek Mucha / PZSN Start

Data publikacji: 18.03.2022 r.