Pierwszy taki turniej w Polsce!

Pierwszy taki turniej w Polsce!

Piłka jest dla wszystkich – tę tezę świetnie udowodnili uczestnicy turnieju piłkarskiego zorganizowanego przez Akademię Amp Futbol Varsovia. Młodzi zawodnicy z całej Polski pokazali, że pomimo najróżniejszych niepełnosprawności, braku rąk, nóg, czy porażeń mózgowych można grać w piłkę z pełnym zaangażowaniem i w świetnej atmosferze.

– Grało mi się bardzo dobrze. Turniej był fajny i chcę, żeby był organizowany częściej! – skomentował swój piłkarski debiut 6-letni Staś, który urodził się bez obu rączek i od niedawna trenuje w warszawskiej Akademii.

– Organizacja takich turniejów to fantastyczny pomysł, okazja dla naszych dzieci by mogły realizować swoją pasję, czyli grę w piłkę nożną. Odkąd Staś dowiedział się o turnieju chodził podekscytowany i zastanawiał się, jak będzie grała jego drużyna. Było w tym mnóstwo pasji! – dodała mama Stasia.

W Anglii takich drużyn jest ponad 2000. W Polsce piłka nożna dla osób z różnymi niepełnosprawnościami dopiero zaczyna się rozwijać. Pierwsza była, prowadzona przez Stowarzyszenie Amp Futbol Polska, warszawska Akademia Amp Futbol, w której trenuje już ponad 50 dzieci. W jej ślady poszła Akademia Megamocni z Kielc i Kuloodporni z Bielska-Białej. Ideą jest to, że w jednej drużynie spotykają się zawodnicy z bardzo różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przy organizacji turniejów kryterium jest poziom sprawności młodych piłkarzy, a nie rodzaj dysfunkcji, dzięki czemu, mimo różnorodności mecze są wyrównane i każdy z zawodników może mieć frajdę z gry. Dokładnie tak było podczas rozegranego na warszawskiej Białołęce turnieju z udziałem właśnie takich wyjątkowych drużyn.
– Turniej był naprawdę fantastyczny. – powiedziała mama 13-letniego Kuby, który w wieku 5 lat przeszedł amputację nogi i w piłkę gra o kulach. – Jakub był bardzo szczęśliwy, bo mógł wreszcie rywalizować z innymi drużynami. Na boisku dał z siebie wszystko! Taka forma rywalizacji na pewno motywuje i zachęca dzieciaki do dalszej pracy i rozwijania się w tej dyscyplinie.
W imprezie wzięło udział 40 dzieci, które trenerzy dzielili na drużyny ze względu na poziom sprawności. Mecze były wyrównane, a młodych zawodników łączyło zaangażowanie i taka sama jak u rówieśników chęć do gry w piłkę.

– Nie da się przejść obojętnie obok zaangażowania, determinacji i pasji z jaką grają ci młodzi zawodnicy. Ich radość z gry w piłkę i optymizm zaraziły nie tylko nas – organizatorów, ale i wszystkich zebranych na białołęckiej SoccerArenie, także uczestników innych meczów odbywających się na boiskach obok. – powiedział Szymon Wierzbicki z Amp Futbol Polska. – Widzimy jak ważnym i potrzebnym wydarzeniem był ten turniej i mamy nadzieję, że będziemy mogli organizować jego kolejne edycje. Już dziś zapraszamy wszystkie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi na cotygodniowe treningi prowadzone w Warszawie, Kielcach i Bielsko-Białej, a piłkarskich trenerów zachęcamy do tworzenia w swoich klubach podobnych sekcji. Obiecujemy wsparcie organizacyjne i promocyjne! – dodał organizator imprezy.

Turniej dofinansowany został ze środków m. st. Warszawy – Dzielnicy Białołęka.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju i wspierają działalność Akademii Amp Futbol: PZPN, UEFA Foundation, SoccerArena, MOS Śródmieście, Fundacja Aniołów Miłosierdzia.
Treningi Akademii Amp Futbol dofinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wszyscy zainteresowani treningami proszeni o kontakt z trenerem-koordynatorem Łukaszem Kacprzakiem
email: akademia@ampfutbol.pl
tel.: 791 366 633
www.ampfutbol.pl/akademia
www.facebook.com/AkademiaAmpFutbolVarsovia/

Zobacz galerię…

pr, fot. Grzegorz Press
Data publikacji: 13.12.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również