Pierwszy Zimowy Triathlon Ślężański z udziałem niepełnosprawnych

Sportowy tandem – ojciec i jego syn z niepełnosprawnością – wystartuje w Zimowym Triathlonie Ślężańskim. To zawody dla najtwardszych, najbardziej wytrzymałych i najodważniejszych zawodników! Trwają zapisy.

200 m do przepłynięcia w lodowatej wodzie, zaraz potem 11 km biegu oraz 17 km na rowerze. A wszystko to w grudniu, gdy temperatura w dolnośląskim Zalewie Sulistrowickim, bo nad nim odbędą się zawody, wynosić będzie zaledwie około 5 stopni. Brzmi jak misja niemożliwa do wypełnienia? Nie dla nich! Są już pierwsi śmiałkowie, którzy wezmą udział w organizowanym przez Fundację Aktywni Ślężanie pierwszym Zimowym Triathlonie Ślężańskim – najbardziej hardcorowej imprezie w Polsce!

Jako jedna z pierwszych swój udział w zawodach zgłosiła ekipa Jurczaki TMTeam z Legnicy. W ich przypadku to będzie podwójny wyczyn – tandem współtworzą Przemysław Jurczak i jego syn – osiemnastoletni Kuba. Kuba urodził się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym, dlatego nie chodzi samodzielnie. Wspólne trenowanie rozpoczęli kilka lat temu.

– Wspólne starty to było marzenie Kuby, to on po obejrzeniu filmu „Ze wszystkich sił”, który opowiada o starcie taty z niepełnosprawnym synem w zawodach IRONMAN zapytał mnie, czy wystartujemy razem. A dla mnie jest najważniejszy jego uśmiech, dlatego się nie wahałem – wspomina pan Przemysław.

Coraz trudniejsze treningi, coraz bardziej wymagające konkurencje doprowadziły ich aż do zawodów Castle Triathlon w Malborku. We wrześniu 2020 r. jako pierwszy taki rodzinny duet w Europie pokonali w Malborku pełen dystans IRONMAN, czyli prawie 4 km pływania, 180 km jazdy na rowerze, ponad 42 km biegu! W czasie zawodów Przemysław Jurczak holował syna w pontonie, a trasę biegu i rowerową pokonali ze specjalnymi wózkami, które pan Przemysław ciągnął na rowerze lub pchał w czasie biegu.

Od kilku lat ojciec i syn także wspólnie morsują, ale to będzie ich pierwszy zimowy triathlon. Przemysław Jurczak podkreśla, że zależy mu, żeby kolejne rodziny, w których pojawiło się dziecko z niepełnosprawnością, szły za ich przykładem i żyły aktywnie, a Patrycja Jurczak, mama Kuby, która zajmuje się logistyką ekipy dodaje:
– Moje dziecko, oprócz tego, że ma wózek, jest zupełnie zdrowe. Sport, szkoła, towarzystwo. Zawsze wszędzie nas pełno!.

Informację o ekipie można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/jurczakitmteam/ .

Pierwszy Zimowy Triathlon Ślężański organizowany nad Zalewem Sulistrowickim na Dolnym Śląsku wystartuje z plaży Ośrodka Sulicamp 11 grudnia 2021 roku. Najodważniejsi i najwytrwalsi wciąż mogą dołączyć do zawodników – zapisy trwają do 31 października. Regulamin i link do zapisów znaleźć można na stronie Fundacji Aktywni Ślężanie – organizatora zawodów:
https://www.aktywnislezanie.pl/index.php/zimowy-triathlon-slezanski-2021/
.
Od kilku lat Fundacja Aktywni Ślężanie organizuje również latem Triathlon dla Januszy i Grażyn, gdzie amatorzy mogą spróbować swoich sił w tym trudnym sporcie, a to wszystko na luzie, na wesoło. Co roku wśród zawodników pojawiają się także tandemy, w których startują osoby z niepełnosprawnościami.

– Organizacja nietypowych imprez to nasza specjalność – mówi Monika Jackowicz, szefowa Fundacji. Partnerem wszystkich edycji Triathlonu dla Januszy i Grażyn była Fundacja „Potrafię Pomóc” wspierająca osoby z niepełnosprawnościami. Kuba i Przemysław Jurczak to ambasadorzy „Potrafię Pomóc” i w czasie zimowego triathlonu będą oficjalnie reprezentowali tę organizację. Monika Jackowicz z Fundacji Aktywni Ślężanie zastrzega, że zawody zimowe diametralnie różnią się od tych organizowanych latem. Należy pamiętać, że to nie jest wyzwanie dla amatorów lecz dla ludzi z doświadczeniem w morsowaniu.

– Zawody odbędą się w dwóch formułach HARDCORE oraz LIGHT. HARDCORE to mega wyzwanie ponieważ etap pływacki należy pokonać wyłącznie w stroju kąpielowym lub kąpielówkach bez jakichkolwiek dodatków neoprenowych np. rękawic czy butów – wyjaśnia Monika Jackowicz.

Ci, dla których udział w zawodach to zbyt duże wyzwanie, ale chcieliby poczuć atmosferę tej imprezy – mogą dołączyć do kibiców. W sobotę, 11 grudnia, około godziny 9.45 w Zalewie Sulistrowickim zanurzą się pierwsi zawodnicy. Impreza potrwa mniej więcej do godziny 14.00. Informacje dotyczące triathlonu na bieżąco śledzić można tutaj: https://www.facebook.com/ZimowyTriathlonSlezanski .

Zobacz galerię…

pr/, fot. fanpage Jurczaki TMTeam

Data publikacji: 26.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również