Pływacki memoriał w Tychach

Pływacki memoriał w Tychach

W ostatni weekend października na basenie MOSiR w Tychach odbył się VII Ogólnopolski Integracyjny Miting Pływacki im. Maćka Maika.

Są to zawody rangi krajowej, poświęcone pamięci wspaniałego zawodnika, wielokrotnego mistrza świata, Europy i Igrzysk Paraolimpijskich, który na paraolimpiadzie w Sydney zdobył złoty medal w pływaniu na 100 m stylem grzbietowym oraz dwa srebrne – na dystansach 200 m stylem zmiennym oraz 100 m stylem klasycznym. Jego rekord świata z Igrzysk w Sydney został pobity dopiero osiem lat później.

W tej edycji zawodów wzięło udział 120 zawodników z niepełnosprawnością i 140 zawodników pełnosprawnych z 24 klubów z całej Polski. Przy wypełnionej widowni zawodnicy dawali z siebie wszystko, a publiczność nagradzała każdy kolejny wysiłek wielkimi brawami. Wrzawa, głośna muzyka, dodawała sił przy pokonywaniu słabości, a po każdym wyścigu odbywała sie uroczystość nagradzania zwycięzców.

Organizator mitingu, Piotr Szymala, szef katowickiego Stowarzyszenia Start: – Około 40 osób pracowało przy organizacji tej imprezy, w tym sporo wolontariuszy z AWF-u. Udział wzięły kluby z całej Polski, w tym kluby zrzeszone w Polskim Związku Sportu Niepłnosprawnych START oraz kluby dla pełnosprawnych z województwa śląskiego. Jest tu pełen profesjonalizm, nie jest to pierwsza impreza jaką organizujemy, więc mamy określone doświadczenia. Na memoriał przyjeżdżają także przyjaciele Macka Maika, który tutaj trenował i wielu z nich razem z nim wylewało tu przysłowiowe siódme poty. Oni przyjeżdżają co roku, żeby się spotkać, powspominać. Jest również z nami mama i brat Maćka.

Spotkali sie najlepsi z kraju, a więc także członkowie kadry narodowej polskich pływaków niepełnosprawnych. Trener kadry, Wojciech Seidel, powiedział „Naszym Sprawom”: – Na tym mitingu mamy 10. zawodników kadry. Szczególnie cieszę się z obecności Oliwii Jabłońskiej, która na Mistrzostwach Europy w Eindhoven zdobyła cztery medale. To są także zawody dla adeptów pływania i ja dokładnie przyglądam się młodym zawodnikom, którzy dobrze rokują. W ciągu roku mamy 4-6 wyjazdów na zgrupowania kadry, i jeśli młodzi spełnią odpowiednie warunki, tzn. między innymi osiągną klasę mistrzowską – to dołączają do nas. Cała kadra liczy w tej chwili 25 osób, a grupa ta jest mocno zintegrowana, każdy za każdego trzyma kciuki, bo mimo konkurowania ze sobą – najważniejszy jest wynik całej grupy.

Oliwia Jabłońska ze Startu Wrocław: – Moim największym osiągnięciem jest srebrny medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w 2012 roku, srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Montrealu w 2013 roku i w tym roku cztery medale na Mistrzostwach Europy. Trenuję już osiem lat, dwa razy dziennie: przed i po szkole, po 3-4 godziny. Mama mi bardzo kibicuje i była ze mną na Mistrzostwach Świata. Za rok będę miała maturę, potem chcę zdawać na AWF, a dalszej kolejności uczyć dzieci pływania.

Bartek Biskup ze Startu Kalisz: – Ja trenuję już sześć lat, największe moje osiągnięcie to medal na Mistrzostwach Europy. Jeżdżę na każde zawody pełno i niepełnosprawnych żeby mieć możliwość rywalizacji i sprawdzenia się. Klub zapewnia nam jak najlepsze warunki: przejazdy, sprzęt i treningi. Rodzice kupili mi specjalną szafkę na puchary i dyplomy, bo są ze mnie bardzo dumni. Ale zasze mi powtarzają, że na pierwszym miejscu nauka, a potem sport. Mam zamiar zająć się rehabilitacją i w tym kierunku będę się kształcić.

Zawody zakończyły się w niedzielę, 26 października późnym popołudniem. W rankingu medalowym zwyciężył zespół z WZSN Start Wrocław zdobywając łącznie 50 medali w kategorii kobiet i mężczyzn, na drugim miejscu uplasowali się zawodniczy z IKS AWF Warszawa i trzecie zajęli reprezentanci Startu Białystok.

Zobacz galerię…

Link ze zdjęciami z zawodów udostępnione przez Grzegorza Halora

Link z zdjęciami z zawodów udostępnione przez Life Image

Linki z wynikami zawodów

Ewa Maj

fot. autorka, Grzegorz Halor

Data publikacji: 29.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również