Pływacki narybek z rekordami i medalami

Pływacki narybek z rekordami i medalami

17-19 maja odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych. Tak jak w 2018 r., areną zmagań był Zespół Krytych Pływalni AWF w Krakowie. Swoje umiejętności zaprezentowało 124 zawodników z 22 klubów. Nie zabrakło znanych gości, którzy zmotywowali uczestników.

Organizatorem zawodów był PZSN Start, a współorganizatorem – Integracyjny Klub Sportowy Druga Strona Sportu Kraków. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent miasta Jacek Majchrowski.

– Życzę wam wszystkim wygranej. Jedni dzisiaj wygrają medale, a inni wygrają ze swoimi słabościami. Dla mnie już dzisiaj jesteście wielcy – powiedziała podczas ceremonii otwarcia Jagna Marczułajtis-Walczak.

Spotkanie z byłą snowboardzistką, a obecnie posłanką, stanowiło jedną z atrakcji przygotowanych dla młodych sportowców. Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań mogli porozmawiać z Igorem Sikorskim, brązowym medalistą Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu w 2018 r.

Na mistrzostwa przybyli m.in. prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i prezes zarządu PZSN Start Łukasz Szeliga, a także członek zarządu PZNS Start Marcel Jarosławski. W gronie gości znaleźli się również pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal oraz dr Paweł Żychowicz z AWF w Krakowie. Nie zabrakło Krzysztofa Głombowicza, znanego w środowisku niestrudzonego propagatora sportu osób z niepełnosprawnością, który prowadził zawody.

– W ubiegłym roku zaprosiliśmy Otylię Jędrzejczak, a teraz kolejne osoby związane ze sportem. Zrobienie sobie wspólnego zdjęcia czy uzyskanie autografu to coś wyjątkowego dla uczestników mistrzostw. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie dzielnicy Kazimierz – powiedziała Anna Bochenek, prezes zarządu IKS DSS Kraków.

Zawody zostały podzielone na 3 kategorie wiekowe: A (juniorzy starsi, roczniki 2001-2002), B (juniorzy, roczniki 2003-2006) oraz C (juniorzy młodsi, roczniki 2007 i młodsi). Pływacy rywalizowali w stylu dowolnym, klasycznym, motylkowym, zmiennym i grzbietowym. W programie mistrzostw znalazły się dystanse 50, 100, 150, 200 i 400 m, natomiast sztafety miały do pokonania 4 x 50 m oraz 4 x 100 m.

– W tym roku są zmiany w regulaminach. Jedna z nich sprawia, że każdy zawodnik musi startować w trzech konkurencjach, aby zostać sklasyfikowanym. W zeszłym roku było to podzielone, grupy od S1 do S4 miały obowiązek startu tylko w dwóch, a pozostałe – trzech – poinformowała Anna Bochenek.

W Krakowie zanotowano wiele życiowych rekordów, co niewątpliwie napawa optymizmem. Organizatorzy postarali się nie tylko o nagrody rzeczowe dla najlepszych. Każdy z uczestników dostał pakiet startowy. W nim znalazły się czepek, koszulka, etui na okulary, ręcznik szybkoschnący, worek na plecy oraz gadżety od sponsorów. Dodatkowo kluby otrzymały pamiątkowe plakaty ze zdjęciami uczestników mistrzostw.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. autor, Grzegorz Jania

Data publikacji: 22.05.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również