Podbili Paryż. Powrót z workiem medali

Sukcesem zakończył się udział reprezentacji Polski w pierwszej edycji INAS Summer Games. Zawodnicy z naszego kraju zdobyli 24 medale, w tym 9 złotych, 6 srebrnych oraz 9 brązowych. Największa impreza w Europie dla elity sportowców z niepełnosprawnością intelektualną odbyła się 15-21 lipca w Paryżu.

Ekipa Biało-Czerwonych liczyła 45 osób, które zaprezentowały swoje talenty w lekkiej atletyce, pływaniu, koszykówce, kolarstwie oraz tenisie. W tych dwóch ostatnich stawką były krążki mistrzostw świata.

Reprezentacja Polski wywalczyła 24 medale, z czego 15 na arenach lekkoatletycznych. Najwięcej powodów do radości miała Karolina Kucharczyk. 27-latka okazała się najlepsza w trójskoku, a wynikiem 12,53 m ustanowiła nowy rekord świata. Ponadto triumfowała w skoku w dal, biegu na 100 m przez płotki i znalazła się w składzie zwycięskiej sztafety 4×400 m. Do swojego imponującego dorobku dołożyła jeszcze srebrny medal za bieg na 200 m.

Z czterech krążków cieszyła się Arleta Meloch. Na najwyższym stopniu podium stanęła po biegu na 3000 m i zmaganiach wspomnianej sztafety 4×400 m. Drugie miejsce zajęła w rywalizacji na 800 m, a trzecie na 400 m.

Polska sięgnęła po 6 medali w pływaniu, z czego 3 wywalczyła Zofia Dzięcioł. Zmagania na 100 m stylem grzbietowym ukończyła jako druga, a na 100 i 200 m stylem klasycznym stanęła na najniższym stopniu podium.

Ponadto kadrowicze wywalczyli po jednym krążku w tenisie, koszykówce oraz kolarstwie.

O składzie ekipy zadecydowały m.in. XXV Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce „Sprawni Razem”, zorganizowane w trakcie XIX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością – Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych” (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/14434-tydzie-dla-wszystkich-pasja-i-integracja-.html).

Pobyt we Francji był okazją nie tylko do sportowej rywalizacji. Reprezentacja wzięła udział w spotkaniu w Ambasadzie RP w Paryżu. Zawodnicy i trenerzy opowiedzieli m.in. o swoich sukcesach i pasjach.