Półmaraton „Cud nad Wisłą”

Półmaraton „Cud nad Wisłą"

15 sierpnia 2014 roku w Radzyminie odbyła się XXIII edycja Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą", upamiętniającego 94 rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

Tym razem organizatorzy zmuszeni byli zmienić trasę biegu, który zwykle przebiega na trasie Ossów – Radzymin, z powodu remontu mostu w miejscowości Czarna. Start i meta zostały zlokalizowane w Radzyminie na pl. Tadeusza Kościuszki.
W tegorocznej edycji biegu wzięło udział 340 zawodników. Jak co roku mogły startować również osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: na wózkach inwalidzkich, niewidomi, słabowidzący, po amputacji kończyn górnych, biegnący o kulach.
Organizatorzy przewidzieli również kategorię Żołnierz Polski
Wszyscy zawodnicy mieli do pokonania dystans 21 097,5 m posiadający atest trasy biegu ulicznego wydany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Start zawodów został zaplanowany na godzinę 9 rano. O godzinie 8:30 na trasę biegu wystartowały osoby z najstarszych grup wiekowych. Kilka minut przed godziną 9 wystartowały osoby w kategorii wózki inwalidzkie na trasie Radzymin, Ciemne, Czarna, Helenów, Rżyska, Stary Karszew, Nowy Karszew, Stary Karszew, Wiktorów, Radzymin. Równo o godzinie 9 rano wystartował bieg główny na tej samej trasie. Na uwagę zasługuje fakt startu o godzinie 6 rano Roberta Pawłowicza z Suchowoli, biegacza o kulach, który podjął samotną próbę przebiegnięcia półmaratonu w obie strony, czyli dystansu całego maratonu.
Organizatorzy: starosta powiatu wołomińskiego, burmistrz Radzymina, burmistrz Wołomina, Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Huragan” w Wołominie, przewidzieli aż dziewięć kategorii wiekowych dla kobiet i mężczyzn, kończąc na grupie 80 lat i starsi.
Dla zwycięzców kategorii ogólnej przewidziano nagrody pieniężne, a wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli bieg otrzymali okolicznościowe koszulki, medale, i dyplomy uczestnictwa. Zwycięzcy z poszczególnych kategorii otrzymali puchary, statuetki, oraz nagrody rzeczowe.
3. Tomasz Walisiewicz z czasem 0:37:03
Pierwsza trójka pokonała trasę półmaratonu na rowerze typu handbike. Natomiast jedynymi osobami, które pokonały trasę na wózku inwalidzkim byli: Piotr Czarnota z czasem 1:26:37 i Krzysztof Jagiełło z czasem 2:05:48