Polska kadra z medalami

21-25 października w Paryżu odbył się Puchar Świata w Szermierce na Wózkach. W stolicy Francji nasi reprezentanci wywalczyli 6 medali - 1 złoty, 1 srebrny, 4 brązowe.

Najsilniej obsadzoną konkurencją była szabla. O medale walczyło aż 28. zawodników a wśród nich Adrian Castro, najlepszy polski szermierz. Polak doszedł do finału kategorii B, pokonując Włocha Alessio Sari 15:10, Grzegorza Plutę 15:10 (ćwierćfinał) i Zbigniewa Wyganowskiego 15:8. W finale wygrał z Ukraińcem Antonem Datsko 15:8, zdobywając jedyne złoto dla Polski.

Srebrny medal przywiozła z Francji Patrycja Haręza. W rywalizacji szablistek w kat. B. Polka pokonała w półfinale Francuzkę Sophie Sablon 15:10, ale w finale niestety uległa Irmie Khetsuriani z Gruzji 9:15. W tej samej kategorii brąz zdobyła Jadwiga Pacek, przegrywając z późniejszą złotą medalistką 8:15.

W konkursie florecistów w kategorii A startowało 36. zawodników. Jak zwykle dzielnie bił się Dariusz Pender. pokonując kolejno: Włocha Matteo Bettiego 15:9, Andriego Demchuka z Ukrainy 15:5 i Rosjanina Artura Jusupowa 15:8. Nie do przejścia dla Polaka okazał się zwycięzca turnieju Chińczyk Gang Sun, z którym przegrał 7:15, zdobywając w efekcie brązowy medal.

Swój drugi krążek tego samego koloru Dariusz Pender wywalczył w szpadzie kat. A. Polak pokonał Włocha Emanuela Lambertiniego (15:13), swego kolegę Norberta Całka (15:12) i renomowanego Francuza Romaina Nobla (15:10). W półfinale jednak nasz szermierz musiał uznać wyższość Chińczyka Jianquan Tiana – Polak uległ 7:15.

Blisko złotego medalu była Marta Fidrych w rywalizacji szpadzistek w kat. A. Przez turniej przechodziła przebojowo, pokonując m. in.: Rosjankę Evgeniję Sychevą 15:9 i Białorusinkę Alionę Halkinę 15:13. Na drodze stanęła jej jednak Chinka Chuncui Zhang, z którą Polka przegrała po wyrównanym pojedynku 13:15, zdobywając ostatecznie brązowy medal.