
W Krakowie zainaugurowano drugi sezon PGF Blind Football League, czyli polskiej ligi blind futbolu. Dla ośmiu zespołów utworzono 2 poziomy rozgrywkowe. Wśród ekip walczących o mistrzostwo Polski prowadzi Wisła Kraków BF. Tyle samo punktów ma Śląsk Wrocław BF, który rozegrał jedno spotkanie więcej. Za nieco ponad 2 miesiące reprezentacja Polski weźmie udział w Mistrzostwach Europy Dywizji II. Zostaną one zorganizowane w stolicy Małopolski.
5-6 kwietnia odbyła się inauguracja tegorocznych zmagań w PGF Blind Football League. Na stadionie MOS Kraków Zachód swoje umiejętności zaprezentowało 8 drużyn, czyli o 3 więcej niż w ubiegłym roku. Zostały one podzielone na 2 poziomy rozgrywkowe.
– W Polsce mamy zarówno drużyny trenujące od lat, jak i też rozpoczynające swoją przygodę z blind futbolem. Uznaliśmy, że nie powinny występować w jednej lidze, bo różnica jest spora. Wysokie porażki mogłyby zniechęcić debiutantów do dalszej pracy, a nam zależy na rozwoju tej dyscypliny sportu – powiedział „NS” Piotr Niesyczyński, członek zarządu Fundacji Nie Widząc Przeszkód, a także koordynator blind futbolu przy PZSN Start.
O mistrzostwo Polski rywalizuje 5 drużyn: Wisła Kraków BF (1. miejsce w sezonie 2024), Śląsk Wrocław BF (2.), Warta Poznań BF (3.), BTS Rekord Bielsko-Biała BF (4.) oraz ARTS BF Warszawa (debiut ligowy). Z kolei w PGF Blind Football Development League, a więc niższym poziomie rozgrywkowym, występują: Niezłomni BF Zabrze (5. miejsce w sezonie 2024), SSN Start Łódź i BFT Team (debiutanci ligowi). Do tej ostatniej ekipy dołączają zawodnicy z różnych zespołów, w których przeważnie są rezerwowymi.
– Trenerzy nominują graczy przed rozpoczęciem danego turnieju. Z założenia w BFT nie mogą występować reprezentanci kraju. Chcemy, żeby swoje minuty zbierali m.in. juniorzy, bo ciężko im się przebić w swoich drużynach. Ponadto powstała reprezentacja kobiet, więc zawodniczki też potrzebują grać – zaznaczył Piotr Niesyczyński.
Biała Gwiazda liderem
W rywalizacji o mistrzostwo kraju prowadzi Wisła. Obrońcy tytułu odnieśli 2 zwycięstwa. Najpierw pokonali 2:0 BTS Rekord, po bramkach Martina Junga i Marcina Ryszki. Następnie wygrali 1:0 ze Śląskiem. Po raz drugi w tym sezonie na listę strzelców wpisał się Martin Jung, który szlagierowe spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych. Na boisku pojawił się w pierwszej połowie, zastępując kontuzjowanego Pawła Zinkowa.
– Trochę się stresowałem, kiedy wchodziłem na murawę, bo drużyna dość dobrze sobie radziła. Jednak jesteśmy na tyle zgrani, że dopasowałem się do stylu gry. Walczyliśmy i zadecydowała jedna bramka, choć w kilku innych akcjach byliśmy blisko, m.in. strzeliłem w słupek – opisał Martin Jung z Wisły, który prowadzi w tabeli strzelców PGF Blind Football League.
Tyle samo punktów, co Biała Gwiazda, ma Śląsk. Jednak wrocławianie rozegrali o jedno spotkanie więcej. Ekipa ze stolicy Dolnego Śląska wygrała po 1:0 z Wartą i ligowym debiutantem – ARTS BF Warszawa. Trzecie miejsce zajmuje Warta, która w trzech spotkaniach sięgnęła po 2 punkty. Za nią są ARTS i BTS Rekord – po jednym punkcie w dwóch meczach.
– Chcemy powtórzyć to, co osiągnęliśmy w ubiegłym roku [mistrzostwo i Puchar Polski – przyp. red.]. Jesteśmy zdeterminowani, żeby to uczynić. Widzimy, że w tym sezonie nie ma wysokich zwycięstw, więc musimy dawać z siebie jak najwięcej. Nie możemy osiąść na laurach, bo obrona tytułu będzie trudniejsza niż jego zdobycie – poinformował Martin Jung.
Gra o awans
Start rozgrywek ligowych odbył się tydzień później niż wstępnie zaplanowano. Zmiana miała związek z występem reprezentacji Polski w Wiedniu. Tam w ostatni weekend marca odbył się turniej, w którym Biało-Czerwoni zajęli pierwsze miejsce. Nasza kadra wygrała 3:0 z FC Ingolstadt, 4:1 z VSC/ABSV Wiedeń oraz 1:0 z Austrią.
– Odnieśliśmy komplet zwycięstw, ale przeciwnicy nie byli najmocniejsi. Dla sztabu trenerskiego istotne było przede wszystkim sprawdzenie graczy i różnych rozwiązań taktycznych. Cel ten został zrealizowany, co nas cieszy – podkreślił Piotr Niesyczyński.
Rozgrywki ligowe obejmują jeszcze 2 turnieje – we Wrocławiu (17-18 maja) oraz w Krakowie (13-14 września). Ponadto przewidziane są zmagania o Puchar Polski (18-19 października). Jednak najważniejszą imprezą dla naszych zawodników będą Mistrzostwa Europy Dywizji II. Zostaną one zorganizowane w stolicy Małopolski (30 czerwca-6 lipca). Pod Wawelem miało zagrać 8 reprezentacji, ale z rywalizacji zrezygnowała Belgia.
– Dwie najlepsze drużyny turnieju uzyskają awans do Dywizji I. W 2022 r. spadły z niej aż 4 drużyny, w tym Polska. Wtedy zajęliśmy siódme miejsce na 10 zespołów. Chcemy powrócić do europejskiej elity, choć wiemy, że to będzie trudne zadanie – podsumował koordynator blind futbolu przy PZSN Start.
PGF Blind Football League
1. Wisła BF Kraków 2 6 3:0
2. Śląsk Wrocław BF 3 6 2:1
3. Warta Poznań BF 3 2 0:1
4. ARTS BF Warszawa 2 1 0:1
5. BTS Rekord Bielsko-Biała BF 2 1 0:2
PGF Blind Football Development League
1. BFP Team 2 4 2:0
2. SSN Start Łódź 2 2 0:0
3. Niezłomni BF Zabrze 2 1 0:2
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 23.04.2025 r.
