Powstała NIEMAPA Katowic, by każdy mógł odkrywać uroki miasta

Jak spędzać czas wolny w Katowicach, będąc osobą niewidomą, niesłyszącą lub z niepełnosprawnością ruchową, pokazuje przewodnik „NIEMAPA Katowice dla wszystkich”.

– Zapraszamy na spacer po Katowicach, który pomoże uwrażliwić nas na potrzeby innych ludzi. Na “NIEMAPIE Katowice dla wszystkich” podpowiadamy, co miasto oferuje osobom z niepełnosprawnościami, powodując jednocześnie, że jest lepsze i ciekawsze dla nas wszystkich – powiedziała 2 grudnia Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt.

Jedną z największych atrakcji Katowic – zabytkowe robotnicze osiedle Nikiszowiec – osoba niewidoma może zwiedzać z audioprzewodnikiem lub poznać charakterystyczny układ budynków, podwórek i ulic dzięki makiecie przed tamtejszym kościołem św. Anny.

Ponad 40 proc. powierzchni Katowic zajmują lasy, które podobnie jak miejskie parki mogą być miejscem wyciszenia dla osób w spektrum autyzmu i wrażliwych na bodźce, dla poruszających się na wózkach (w parkowych alejkach i lasach o szerokich ścieżkach), dla niesłyszących i niewidomych. W Katowicach w obcowaniu z lasem pomaga na przykład Fundacja Transgresja, która pokazuje, jak uprawiać tak zwane leśne kąpiele.

– Prezydent Marcin Krupa kładzie duży nacisk na to, by Katowice były otwarte i dostępne dla wszystkich. Nowe inwestycje są przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, a remonty i renowacje to okazje do usuwania barier architektonicznych ze starych obiektów. Dostępność oznacza także tworzenie atrakcyjnej oferty spędzania czasu wolnego – bo niepełnosprawność nie może oznaczać wyroku zamknięcia w czterech ścianach własnego mieszkania – podkreślił sekretarz miasta Maciej Stachura.

– Choć wiemy, że Katowice z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne, to zdajemy sobie także sprawę, jak wiele wyzwań i ciężkiej pracy przed nami – dodał.

W „NIEMAPIE” zawarto też zasady savoir-vivre’u, dzięki którym dowiadujemy się, jak zachować się w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami.

– Stworzyłyśmy “NIEMAPĘ” dla wszystkich, bo mówienie o niepełnosprawnościach i dostępności miasta to ważne tematy. Nasze oczy patrzą coraz szerzej, dostrzegając różne grupy społeczne, które napotykają przeszkody w mieście. I tak na przykład wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych po raz pierwszy na “NIEMAPIE” umieściłyśmy kod QR, po zeskanowaniu którego usłyszymy nagrania “NIEMAPY” wraz z audiodeskrypcją przygotowaną przez Muzeum Śląskie – dodała Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

Anna Dąbrowa, ekspertka od dostępności z Muzeum Śląskiego, konsultowała “NIEMAPĘ” na każdym etapie i koordynowała redakcję i nagrania audiodeskrypcji dla osób niewidomych lub niedowidzących.

Ilustrowane przez Maćka Blaźniaka miasto w “NIEMAPIE Katowice dla wszystkich” spaja sieć ciągnących się ścieżek dotykowych na chodnikach.

– Są to linie prowadzące i punkty uwagi, które pomagają orientować się osobom niewidomym. Projektując staraliśmy się zadbać o wysoki kontrast tekstów i ilustracji, odpowiednią wielkość liter i interlinii oraz krój pisma, by wydawnictwo było dla wszystkich czytelne i łatwe w odbiorze – mówi Joanna Guszta ze studia graficznego Ładne Halo.

W ramach projektu powstał też spot prezentujący Katowice oczami osób z różnorodnymi niepełnosprawnościami. Wojciech Dulski z fundacji Ważni Ludzie opowiada o katowickim Rynku, Katarzyna Szymura miga z Muzeum Śląskiego, a Magdalena Kostka – z sekcji podnoszenia ciężarów Stowarzyszenia START – opowiada o swoich sukcesach sportowych.

Papierową wersję “NIEMAPY Katowice dla wszystkich” można za darmo odebrać w Centrum Informacji Turystycznej, Muzeum Śląskim, w Ważnym Miejscu i w innych miejscach współpracujących z osobami z niepełnosprawnościami. Wersja online jest do pobrania na stronie: https://niemapa.pl/niemapy/katowice-dla-wszystkich/

„NIEMAPA Katowice dla wszystkich” powstała na zlecenie Urzędu Miasta Katowice, przy współpracy Muzeum Śląskiego i organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej na zlecenie miasta Katowice wydane zostały: „NIEMAPA Katowic” (2019 r.) i „NIEMAPA dla Seniorów” (2021 r.) (PAP)

Anna Gumułka, fot. fanpage nieMAPA

Data publikacji: 03.12.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również