Przewodnik turystyczny po Wielkopolsce dla niewidomych

Przewodnik turystyczny po Wielkopolsce dla niewidomych

30 atrakcji turystycznych opisano w przewodniku dla osób niewidomych „Poznań pod palcami - niecodzienny przewodnik po Wielkopolsce". Pozycję wydano w dwóch wersjach - z powiększonym drukiem dla niedowidzących oraz w języku Braille'a dla osób niewidomych.

Przewodnik został napisany przez prezesa Fundacji „Szansa dla niewidomych”, Marka Kalbarczyka.

– Autor jeździł po tych miejscach i z perspektywy osoby niewidomej opisał wszystkie atrakcje. To może być ciekawa pozycja nie tylko dla niewidomych, ale również zdrowych turystów, którzy dzięki niej będą mogli postrzegać jak osoba niewidoma widzi świat i nasz region – powiedziała w rozmowie z PAP Anna Cimoch z poznańskiego oddziału fundacji.

Wersja dla niewidomych składa się z opisu lokalizacji, a także 15 rycin, dzięki którym osoby niewidome mogą poczuć pod palcami jak wygląda pomnik, budynek lub obiekt. Wersja dla niedowidzących zamiast rycin zawiera ponad 40 zdjęć.

Wśród wybranych atrakcji znalazły się m.in. zamki w Gołuchowie oraz Kórniku, Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu. Turysta będzie mógł przeczytać także opisy miejsc, które znajdują się w Poznaniu, m.in. Ostrowa Tumskiego, Placu Wolności oraz Stadionu Miejskiego.

W obu wersjach przewodnika znalazło się także 12 przepisów kuchni regionalnej.

Przewodnik w wersji z powiększonym drukiem został wydany w 220 egzemplarzach, natomiast pismem Braille’a – w 85. Książki można oglądać w kołach PZN w Wielkopolsce, wybranych bibliotekach powiatowych, filiach przeznaczonych dla osób niewidomych, Centrach Informacji Miejskiej oraz w biurze fundacji w Poznaniu.

– Liczba egzemplarzy jest ograniczona, ale przewodnik będzie można wypożyczyć na wycieczkę – wyjaśniła Cimoch.

Wcześniej Fundacja „Szansa dla niewidomych” przygotowała podobne publikacje m.in. o Gdańsku i Wrocławiu.

Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji samorządu województwa wielkopolskiego. (PAP)

mat/ mki/ gma/

Data publikacji: 04.03.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również