Radom gościł ciężarowców z niepełnosprawnościami

Uczestnicy zawodów i sędziowie

W pierwszy grudniowy weekend w Radomiu odbyły się po raz szósty Ogólnopolskie Zawody w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych, których głównym organizatorem było Radomskie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start w Radomiu. Odbyły się w sali gimnastycznej stowarzyszenia przy ul. Maratońskiej 1.

Mimo panującej obecnie  w kraju sytuacji związanej pandemią zjechała się ścisła czołówka zawodników z różnych regionów kraju. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał prezes RSSiRON Start Arkadiusz Borczuch.

Rywalizacja przebiegała w trzech grupach startowych. Kobiety rywalizowały w kategorii open, natomiast mężczyźni w dwóch grupach wagowych: do 72 kg i powyżej 72 kg. Punktacja odbywała się według formuły IPC, tzn. ciężar wyciśnięty przez zawodniczkę i zawodnika był mnożony przez współczynnik odpowiadający wadze zawodnika, co dawało końcowy wynik w punktach.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Beata Jankowska (Start Wrocław) z wynikiem 102,5 kg (90,07 pkt), drugie miejsce jej koleżanka klubowa Alicja Więch z wynikiem 70 kg (66,37 pkt). Trzecie miejsce wywalczyła reprezentantka gospodarza zawodów Dorota Grzyb, która zaliczyła 45 kg i uzyskała 37,47 pkt. Tym razem na pomoście nie zobaczyliśmy najlepszej zawodniczki radomskiego stowarzysdzenia, medalistki paraolimpijskiej Justyny Kozdryk, która tym razem zasiadła w panelu sędziowskim.

W śród mężczyzn w grupie I do 72 kg pierwsze miejsce zajął Artur Lis (Start Tarnów) z wynikiem 155 kg (151,52 pkt), drugie miejsce dla dwudziestolatka z Wrocławia Tomasza Zająca który zaliczył aż 132,5 kg przy wadze własnej 66 kg poprawiając swój rekord życiowy aż o 5 kg. Na miejscu trzecim na podium stanął Sebastian Wiśniewski (Start Radom) z wynikiem 105 kg (111,11 pkt). Najmłodszy zawodnik w tej grupie – 15-letni Mikołaj Kociubiński ze Startu Wrocław zaliczając 100 kg uplasował się na piątym miejscu a, w dodatkowym czwartym podejściu podniósł sztangę ważącą 105 kg.

W grupie II powyżej 72 kg najlepszym zawodnikiem okazał się Tomasz Kociubiński (Start Wrocław) z wynikiem 185 kg (173,44 pkt), drugi był kolega klubowy zwycięzcy Aleksander Pomorski z wynikiem 197,5 kg, ale 155, 25 pkt. Na trzeciej pozycji uplasował się Daniel Baczmański także z Wrocławia z wynikiem 177,5 kg (141,67 pkt).

Zawody przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze sportowej, a głównym ich celem była popularyzacja podnoszenia ciężarów wśród osób z niepełnosprawnością i promocja tej dyscypliny. Zawodniczki i zawodnicy zostali nagodzeni wspaniałymi nagrodami rzeczowymi przygotowanymi przez organizatorów i wysoko ocenili organizację zawodów zapowiadając swój start w przyszłym roku.

Turniej był dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Miasta Radom.