Razem na rzecz aktywności fizycznej. Inauguracja współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia i Polskiego Komitetu Paralimpijskiego

Propagowanie aktywności fizycznej oraz jej znaczenia dla rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej – to główne cele współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia i Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, którą zainaugurowano 6 lutego 2023 r.

– Współpraca Narodowego Funduszu Zdrowia z Polskim Komitetem Paralimpijskim to ważny krok w promocji zdrowia i profilaktyki przez aktywność fizyczną – podkreśla Małgorzata Dziedziak, wiceprezes NFZ.

Regularnie podejmowana aktywność kształtuje odporność i wydolność organizmu, odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i przeciwdziałaniu otyłości. Zmniejsza również ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy typu 2. Wpływa korzystnie, co istotne, również na zdrowie psychiczne oraz funkcje poznawcze.

Propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami to jeden z podstawowych celów Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Dlatego od lat stara się rozmaitymi drogami docierać do osób z niepełnosprawnościami w różnym wieku z propozycją udziału w warsztatach sportowo-aktywizujących i treningach. Dla wielu uczestników tego rodzaju zajęcia to znakomita forma rehabilitacji, a dla części z nich sport staje się sensem życia i pomysłem na przyszłość.

– Mam nadzieję, że przy wspólnych działaniach Narodowego Funduszu Zdrowia i naszych uda nam się dotrzeć do szerszej grupy ludzi, którzy rozpoczną swoją przygodę z aktywizowaniem się poprzez sport, a tym samym zadbają o profilaktykę zdrowotną – zaznacza Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

NFZ wspólnie z PKPar zaplanował już pierwsze wspólne inicjatywy. Zaczynamy od „Środy z Profilaktyką”, czyli cyklicznej akcji edukacyjnej NFZ. Już 27 marca 2024 r. będziemy mówić o aktywności fizycznej jako sposobie usprawniania ciała. Chcemy głośno mówić o tym, że ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu czy sport są dla każdego, zarówno osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami.

Przedstawiciele PKPar wezmą również udział w projekcie opolskiego oddziału NFZ – „Zabierz swoje serce na spacer”, które odbędzie się w kwietniu i maju. Będzie to okazja do wspólnego spaceru i treningów ze sportowcami-paralimpijczykami.

O kolejnych inicjatywach NFZ i PKPar będą szeroko informować na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Info i fot. PKPar

Data publikacji: 07.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również