Rosjanie i Białorusini wystartują pod neutralną flagą

Rosyjscy i białoruscy sportowcy pod neutralną flagą będą mogli rywalizować w rozpoczynających się 4 marca zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie – poinformował 2 marca Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC).

To reakcja na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

„Decydując o tym, jakie działania podjąć, Zarząd kierował się podstawowymi zasadami IPC, które obejmują zobowiązanie do politycznej neutralności i bezstronności oraz niezachwianą wiarę w transformacyjną siłę sportu” – przekazano w oświadczeniu.

W praktyce, oprócz startów pod flagą paraolimpijską, decyzja IPC oznacza, że członkowie reprezentacji obu krajów muszą zakrywać na swoich strojach symbole narodowe. W przypadku Białorusi jest to flaga, a Rosji… symbol Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego, bo Rosjanie i tak nie mogli startować pod swoją flagą z powodu sankcji za skandal dopingowy.

Szef IPC Andrew Parsons przyznał, że liczy się z tym, że część zawodników odmówi rywalizacji z Rosjanami i Białorusinami, ale powiedział też, że nałożono „najsurowszą możliwą karę, jaką można było wymierzyć w ramach naszej konstytucji i obecnych zasad IPC”.

28 lutego Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił, aby światowe federacje sportowe zabroniły Rosji i Białorusi udziału w zawodach. Większość już zdecydowała się na ten krok, z zimowych m.in.: narciarska, łyżwiarska i hokejowa.

„W celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników, Komitet Wykonawczy MKOl zaleca, aby Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych” – napisano wówczas w oświadczeniu.

W imprezie spodziewany jest udział ponad 600 sportowców, w tym 71 Rosjan. Mimo wojny wystartują także niepełnosprawni zawodnicy z Ukrainy. Kraj ten będzie reprezentować ekipa złożona z 20 sportowców i dziewięciu przewodników.

Igrzyska paraolimpijskie w Chinach potrwają do 13 marca. Organizatorzy przygotowali 78 kompletów medali w sześciu dyscyplinach. (PAP)

wkp/ krys/

Data publikacji: 02.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również