Ruszyła Amp Futbol Ekstraklasa!

Ruszyła Amp Futbol Ekstraklasa!

2 i 3 maja w Świerczynku pod Płockiem odbył się pierwszy turniej Amp Futbol Ekstraklasy. Impreza, w której rywalizowali ze sobą piłkarze po amputacjach z różnych stron Polski, była pierwszym z czterech turniejów, które zadecydują o mistrzostwie Polski w tej niesamowitej dyscyplinie.

Historyczny ampfutbolowy turniej ligowy wygrała drużyna Amp Futbol Kraków. Utworzenie ligi, to kolejny ważny krok w dynamicznym rozwoju ampfutbolu w naszym kraju.

Wśród kilkudziesięciu piłkarzy przybyłych do Świerczynka znalazło się wielu reprezentantów Polski, którzy w grudniu ubiegłego roku zdobyli 4. miejsce na Mistrzostwach Świata w Meksyku. Tym razem musieli jednak stanąć po przeciwnych stronach barykady. Najlepszym zawodnikiem turnieju został środkowy pomocnik kadry Mateusz Kabała z Amp Futbol Kraków. Reprezentacyjny bramkarz Marek „dziadek” Zadębski w kluczowym momencie meczu Amp Futbol Kraków z gospodarzami z GKS Góra obronił rzut karny wykonywany, przez innego kadrowicza Rafała Bieńkowskiego, co przyczyniło się do zwycięstwa krakowskiego klubu w całym turnieju. Najlepszy strzelec kadry Bartosz „Messi” Łastowski, mimo że zdobył dwie bramki, to tym razem musiał uznać wyższość innych drużyn. Jego Gryf Szczecin dotarł do Świerczynka mocno osłabiony m.in. bez najlepszego zawodnika reprezentacji Niemiec Marco Reinecke i nie był w stanie przeciwstawić się grającym w pełnych składach rywalom.

Czarnym koniem turnieju okazał się Lampart Warszawa, który mimo braku w kadrze etatowych reprezentantów Polski, wysoko pokonał Gryfa, nawiązał wyrównaną walkę z klubem z Krakowa i w decydującym spotkaniu, po bardzo wyrównanym meczu (m.in. strzał w słupek w ostatniej akcji), wygrał 1:0 z gospodarzami z GKS Góra. Na lidera warszawskiego zespołu wyrósł król strzelców turnieju, Mariusz Adamczyk, który coraz śmielej puka do drzwi reprezentacji Polski. Warto zauważyć również obecność w składzie warszawskiego zespołu reprezentanta Nigerii Yomiego Bamgbopa, który przyjechał do Polski z Francji właśnie po to, żeby grać w ampfutbolowej lidze i świetnie kierował grą Lamparta w pierwszym turnieju. Najlepszym bramkarzem turnieju został, wracający do gry po dłuższej przerwie, Łukasz Woźny, który był pierwszym bramkarzem reprezentacji podczas Mistrzostw Świata w 2012 roku. W meczach Ekstraklasy Woźny udowodnił, że znowu może dołączyć do grona najlepszych bramkarzy w Polsce.

– Cieszę się, że turniej podobał się zarówno kibicom, jak i zawodnikom wszystkich drużyn, oraz że mecze stały na wysokim sportowym poziomie. Chciałbym podziękować Zakładom Mięsnym Olewnik za sponsorowanie imprezy oraz żeńskiej sekcji GKS Góra za pomoc w jej organizacji – podsumował turniej kapitan GKS Góra i reprezentant polski Rafał Bieńkowski.

Kolejny turniej Amp Futbol Ekstraklasy odbędzie się w Warszawie 25 i 26 lipca. Wcześniej, bo już 6 i 7 czerwca ampfutbolowa kadra Polski zmierzy się w międzynarodowym turnieju Podhale Amp Futbol Cup w Nowym Targu z reprezentacjami Holandii, Irlandii i Ukrainy. W tym turnieju zobaczymy na pewno czołowe postacie Amp Futbol Ekstraklasy.

Wszystkie ampfutbolowe kluby w Polsce intensywnie poszukują kolejnych osób chętnych do gry (zgłoszenia można przesyłać na office@ampfutbol.pl). Przygodę z ampfutbolem rozpocząć może każdy po jednostronnej amputacji nogi, lub ręki, lub z innymi wadami kończyn. Oprócz klubów, które biorą udział w lidze, w Polsce istnieje również między innymi klub Kuloodporni Bielsko-Biała, oraz powoli tworzące się ośrodki w Lublinie, Poznaniu, Lubinie, czy Trójmieście.

Tabela Amp Futbol Ekstraklasy po pierwszym z czterech turniejów:
1. Amp Futbol Kraków – 9 pkt.
2. Lampart Warszawa – 6 pkt.
3. GKS Góra – 3 pkt.
4. Gryf Szczecin – 0 pkt.

Najlepszy zawodnik turnieju: Mateusz Kabała (Kraków)
Najlepszy bramkarz turnieju: Łukasz Woźny (Lampart)
Król strzelców turnieju: Mariusz Adamczyk (Lampart)
Nagroda fair play turnieju: Gryf Szczecin

Wyniki:
GRYF Szczecin vs. Lampart Warszawa 1:6
GKS Góra vs. Amp Futbol Kraków 0:3
Amp Futbol Kraków vs. Lampart Warszawa 3:1
GKS Góra vs. GRYF Szczecin 8:1
GKS Góra vs. Lampart Warszawa 0:1
Amp Futbol Kraków vs. GRYF Szczecin 3:0 (walkower)

Głównym sponsorem turnieju Amp Futbol Ekstraklasy w Świerczynku koło Drobina były Zakłady Mięsne Olewnik.

Zobacz galerię…
Info: Amp Futbol Polska, oprac. MaC

fot. Grzegorz Press

Data publikacji: 05. 05.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również