Taki system rozgrywek ma jednak pewien minus – poziom sportowy drużyn w obu ligach jest bardziej wyrównany niż w czasach przed utworzeniem lig, zatem niewiele meczy kończyło się przed regulaminowym czasem, co przyczyniło się do znacznego przedłużenia czasu rozgrywek sobotnich do późnych godzin wieczornych. Wiele meczy oglądało się z naprawdę dużymi emocjami – kto zwycięży, było niewiadome do samego końca, drużyny walczyły z ogromną zaciekłością i determinacją o każdą bramkę.
Niekwestionowanym liderem po tych rozgrywkach został zespół z Bierutowa, który wygrał wszystkie mecze. Na słowa uznania zasłużyła pierwsza drużyna w barwach Katowic. Z powodów niezależnych wystąpiła w mocno okrojonym składzie, a mimo to zajęła drugie miejsce w klasyfikacji turnieju. Uległa tylko ubiegłorocznemu wicemistrzowi Polski – właśnie drużynie z Bierutowa – i to tylko dwiema bramkami! Pozostałe spotkania wygrała, a warto podkreślić, że średnia jej wieku wynosiła 53 lata (!)
Na tym etapie pierwsze miejsce w rankingu króla strzelców zajmuje Marcin Lisowski (Katowice I). Z wynikiem 51 bramek wyprzedził Marcina Lubczyka z Bierutowa jednym golem, Marka Mościckiego z Lublina 18 bramkami i Damiana Horteckiego z Bierutowa 31 golami. Ścisłą czołówkę stanowią zatem członkowie kadry.
Chorzowski turniej był nieco inny od poprzednich z powodu szkolenia sędziów goalballa, które zaczęło się już w piątek rano od części teoretycznej. Kandydaci spędzili długie godziny na nauce. Po zdaniu egzaminu teoretycznego, przystąpili do praktyki – sędziowania meczy w sobotę i niedzielę – zarówno na boisku, jak na stoliku. Łatwo nie było, ale dali z siebie wszystko i wszyscy pomyślnie zdali egzaminy. Mamy więc nowo upieczoną dziewiątkę licencjonowanych sędziów goalballa w Polsce.
Klasyfikacja turnieju I liga
MIEJSCE DRUŻYNA PUNKTY BRAMKI
1 BIERUTÓW 12 71 : 47
2 KATOWICE I 9 56 : 44
3 LUBLIN 6 52 : 41
4 BYDGOSZCZ I 3 36 : 58
5 WROCŁAW 0 31 : 56
Klasyfikacja turnieju II liga
MIEJSCE DRUŻYNA PUNKTY BRAMKI
1 LASKI 9 33 : 11
2 SZCZECIN 6 33 : 19
3 KRAKÓW I 6 35 : 32
4 BYDGOSZCZ II 6 21 : 25
5 KRAKÓW II 1 22 : 36
6 KATOWICE II 1 23 : 44
Drugi turniej z cyklu Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie odbędzie się w maju we Wrocławiu, a trzeci – finałowy w listopadzie w Krakowie.
Pierwszy, chorzowski turniej dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, PFRON oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Magda Serwicka współorganizatorka turnieju, z ramienia Startu Katowice i koordynatorka Mistrzostw Polski w goalballa powiedziała „Naszym Sprawom”:
Na tych zawodach pojawiły się nowe drużyny: drugi zespół z Bydgoszczy i drugi zespół z Krakowa, uczestniczy też zespół z Lasek, który nie brał udziału w rozgrywkach w poprzednim sezonie. W czołówce znajdują się zespoły z Bierutowa, Katowice I i z Lublina. Dodrze też rokuje stosunkowo młoda drużyna Bydgoszcz I, która w tamtym sezonie uczestniczyła w rozgrywkach drugiej ligi, obecnie dobrze radzi sobie w pierwszej.
Goalball obecnie uprawia ok. 60 zawodników w grupie seniorów, jest to liczba stabilna, co nie oznacza, że nie pojawiają się nowi zawodnicy. Mamy nadzieję, że zarówno ich liczba zawodników, jak i liczba drużyn będzie rosła, zainteresowanie tą dyscypliną, po ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy zorganizowanych w Chorzowie, wyraźnie się poprawiło. Nowe sekcje goalballa powstają w strukturach startowskich oraz w ośrodkach edukacyjnych dla młodzieży z dysfunkcją wzroku, a kluczowa jest tu rola trenera.
Znacznie mniej jest w kraju kobiecych zespołów goalballa, do tylko 5, mniej też rozgrywanych jest turniejów. Jednak ambicją nowego trenera kadry w tej dyscyplinie, którym został prezes katowickiego Startu Piotr Szymala, jest również jej rozwój wśród pań.
Tekst i fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 25.03.2019 r.