Showdown nie tylko dla mistrzów. Liga w kolejnym mieście

W Krakowie po raz pierwszy odbył się turniej z cyklu „Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów – Polska Liga Showdown”. To efekt zaangażowania Stowarzyszenia Świstak, które od roku rozwija tę dyscyplinę sportu w stolicy Małopolski. Nie jest wykluczone, że właśnie w tym mieście zostaną zorganizowane Mistrzostwa Polski. Zanim zapadnie decyzja w tej sprawie, showdownowe drużyny spotkają się w Świdniku.

11-15 stycznia w Krakowie odbył się turniej w ramach cyklu „Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów – Polska Liga Showdown”. To inicjatywa skierowana do osób niewidomych i niedowidzących. One rozgrywają mecze na specjalnym stole z bandami. Gracze korzystają z drewnianych rakietek, którymi odbijają piłkę z dzwoneczkiem.

– Nasz projekt jest współfinansowany ze środków PFRON-, co umożliwiło przeprowadzenie rozgrywek, które skupiają niesamowitą grupę osób. One są bardzo otwarte i życzliwe, po meczach gratulują sobie, nie ma takiej zawiści – powiedział „NS” Łukasz Skąpski, prezes Klubu Sportowego Niewidomych Łuczniczka Bydgoszcz, który organizuje Ligę.

Piąte, a zarazem przedostatnie, zawody w sezonie 2023/2024 odbyły się w hotelu ibis Krakow Centrum. Przyczyniło się do tego Stowarzyszenie na Rzecz Wsparcia Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym Świstak. Ta organizacja pozarządowa od początku 2023 r. rozwija showdown w Krakowie. Chętni mogą trenować w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych.

– Pod koniec 2022 r. przygotowaliśmy camp sportowy dla osób niewidomych i słabowidzących. Zaprosiliśmy na niego medalistę MŚ Adriana Słoninkę, aby zaprezentował showdown. Wtedy zaraził nas tą dyscypliną, a wkrótce po tym zaczęliśmy trenować i startować w zawodach – podkreślił Piotr Niesyczyński, prezes Stowarzyszenia Świstak.

Najpierw do hali przy al. Focha trafił wypożyczony stół z Przemyśla. Z czasem zakupiono taki używany sprzęt od zespołu z Lublina. Natomiast niedawno Stowarzyszenie Cross, które koordynuje showdown w Polsce, nabyło 6 nowych stołów. Jeden z nich postanowiło przekazać do Krakowa.

Świetny debiut
Impreza w stolicy Małopolski stanowiła finał rozgrywek indywidualnych. Do rywalizacji przystąpiła liczna grupa miejscowych zawodników. Ponadto zagrali reprezentanci klubów z Olsztyna, Bydgoszczy, Słupska i Warszawy. Nie zabrakło showdownistów z Lublina, Przemyśla, Chorzowa, Wałbrzycha oraz Wrocławia. W stawce mężczyzn najlepszy okazał się Krzysztof Sobiło. Kolejne miejsca zajęli Przemysław Knaź oraz Szymon Budzyński. Wśród kobiet wygrała Katarzyna Pietruszyńska. Na drugiej pozycji została sklasyfikowana Paulina Krupa, a na trzeciej – Katarzyna Stenka.

– Nasz występ, jak na tegorocznych debiutantów w lidze, można uznać za udany. Nie okupowaliśmy końcowych lokat. Najlepszym wynikiem dla nas było szóste miejsce, które padło moim łupem. Organizacyjnie też mamy powody do zadowolenia – zaznaczył Piotr Niesyczyński.

Jak stwierdził Łukasz Skąpski, to był świetny turniej, uczestnikom podobała się m.in. oprawa zawodów. Przestrzenie do rozgrywek były idealne, ze świetną akustyką. Prezes Łuczniczki poważnie rozważa pomysł zorganizowania Mistrzostw Polski w Krakowie. Już skierował ten temat do Stowarzyszenia Cross. Jednak na wybór gospodarza jesiennej imprezy trzeba będzie jeszcze poczekać.

Finał z balem
W tym sezonie w ramach ww. cyklu pozostał do rozegrania jeden turniej. Odbędzie się on 8-12 lutego w Świdniku, gdzie powalczą drużyny. Przy czym po raz pierwszy w tych rozgrywkach nastąpi losowanie zawodników do poszczególnych ekip. W efekcie w jednym zespole będą mogły zagrać osoby, które na co dzień reprezentują różne kluby. To ma jeszcze mocniej pogłębić integrację wśród showdownistów.

– Nasza liga jest takim laboratorium do tworzenia nowych rozwiązań. Możemy wprowadzać bez problemu różne pomysły. To właśnie w trakcie tych rozgrywek zostały opracowane, wszystkie standardy, na których pracuje całe środowisko showdownowe w Polsce – podkreślił prezes Łuczniczki.

W Świdniku odbędzie się też gala podsumowująca sezon. Podczas niej zostaną uhonorowani zwycięzcy rozgrywek indywidualnych oraz drużynowych. Dodatkowo przewidziany jest Karnawałowy bal showdownistów.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. profil Polska Liga Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów

Data publikacji: 01.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również