Sitwake, crossfit i gokarty – ruszają specjalistyczne, szkolenia „Aktywni z Avalon” dla ośrodków sportowych, opiekunów i wolontariuszy OzN

Fundacja Avalon w ramach projektu Avalon Extreme przeprowadzi w 8 województwach unikatowy cykl bezpłatnych szkoleń w zakresie prowadzenia treningów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, skierowanych do opiekunów, wolontariuszy i kadry treningowej ośrodków takich jak siłownie, wake parki i tory gokartowe. Zajęcia przeprowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy posiadają̨ długoletnie doświadczenie w pracy z OzN, a także sportowcy z niepełnosprawnościami. 

Projekt „Aktywni z Avalon” zakłada poprowadzenie 6 szkoleń z sitwake’a, 8 szkoleń z crossfitu oraz 2 z gokartów. Każde z nich potrwa 3 dni. Szkolenia będą realizowane w wybranych obiektach sportowych na terenie 8 województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W jednej grupie treningowej będzie brało udział 10 uczestników projektu: 3 z kadry ośrodków sportowych, 2 wolontariuszy i 5 członków rodzin i opiekunów OzN.

Jedyna taka kadra trenerska

Szkolenia odbywać się będą w miejscach dostosowanych do uprawiania przez osoby z niepełnosprawnością sitwake’a, crossfitu i jazdy na gokartach. Poprowadzi je wykwalifikowany sztab trenerski z długoletnim doświadczeniem w pracy z OzN. Wśród trenerów będą również niepełnosprawni miłośnicy sportu i instruktorzy, którzy posiadają na swoim koncie liczne tytuły i sukcesy w tych dyscyplinach szkoleniowych. Głównym zadaniem projektu jest wyszkolenie osób zaangażowanych w proces aktywnej rehabilitacji i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, jak i upowszechnienie wśród nich aktywności sportowych.

Unikatowa mapa sportowej dostępności i integracji

Dzięki projektowi „Aktywni z Avalon” zostanie utworzona mapa miejsc, gdzie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z dostosowanej dla nich infrastruktury sportowej oraz zdobytej wiedzy i doświadczenia przeszkolonego personelu. Wpłynie to na rozwój dyscyplin sportowych i ich dostępność na terenie niemal całej Polski.

– Przeszkolenie kilkunastu miejsc w Polsce przez wykwalifikowany zespół trenerów daje realną możliwość́ poszerzenia dostępności  obiektów i dyscyplin sportowych dla osób z niepełnosprawnościami. Często miejsca z dużym potencjałem nie realizują̨ zajęć́ dla OzN, ponieważ̇ przez brak odpowiedniego przeszkolenia nie wiedzą, jak to robić. Co więcej, nie biorą nawet pod uwagę, że mogą̨ w swoje ofercie zawrzeć nową dyscyplinę̨, która zaktywizuje do sportowego rozwoju osoby wykluczone z powodu niepełnosprawności. A same osoby z niepełnosprawnościami często chcą i powinny rozwijać aktywności sportowe, tylko muszą mieć gdzie. Zwłaszcza w Polsce sport OzN ma silne tradycje, co potwierdzają świetne rezultaty polskich zawodników w wielu dyscyplinach parasportowych. Chcemy dołożyć do tego swoją cegiełkę. Ponadto, projekt „Aktywni z Avalon” ma też silne działanie integracyjne samych OzN oraz osób sprawnych, a przecież prawdziwy sport jest jeden – zauważa Aleksandra Kogut, koordynatorka projektu Avalon Extreme.

Cykl profesjonalnych szkoleń “Aktywni z Avalon”, realizowanych przy dofinansowaniu ze środków PFRON, potrwa od czerwca br. do stycznia 2022 roku.

Info: Avalon Extreme

Data publikacji: 21.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również