Sport jest także dla dzieci z niepełnosprawnościami

Osoby, również te z niepełnosprawnościami, powinny angażować się w aktywność fizyczną i to od najmłodszych lat. Przynosi to im bowiem wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Sport może być dla dzieci na początku tylko zabawą, ale szybko okazuje się, że jest czymś więcej. Uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportu staje się bowiem bardzo skuteczną formą terapii fizycznej i psychicznej, którą zalecają lekarze i terapeuci. Jeśli zaś aktywność sportową podejmują już dzieci, to wówczas jej efekty są szybciej widoczne i są bardziej trwałe. Z badań naukowych wynika, że dzieci najlepiej rozwijają swoje zdolności motoryczne przed 12 rokiem życia i dotyczy to również dzieci z niepełnosprawnościami. Co nie oznacza, że starsi nastolatkowie nie nadają się do sportu, gdyż oni też mogą znaleźć dla siebie odpowiednią dyscyplinę, w której będą się realizować i rozwijać.

Nie chrońmy dzieci przed sportem
Dlatego propagowanie sportu wśród dzieci z niepełnosprawnościami i namawianie ich rodziców do umożliwienia swoim pociechom podejmowania aktywności fizycznej jest jednym z ważniejszych celów kampanii społecznej „Sport bez Barier”, organizowanej przez Fundację Neuron+.

Little girl have fun on the stadium

Uprawianie sportu przez dzieci poprawia ich motorykę, wytrzymałość, wpływa pozytywnie na stan zdrowia, funkcjonowanie organów wewnętrznych, pozwala uniknąć szeregu chorób cywilizacyjnych wynikających np. z otyłości. – Dzieci z niepełnosprawnościami, które uprawiają sport z rówieśnikami nabierają pewności siebie, czują się częścią grupy. Sport powoduje to, że nawet dzieci, które z racji swoich schorzeń mają deficyty w życiu społecznym stają się bardziej towarzyskie, nawiązują kontakty z innymi ludźmi o co bez sportu byłoby im bardzo ciężko – wyjaśnia tło akcji „Sport bez Barier” prof. Janusz Kocki, przewodniczący rady naukowej Fundacji Neuron+.

Prof. Kocki podkreśla, że rodzice dzieci z niepełnosprawnościami powinni zrobić wszystko, aby umożliwić swoim pociechom oddawanie się aktywności sportowej. Kampania społeczna „Sport bez Barier” to również pokazanie wielu dobrych praktyk, z których każdy może skorzystać. Być może trzeba będzie poświęcić sporo czasu na szukanie dla dziecka odpowiedniej dyscypliny sportu, posiłkując się metodą „prób i błędów”, ale warto podjąć ten wysiłek dla dobra dziecka. Można, a nawet należy, poradzić się lekarza lub terapeuty, który podpowie, jakie atuty ma nasza pociecha, w jakiej dyscyplinie może się realizować, a jakiego rodzaju aktywności fizycznej powinna raczej unikać. Ważne jest także przeanalizowanie, czy nasze dziecko warto zapisać do klubu sportowego, czy też powinno poprzestać na zajęciach sportowych w szkole lub na rekreacji w gronie rodziny.

archiwum Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ

archiwum Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ

Prof. Janusz Kocki podkreśla, że osoby z niepełnosprawnościami, w tym i dzieci, napotykają coraz mniej barier w rozwijaniu swoich sportowych pasji. To m.in. dlatego, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ma miejsce duży postęp technologiczny w zakresie projektowania i produkcji urządzeń i pomocy technicznych dla niepełnosprawnych sportowców, zwłaszcza z dysfunkcjami ruchowymi, czy też w zakresie wzroku lub słuchu. Ten sprzęt jest także dostępny dla dzieci, które dzięki wózkom, protezom lub specjalnym piłkom mogą uprawiać kilkadziesiąt dyscyplin sportu, często niewiele się różniących od tych, które uprawiają ich pełnosprawni rówieśnicy. Jak więc widać, sport rzeczywiści może likwidować bariery między ludźmi.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na www.sportbezbarier.pl

Materiał Partnera

Data publikacji: 11.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również