Sportowy flesz IV

Poznań. Jolanta Pawlak i Piotr Majka (oboje Start Szczecin) zdobyli brązowy medal na Wioślarskich Mistrzostwach Świata Niepełnosprawnych, które odbywały się pod koniec sierpnia na torze regatowym Malta.

Zawody rozgrywane były równolegle z Mistrzostwami Świata Seniorów. 150 zawodników rywalizowało o medale w 5 konkurencjach. Jolanta Pawlak i Piotr Majka wioślarstwo trenują dopiero od trzech lat, wcześniej przez jedenaście lat uprawiali pływanie. Polski team zdobył w swojej karierze już trzeci medal mistrzostw świata. W 2006 roku było srebro, w rok później brąz. Start w Paraolimpiadzie w Pekinie, gdzie zajęli szóste miejsce, zaliczają do niezbyt udanych.

W MŚ niepełnosprawnych startowały cztery polskie osady. W jedynce Martyna Snopek (Start Szczecin) zajęła 4. miejsce w finale A, Robert Studziżba (Start Szczecin) był 2. w finale B. W konkurencji czwórki ze sternikiem osada w składzie Monika Mierzwa, Piotr Błażejczyk (oboje Start Szczecin), Tomasz Kwiatkowski, Barbara Grocholska, Jarosław Szychowski (wszyscy Lotto Bydgostia WSG Bank Pocztowy) uplasowali się na 5. pozycji w finale B.

Nottwill. Znakomicie grała reprezentacji Polski w rugby na wózkach podczas szwajcarskiego European Preperation Tournament (5-6 września). Drużyna w silnie obsadzonym turnieju zajęła 2. miejsce. Cieszyć mogą wygrane z Duńczykami 47:38, Holendrami 55:32 i Belgią 51:37. W finale Polacy ulegli Niemcom 36:49. Choć może nie wszyscy przeciwnicy pokazali się z najlepszej strony, to wyniki turnieju pozwalają na optymizm przed październikowymi Mistrzostwami Europy.

Taipei
. 21. Letnie Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących trwały od 5 do 15 września. Uczestniczyło w nich 4262 sportowców z 85 krajów. Polska ekipa liczyła 45 zawodników. Walczyli o medale w sześciu dyscyplinach – lekkiej atletyce, pływaniu, siatkówce, siatkówce plażowej, bowlingu i tenisie stołowym. Igrzyska Głuchych (International Games for the Deaf – Deaflympics) mają w sporcie osób z niepełnosprawnością najstarszą tradycję. Pierwsze odbyły się w 1924 r. w Paryżu.
Na Tajwanie reprezentacja Polski zdobyła w sumie 4 medale – 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy i zajęła 27 miejsce w klasyfikacji medalowej plasując się pomiędzy Wielką Brytanią a Bułgarią. 1. Rosja, 2. Ukraina, 3. Korea Południowa, 4. Chiny, 5. Tajwan.
Złoto – Rafał Nowak (bieg na 3000 m z przeszkodami, rekord olimpijski). Potknięcie naszego zawodnika na 1500 m było największą indywidualną porażką igrzysk. Nowak nie załamał się i pokonał rywali na innym dystansie (w tym przypadkowego zwycięzcę na 1500 m).
Srebro – pływak Artur Pióro. Polak zajął drugie miejsce w finałowym wyścigu na 1500 m stylem dowolnym (16:19,23). Wygrał Terance Parkin z Republiki Południowej Afryki (16:08,56). Obydwa czasy są lepsze od dotychczasowego rekordu świata.
Srebro – Magdalena Bachmatiuk (trójskok). Nasza zawodniczka przez pewien czas była uznana za zwycięzcę konkursu finałowego, ale ekipa białoruska złożyła protest, który rozpatrzony został dopiero następnego dnia po zawodach. Niekorzystny dla nas werdykt oznaczał detronizację złotej medalistki, która do tej pory była niekwestionowaną mistrzynią w trójskoku, rekordzistką świata wśród niesłyszących z wynikiem 12,92 m.
Brąz – Artur Pióro (pływanie – 400 m st. dowolny). Polakowi do srebra zabrakło dwóch setnych sekundy. Przegrał na finiszu z Luką Germano z Włoch i Nickym Langem z Niemiec.
8 miejsce na 1500 zajął mistrz świata wśród niesłyszących Rafał Nowak. Nasz reprezentant prowadził niemal do samego końca, ale parę metrów przed metą potknął się i przewrócił na bieżnię… Szczęśliwy zwycięzca to Baxtone Menjo z Kenii. 8 miejsce w rzucie młotem wynikiem 43,12 zajął Robert Sokół. Wygrał Japończyk Masatoshi Moromoto (61,08 m). 9. na dystansie 1500 m była Edyta Zaręba.
Następna Deaflympics w 2013 roku odbędzie się w Atenach.

Bogogno. 13 września Przemysław Wegner z pilotem Arkadiuszem Garczarkiem zostali mistrzami świata w kolarskim wyścigu szosowym niewidomych i niedowidzących. Dotychczasowi mistrzowie – Krzysztof Kosikowski i Artur Korc wywalczyli medale brązowe. W jeździe na czas
Kosikowski i Korc mieli także szansę na medal. Przegrali zaledwie o 2 sek. zajmując 4. miejsce.

Stuttgart. Natalia Partyka zdobyła swój drugi medal na Mistrzostwach Europy w Tenisie Stołowym (osób pełnosprawnych). 16 września zajęła z drużyną 2. miejsce. Wielokrotna mistrzyni paraolimpijska, występowała w drużynie z dwiema wyżej od siebie notowanymi, urodzonymi w Chinach zawodniczkami – Li Qian i Xu Jie. W pierwszym meczu grupowym pokonały 3:0 wicemistrzynie poprzednich mistrzostw Europy, Węgierki. Sklasyfikowana na 98. miejscu w światowym rankingu Partyka wygrała w tym meczu 3:2 z 82. w rankingu Petrą Lovas. Po 3:1 z Litwinkami i Czeszkami, Polki trafiły w ćwierćfinale na gospodynie – Niemki, pokonując je 3:1. Natalia Partyka zwyciężyła 3:0 z wyżej notowaną (64.) Zhenqi Barthel. W półfinale nasze zawodniczki uporały się z Chorwatkami 3:1. W grze o złoto trafiły na aktualne mistrzynie Europy, Holenderki. Li Qian wygrała swój mecz, a Partyka urwała seta 5. w Europie i 19. na świecie Li Jie. Srebro to wielki sukces, polska drużyna kobieca nigdy dotąd nie zdobyła medalu Mistrzostw Europy.