Otwarcie zawodów
Po raz pierwszy w Bielsku-Białej odbyły się organizowane na tak dużą skalę Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc oraz Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Klasycznym.
8 sierpnia do stolicy Podbeskidzia przybyła ponad setka siłaczy z całego kraju. Wśród nich nietrudno było znaleźć zawodników, którzy na swoim koncie mają medale z mistrzostw Polski, Europy, a nawet świata. Organizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Bielsko-Biała, Polskim Związkiem Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego oraz Stowarzyszeniem Centrum Formy Dąbrowa Górnicza impreza, była transmitowana na żywo, w szczytowym momencie oglądało ją ponad 3 tys. osób.
– Przebieg zawodów oceniam bardzo dobrze. Startowała tutaj spora część zawodników z czołówki Polski PZKFFiTS jak również PZSN Start. Mieli oni wysokie rezultaty, choć zawodnicy generalnie przygotowali się na inne terminy, więc to, że w ogóle te zawody się udały pomimo wprowadzonych procedur antycovidowych to wielki sukces – podsumował sędzia główny Arkadiusz Znojek. Chęć do udziału w zawodach deklarowało blisko 150 osób, niestety ze względu na panującą sytuacje epidemiczną w wydarzeniu mogło wziąć udział 110 zawodników.
Ogólnopolskie zawody zostały przeprowadzone w 6 kategoriach. Kobiety startowały w kategorii Open, mężczyźni w kat. wagowej do 72 kg i ponad 72 kg. Tytuł najlepszego zawodnika z niepełnosprawnością trafił do Artura Lisa (Start Tarnów), który wycisnął 160 kg. Wśród pełnosprawnych najlepszy okazał się Adrian Grabski (SI Eurobeskidy) z wynikiem 235 kg. Patryk Wójcik (Start Tarnów), który wycisnął 120 kg, zdobył tytuł najlepszego juniora.
W gronie najlepszych zawodniczek znalazła się Joanna Czekurłan (KS Team Wrocław) z rezultatem 100 kg oraz z tym samym wynikiem zawodniczka z niepełnosprawnością Beata Jankowska (Start Wrocław). Obie panie swój sukces powtórzyły podczas Mistrzostw Śląska podczas których również zdobyły tytuły najlepszych zawodniczek na miejscach pierwszym i trzecim. Drugą pozycję zajęła w tej klasyfikacji Agata Sitko (UKS Pover Kuźnik Chorzów) z rezultatem 105 kg.
Na Mistrzostwach Śląska wśród panów najlepsze wyniki odnotowali kolejno z klubu KKF Azory Kraków Konrad Grochalski – 165 kg i Adam Balawejder – 175 kg oraz Michał Krętosz (UKS Eugen Knurów) – 185 kg.
Zdecydowanie największy ciężar wycisnąć udało się Adamowi Łaskawskiemu – brązowemu medaliście mistrzostw globu, który podczas tych zawodów podniósł 252,5 kg. Sportowiec UKS Pover Kuźnik Chorzów zajął w kategorii wagowej +120 kg pierwsze miejsce.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski. Wśród patronów medialnych był magazyn „Nasze Sprawy”. Sponsorem głównym zawodów była firma AQUA S.A. z Bielska-Białej. Impreza została dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu.
pr/, fot. Eurobeskidy
Data publikacji: 10.08.2020 r.