Stadion żużlowy przyjazny kibicowi z niepełnosprawnością

Stadion żużlowy przyjazny kibicowi z niepełnosprawnością

Sport żużlowy należy do najpopularniejszych w naszym kraju, gromadzi na trybunach tysięczne rzesze fanów, wśród których są także kibice z niepełnosprawnością. Z myślą o nich Główna Komisja Sportu Żużlowego (GKSŻ) przeprowadziła w klubach sondaż dotyczący udogodnień dla dla tej grupy kibiców.

Zaapelowała także do działaczy poszczególnych klubów o prace i decyzje na rzecz dalszych udogodnień a także rozszerzania funkcjonujących w większości żużlowych ośrodków procedur pozwalających niepełnosprawnym na nabycie biletów ulgowych lub bezpłatnych wejściówek na imprezy żużlowe. „Bądźmy wszyscy jedną wielką żużlową rodziną!” – apeluje.
Efektem meldunków z poszczególnych ośrodków jest raport pt „Stadion żużlowy przyjazny kibicowi niepełnosprawnemu”, z którego wynika, że w wielu ligowych ośrodkach funkcjonują udogodnienia dla takich kibiców. Oczywiście im nowocześniejszy stadion, tym jest ich więcej.
Na przykład w Gorzowie Wielkopolskim zmodernizowany obiekt im. Edwarda Jancarza dysponuje 24 miejscami dla kibiców z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach, w których pobliżu znajdują się punkty gastronomiczne. Przy bramie głównej znajduje się specjalny kołowrotek wejściowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością – jest on szeroki, z dwoma otwieranymi na oścież skrzydłami oraz czytnikiem biletów/karnetów zainstalowanym na odpowiedniej wysokości. W pobliżu znajduje się szeroki podjazd na koronę obiektu wyposażony w poręcz zabezpieczającą oraz ułatwiającą poruszanie. Poniżej korony na wysokości przeciwległej prostej usytuowana jest dostosowana toaleta przenośna.
Podobne udogodnienia znajdują się na nowoczesnej żużlowej arenie w Toruniu.
a terenie Stadionu Miejskiego „Stal” w Rzeszowie, który ostatnio także został zmodernizowany znajdują się wydzielone miejsca parkingowe, wjazdy windami na trybunę wschodnią, wydzielone miejsca na trybunach oraz dwie toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością.
Na mniej nowoczesnych stadionach także widoczne są starania aby kibice z dysfunkcjami czuli się na nich możliwie jak najlepiej. Przykładem może być Gniezno gdzie funkcjonuje strefa dla tej grupy osób usytuowana na koronie stadionu, na prostej przeciwległej do startu. Osoby te mają możliwość skorzystania z podjazdów na koronę stadionu i w zasadzie nieskrępowanego poruszania się po niej. W miejscu wyznaczonym dla osób na wózkach została obniżona (do wysokości osoby siedzącej na wózku) siatka parkanowa okalająca poszczególne sektory, aby nie musieli oni oglądać zawodów przez kratki parkanu.
Na większości stadionów żużlowych dostosowano podjazdy na trybuny, aby kibice na wózkach mogli bez przeszkód dostać się na nie.
Cenną inicjatywą podejmowaną w znacznej części klubów jest stosowanie systemu zniżek lub nawet bezpłatnych wejściówek dla osób z niepełnosprawnością. Na przykład w Rybniku na imprezy zorganizowane przez Stowarzyszenie Żużlowy Klub Sportowy „ROW Rybnik” niepełnosprawni na wózkach wchodzą za darmo razem ze swoim opiekunem. W Częstochowie kibice z niepełnosprawnościami CKM Włókniarz przed poprzednim sezonem składali wnioski o wydanie identyfikatorów uprawniających do bezpłatnych wejść na mecze organizowane przez klub. W miarę potrzeb składających wnioski, były one przyznawane. Bezpłatnie wchodzili na stadion również kibice z niepełnosprawnością – podopieczni pomocy społecznej. Natomiast każda osoba posiadająca legitymację emeryta lub rencisty wydaną przez ZUS była uprawniona do zakupu biletu ulgowego.
W Zielonej Górze kibice z tej grupy będą mogli nabyć karnety na sezon 2015 za symboliczną złotówkę.
Niektóre kluby współpracują w zakresie stosowania zniżek lub bezpłatnych wejściówek z placówkami pomocy społecznej (bardzo rozbudowany system takiej współpracy funkcjonuje np. w Daugavpils), w innych formalny regulamin dotyczący tych kwestii nie istnieje, ale działacze deklarują, że reagują pozytywnie na kierowane do nich prośby w tym zakresie.
GKSŻ apeluje do działaczy klubów o dalsze prace i decyzje mające na celu ułatwienie kibicom z niepełnosprawnością dostępu do sportowych widowisk.
Info GKSŻ, oprac. MaC

Raport „Stadion żużlowy przyjazny kibicowi niepełnosprawnemu” do pobrania.
Data publikacji: 10.01.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również