Święto tańca na Święto Niepodległości – godne świętowanie

Święto tańca na Święto Niepodległości - godne świętowanie

Rzesze tancerzy z całej Europy zjechały na wielkie święto tańca - Mistrzostwa Europy do podwarszawskich Łomianek. Taneczne rytmy rozbrzmiewały przez trzy dni w rzęsiście oświetlonym Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym... Wydarzenie to tym bardziej niezwykłe dla obserwatorów, że większość tancerzy porusza się na wózkach.

W terminie 9-11 listopada uczestniczyło w nim około 100 zawodników, w tym 70 na wózkach, goście przybyli z 14 krajów.

Wszystko to za sprawą stowarzyszenia, które ma tutaj swoją siedzibę, a już po raz kolejny jest organizatorem zawodów tanecznych najwyższej rangi. Tym razem przypadł im ogromny zaszczyt – organizacja najważniejszej w roku imprezy – Mistrzostw Europy w Tańcach na wózku, niewątpliwie to wyraz docenienia zasług Stowarzyszenia Rehabilitacji i Tańca Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych Swing-Duet.

Taniec na wózkach? Czy to możliwe?
Przed 20 laty pojawienie się tancerzy na wózkach szokowało wszystkich, którzy o tym słyszeli, a zachwycało osoby, które miały okazję zobaczyć taneczne wyczyny na własne oczy.

Po raz pierwszy zobaczyłam tańczących wózkowiczów w Norwegii w ośrodku rehabilitacyjnym, gdzie taniec był jednym z ważnych elementów terapii. Po powrocie do Polski dowiedziałam się, że w kraju działa także kilka grup tanecznych, a zawody tancerzy podziwiać mogłam m.in. w Wągrowcu, w prężnym ośrodku rehabilitacyjnym WIELSPIN.

Przypadkowi tancerze (jak autorka) często okupywali próbę tańczenia z „wózkersamI” licznymi siniakami. Trzeba bowiem niemałych zdolności by nadążyć za tancerzami, z których wielu charakteryzuje się ogromnym temperamentem. Tak, do tańca trzeba trochę romantyzmu, żaru, ale i umiejętności, a z partnerem na wózku – jeszcze dodatkowej zręczności. Satysfakcja jest ogromna, gdy się udaje. Czasem tylko trzeba dwa tygodnie chodzić w spodniach miast w pończochach…

Swing-Duet
Od zarania dziejów taniec towarzyszył człowiekowi jako wyraz radości, sposób na chwalenia bóstw i władców. To forma zabawy, sztuka, a także skuteczna forma rehabilitacji, będąca jednocześnie źródłem radości i satysfakcji oraz sposobem na integrację.

Stowarzyszenie Rehabilitacji i Tańca Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych Swing-Duet działa od 1996 roku. Jest członkiem Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START. Od 1997 roku organizuje Mistrzostwa Polski w Tańcu na Wózkach, a od 1998 roku Otwarte Mistrzostwa Warszawy. Organizuje warsztaty i obozy szkoleniowe. Podczas turniejów tanecznych uczestniczą w pokazach promujących sport niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie prowadzi sekcje sportowe – taneczne. Udziela się w lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach sportowych i turniejach tanecznych.

Mistrzostwa Europy to najważniejsza tegoroczna impreza taneczna, odbyła się pod patronatem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.

Rywalizacja i …taniec
Niekwestionowanym liderem i pupilem polskiej publiczności był niezmordowany Paweł Karpiński. Jak sam mówił nastawiony jest na najwyższe trofea. Zatem nie zaskoczyło nikogo złoto zdobyte przez niego wraz z Nadine Kinczel; byli najlepsi w tańcach latynoamerykańskich (combi latin 2). Tańczył również z uroczą Joanną Redą, z którą zdobyli srebro w tańcach latynoamerykańskich oraz w tańcach standardowych (duo standard 2). Podziw budzi Karpiński nie tylko jako zawodnik pełen chęci do walki, ale także niesamowity tancerz. Niemniejszy podziw mamy dla jego zdolności w okiełznaniu tak różnych temperamentów partnerek, z którymi tańczy.

– Wszyscy chcieli wysłuchać polskiego hymnu, przed zawodami wiele osób mówiło mi, że to wyjątkowy czas, żebyśmy wygrali, żeby zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. I udało się! To jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu – przyznała Nadine Kinczel tuż odebraniu medalu.

– Dla mnie to coś absolutnie niesamowitego – przyznał Paweł Karpiński. -Nie mogę w to uwierzyć. Bardzo chciałem wygrać, ale mimo wszystko nie spodziewałem się tego.

Niezmordowany Karpiński obok przygotowań do własnych zawodów, zajmuje się trenowaniem grupy młodzieży w Stowarzyszeniu Swing-Duet, która uświetniła swym występem uroczystość zakończenia Mistrzostw.

– Dla mnie emocjonujące jest to, że reprezentuję nasz kraj – mówiła Joanna Reda. – Moje oczekiwania? Chciałabym jak najlepiej zaprezentować się na tych mistrzostwach. Zawodniczka odniosła ogromny sukces. Przepiękny taniec, niezwykły urok zaowocowały wysokimi notami arbitrów oraz dwoma medalami, mimo że konkurencja była ogromna. Po zakończeniu konkurencji powiedziała: – Nie spodziewałam się, że zdobędę srebro. Co prawda zawsze liczymy na pierwsze miejsce, ale z drugiego też jestem zadowolona.

Młodziutka debiutantka Julia Sadkowska przepięknie zaprezentowała się jako solistka. Był to jej pierwszy występ na zawodach międzynarodowych, więc trema ogromna. Dlatego laur w postaci brązowego medalu dał i jej i jej fanom wiele radości. – Trzecie miejsce to jest podium, więc tym bardziej się cieszę. Kiedy wyczytywali nazwiska i moje nie padało, byłam bardzo zadowolona, bo to znaczyło, że jestem coraz bliżej podium. Jestem zmotywowana, myślę, że dalsza praca przyniesie efekty– powiedziała.

Łącznie polscy tancerze zdobyli 5 medali.

Niezwykle silna ekipa przybyła z Ukrainy prezentując się imponująco pięknie. Efekt to zagarniecie niezwykłego trofeum: 20 medali! 13 złotych, 6 srebrnych i 1 brązowy. Ich ogromny sukces to wynik wielu lat pracy wielu ludzi, co podkreślał mistrz świata w tańcu na wózkach Ivan Sivak (kat. solo). Na uroczystości wręczenia medali co chwila rozbrzmiewał ukraiński hymn. To kolejne zawody międzynarodowe, na których można zaobserwować jak ukraińscy zawodnicy przeżywają prezentację swojej flagi i odśpiewują ze wzruszeniem i dumą hymn państwowy. Cieszyło to wszystkich, którzy rozumieją trudną sytuację polityczną i stan wojny u naszych sąsiadów.

Na zakończenie wydarzenia podkreślono też polskie wielkie święto – 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Polska flaga niesiona przez polską ekipę prezentowała się pięknie na tle wielu barwnych proporców.

Przewodnicząca komitetu organizacyjnego mistrzostw, prezes Stowarzyszenia Swing-Duet Iwona Ciok, była niezmordowana przy organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia. Ceremonia otwarcia zachwyciła widzów, było to wydarzenie z udziałem dzieci, tancerzy różnych stylów, pochodzących z różnych środowisk tanecznych, super dorośli CARO DANCE Warszawa, aktualni mistrzowie świata Adult 31+. Były też cheerleaderki na wózkach oraz osoby niedowidzące. Istotne było oczywiście wsparcie wolontariuszy, którym pani prezes pokłoniła się głęboko na zakończenie imprezy, co nieczęsto się zdarza, a przyjęte zostało gromkimi brawami.

Chwalono organizację mistrzostw, profesjonalne przygotowanie zawodów. Spełniło się życzenie Pani Iwony „by zawody dostarczyły widzom i zawodnikom niezapomnianych wrażeń i pozostały długo w pamięci w tym jubileuszowym dniu – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”. Podniosłe zakończenie mistrzostw zaakcentowało święto narodowe Polaków.

Tańce na wózkach to barwne wydarzenie sportowe i artystyczne , bogactwo strojów, elegancja gestów, przepiękne muzyka i światła, połączone z energią walki sportowej. Dodatkowe emocje pojawiały się przy ogłaszaniu werdyktów jury- niejedna z pań ocierała łzy – i radości i porażki, jak to w walce.

Klasyfikacja, style, konkurencje
Style taneczne podobne są do zawodów rozgrywanych wśród osób w pełni sprawnych. Natomiast są różne klasy zawodników, zależne od poziomu ich niepełnosprawności. Dlatego wymagana jest wstępna klasyfikacja zawodników, nieco podobnie jak np. w boksie osób pełnosprawnych.

Zawody rozgrywane są w konkurencjach: combi, duo i soliści – combi – osoba niepełnosprawna tańczy ze sprawnym partnerem, duo – dwie osoby na wózkach, soliści – kobiety i mężczyźni tańczą na wózkach.

Rozgrywane są w dwóch klasach tanecznych: klasa 1 – osoba na wózku o mniejszej sprawności ruchowej, klasa 2 – osoba na wózku o większej sprawności ruchowej.

Style: standardowy (walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot, quickstep), latynoamerykański (samba, cha-cha, rumba, pasodoble, jive).

Zawody freestylu polegają na dowolnej technice tanecznej par lub solistów do indywidualnie wybranej muzyki.

Sędziowie oceniając tancerzy na wózkach biorą pod uwagę takie same kryteria, jak przy ocenie par sprawnych, tzn. rytm, charakter tańca, technikę, a także choreografię, prezencję, charyzmę i ogólne wrażenie.

Zawody zorganizowano pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Miasto i Gmina Łomianki są gospodarzem imprezy, przy współfinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Więcej informacji na: www.WorldParaDanceSport.org.

Zobacz galerię…

Aldona Łagowska, fot autorka
Data publikacji: 15.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również