Sztangiści zintegrowali się w… kinie

W Szczecinku 18.11.2012 r. odbyły się Integracyjne Mistrzostwa Szczecinka w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Miejsce zmagań ciężarowców było dość niecodzienne, ponieważ odbyły się w kinie Wolność, gdzie na co dzień odbywają się prelekcje filmów, organizuje się imprezy kulturalne, a tym razem ujrzeliśmy zawodników zmagających się z ciężarami.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród startujących, bowiem do rywalizacji przystąpiło prawie 60 zawodników z różnych zakątków kraju, w tym 17 zawodników reprezentowało Szczecinek, a także dużym zainteresowaniem wśród publiczności, która zapełniła salę kinową.
Pomysłodawcami tak wspaniałych zawodów byli Stanisław Podolańczyk oraz Piotr Musiał – nie tylko organizator, ale przede wszystkim wspaniały zawodnik. Piotrek swoją przygodę z ciężarami rozpoczął w 1988 roku zdobywając 20 medali indywidualnych Mistrzostw Polski oraz medale w drużynowych Mistrzostwach Polski zawodników niepełnosprawnych, reprezentując Start Koszalin. Po 24. latach swoich startów właśnie w Szczecinku postanowił zakończyć swoja wspaniała karierę.

Zawody odbyły się dzięki pomocy Urzędu Miasta, Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku oraz Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów „Słowianka”, a także wielu innym osobom, które czynie włączyły się do organizacji tego ważnego sportowego wydarzenia. W rywalizowali uczestniczyli zawodnicy pełnosprawni i niepełnosprawni, którzy dzięki takim zawodom integrują się. Uroczystego otwarcia Mistrzostw Szczecinka dokonał burmistrz tego miasta Jerzy Hardie-Douglas, który przywitał wszystkich zawodników, gości oraz publiczność i życzył jak najlepszych wyników.

Zawody odbyły się w siedmiu kategoriach wagowych. W najlżejszej – do 67,5 kg zwyciężył Krzysztof Wodecki, kilkakrotny rekordzista i mistrz Polski z Jastrowia, na co dzień reprezentujący Start Koszalin, który uzyskał rezultat 147,5 kg. Drugie i trzecie miejsce przypadło reprezentantom Szczecinka – Robertowi Zabuskiemu 112,5 kg, a na najniższym stopniu stanął Mariusz Ulanowski z wynikiem 95 kg.

Kategorię do 75 kg wygrał reprezentant Szczecinka Szymon Podolańczyk, który uzyskał taki sam wynik jak zawodnik z lżejszej kategorii wagowej Krzysiek Wodecki 147,5 kg. Drugi zawodnik, Bogdan Kropidowski z Kościerzyny, także zaliczył 147,5 kg, ale był cięższy od Szymona. Brązowy medal przypadł Piotrowi Wesołowskiemu reprezentującemu Start Gdynię za podniesienie sztangi o wadze 142,5 kg.

Zwycięzcą kategorii 82,5 kg został zawodnik reprezentujący Szczecinek, Krzysztof Sosnowski, który zaliczył 155 kg w trzecim podejściu. Mateusz Kubacki ze Starkowa wywalczył srebrny medal z wynikiem 150 kg, a Kacper Walczak z Białego Boru za wynik 142,5 kg. Zdobył brąz.

Stanisław Podolańczyk także z Szczecinka uzyskał 195 kg i nie miał sobie równych w kategorii wagowej do 90 kg, gdzie zwyciężył różnicą aż 20 kg nad drugim zawodnikiem Marcinem Budziszem ze Startu Gdynia, który zaliczył w drugim podejściu 175 kg. Brązowy medal zawisł na szyi zawodnika z Wałcza, Rafała Rychlickiego, który uporał się ze sztanga ważącą 165 kg.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii do 100 kg został reprezentant Złotowa, Tomasz Napierała z wynikiem 190 kg. Bartosz Nowak z Wronek zaliczył 155 kg a trzecie miejsce przypadło Sebastianowi Tomaszewskiemu z Jankowa za wynik 130 kg.

Reprezentanci Kartuz Daniel Makowski i Dariusz Fornela zajęli dwa czołowe miejsca w kategorii 110 kg. Daniel uzyskał 210 kg a Dariusz 195 kg. Brąz wywalczył Jarosław Bastek zawodnik gospodarzy zawodów, który wycisnął sztangę ważącą 190 kg.

Najcięższą kategorię wagową – powyżej 125 kg wygrał Andrzej Świerszcz z Wałcza, który zaliczył największy ciężar na tych zawodach – 250 kg, drugie miejsce i srebrny medali dla Dawida Elgerta z Kartuz za wynik 237,5 kg. Brąz zdobywa Grzegorz Kowalewski z Triumfu Start Bydgoszcz osiągając 107,5 kg.

Organizację zawodów i ich poziom sportowy należy ocenić bardzo wysoko. Nad ich przebiegiem czuwali sędziowie IPC: Piotr Musiał, Andrzej Ofczyński, Bogusław Kazimierczak oraz wielokrotny medalista Polski, Europy i świata, a także medalista paraolimpijski Ryszard Fornalczyk. Zawodnicy zostali uhonorowani wspaniałymi medalami, pucharami i wieloma nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez liczne grono sponsorów. Wielkie podziękowania dla Piotrka Musiała i dla pozostałych, którzy pomagali mu zorganizować to wspaniałe przedsięwzięcie.

Autor : Grzegorz Leski