Tanecznym krokiem po Puchar Świata

Krakowscy tancerze z fundacji Cor et Animus zdobyli złote medale podczas Oristano 2025 Para Dance Sport World Cup – najważniejszego międzynarodowego turnieju tanecznego dla osób z niepełnosprawnością. Kraków, jako miasto zaangażowane w promocję sportu i integracji społecznej, wspiera finansowo organizację treningów dla tancerzy.

To był znakomity występ krakowskich zawodników podczas Oristano 2025 Para Dance Sport World Cup. Od 5 do 7 września, we włoskim Oristano, odbył się najważniejszy międzynarodowy turniej taneczny dla osób z niepełnosprawnością w 2025 roku. Po raz pierwszy w historii do programu zawodów włączono konkurencje dla tancerzy z niepełnosprawnością intelektualną, a Maria, Jerzy i Alicja – tancerze trenujący na co dzień pod okiem instruktorów Fundacji Cor et Animus, zdobyli złote medale i Puchar Świata, reprezentując Polskę w międzynarodowej rywalizacji.

Zawodnicy Fundacji Cor et Animus trenują regularnie od lat. Uczestniczą w zajęciach sportowego tańca towarzyskiego – widowiskowej i wymagającej dyscypliny, która choć nieolimpijska, posiada bardzo jasno określone zasady i międzynarodową rangę.

W okresie przygotowań do Pucharu Świata we Włoszech, tancerze trenowali nawet pięć razy w tygodniu, a dzięki swoim wcześniejszym osiągnięciom – w tym zwycięstwu w klasyfikacji medalowej podczas Mistrzostw Polski w Paratańcu Sportowym 2025 w Łomiankach – zostali zakwalifikowani bezpośrednio do finałów w głównych konkurencjach.

Taniec sportowy w wykonaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną to nie tylko forma ruchu, ale przede wszystkim sposób na rozwój osobisty, wzmacnianie poczucia własnej wartości i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Sukcesy krakowskich zawodników pokazują, że integracja przez sport jest możliwa i przynosi realne efekty.

Info: krakow.pl, fot. materiały prasowe

Data publikacji: 13.09.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również