Trzy krążki polskich szermierzy na PŚ w Japonii

W dniach 13-15 grudnia Polacy kilkakrotnie stanęli na podium Pucharu Świata w szermierce na wózkach w Kioto. Złoty medal w szabli wywalczył mistrz Igrzysk Paraolimpijskich w 2012 r. Grzegorz Pluta. Wcześniej, przed Kioto, pokazał klasę w Pizie, Warszawie i włoskim Terni, w którym zdobył dwa srebrne medale – indywidualnie i drużynowo.

W Kioto Grzegorz Pluta zaprezentował świetną formę bezdyskusyjnie zwyciężając kolejnych rywali. W decydującej rozgrywce stanął naprzeciw niego paraolimpijski mistrz floretu z Rio, Chińczyk Yanke Feng, który w świetnym stylu pokonał wcześniej Polaka Adriana Castro. Ostatecznie w finale uległ Grzegorzowi Plucie 10:15! 7. miejsce zajął Rafał Treter (kat.A), a 13. Rafał Ziomek.

W kat. B żeńskiej szabli Patrycja Haręza doszła do półfinałów, Jadwiga Pacek była 12.

W kat. A szabli kobiet ósma była Kinga Dróżdż, 10. miejsce wywalczyła Marta Fidrych, a 16. Renata Burdon, która nie zakwalifikowała się do 1/8 finału.

W indywidualnym turnieju męskiej szabli (kat. A) 3. miejsce zdobył Arkadiusz Pender, 5. był Norbert Całka. Pender bez większych problemów rozprawił się z Kanadyjczykiem Matthieu Herbertem i Ukraińcem Wadimem Cedrykiem. Bardzo emocjonujący i nerwowy pojedynek z Chińczykiem Sai Chu Zhongiem Pender wygrał zaledwie jednym punktem! Ale był to punkt na wagę brązowego medalu!

15 grudnia po srebro we florecie (kat. B) sięgnął Jacek Gaworski, ulegając w finale Chińczykowi, mistrzowi paraolimpijskiemu, Yanke Fengowi (7:15).

Polska męska reprezentacja szermierki na wózkach opuściła Kioto z trzema krążkami, po jednym w każdym kolorze – złoto w szabli (G. Pluta), srebro we florecie (J. Gaworski), brąz w szpadzie (A. Pender). Floreciści i szpadziści drużynowo zajęli odpowiednio piąte i szóste miejsce. Złoto zdobyli Chińczycy, srebro Rosjanie, a brąz Włosi.

W ostatnim dniu mistrzostw w szpadzie kobiet drużynowo zwyciężyły Rosjanki, srebro wywalczyły Węgierki, a brąz Ukrainki. Polki ostatecznie zajęły szóste miejsce.